Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: تعدادی سنجاب از متخلفان در سطح شهر مقدس قم کشف، ضبط و پس از تیمار در طبیعت رهاسازی شدند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، طی عملیات گشت و کنترل واحدهای فروش پرندگان در سطح شهر قم توسط کارشناسان حیات وحش و یگان حفاظت، ۴ عدد سنجاب از متخلفان کشف و ضبط شد.

بر اساس این گزارش، این تعداد سنجاب پس از رسیدگی و تیمار در اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم به ماموران محیط زیست استان لرستان تحویل شد تا در زیستگاه اصلی آنها رهاسازی شوند.

در همین راستا یک متخلف دستگیر و جهت رسیدگی پرونده تخلفات به مراجع قضایی معرفی شده است. طبق مصوبه شورای عالی محیط زیست، جریمه یک بطانه سنجاب معادل ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال می باشد.

گفتنی است سنجاب ایرانی جثه‌ای متوسط، دمی بلند‌ و پشمالو دارد که از نصف طول بدن بلندتر است و موهای پشت به رنگ خاکستری متمایل به قهوه‌ای و زیر بدن زردرنگ است.

به طور کلی هرچه از نواحی شمالی جنگل‌های زاگرس به طرف جنوب پیش برویم از رنگ حنایی دم کاسته می‌شود، به طوری که در قسمت‌های جنوبی، ممکن است رنگ به زرد نخودی تغییر یابد.

زیستگاه سنجاب ایرانی جنگل‌های بلوط زاگرس و در میان درختان بلند و کهنسال بلوط بوده واز دانه، میوه، جوانه، برگ، پوست درختان، و احتمالاً از تخم و جوجه پرندگان تغذیه می‌کند.

برچسب‌ها

۳ Comments

  1. avid می‌گه:

    خسته نباشید

    در اهواز هم تعداد بسار زیادی سنجاب خرید و فروش میشه .من ۷ سال پیش بدلیل علاقه زیادی که به نگهداریه حیوانات داشتم بچه سنجابی خریداری کردم و تا الان بزرگش کردم یادمه اون سال فروشنده گفت که بار قبلی که شامل ۴۰ سنجاب بود همگی تلف شدن برام خیلی ناراحت کننده بود که اینقد راحت این حیوانات در حال انقراضو میفروشن .سنجاب من چون با خودم بزرگ شده دیگه قادر نیست تا با طبیعت راحت باشه چند باری هم که قصد رها کردنشو داشتم دچار اضطراب شد که براش اصلا خوب نبود برای همین تصمیم گرفتم پیش خودم نگهش دارم .من خیلی جاهای رو بلدم که به قاچاق و فروش سنجاب در اهواز مشغول هستند ولی نمیدونم چطور میتونم جلوشونو بگیرم بنظرم هشدار و جریمه بیشتر علاقمندشون میکنه به انجام بیشتر این کار بنظرتون باید چکار کرد ؟

  2. نورا می‌گه:

    همش فیلمشونه من یه توله سنجاب بردم دم سازمان محیط زیست گفتن که ببر توهمین درختای قم ولش کن خودش عادت میکنه

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN