Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-Warning18

دیده بان حقوق حیوانات: سنجاب ایرانی یکی از زیستمندان با ارزش جنگل­های بلوط زاگرس می­باشد که در طول هزاران سال با اکوسیستم این ناحیه همزیستی ایجاد کرده است و با پنهان کردن دانه­ های بلوط در زیر خاک، شکاف سنگ­ها و سوراخ درختان نقش اساسی در زادآوری جنگل­های بلوط دارد. سنجاب ایرانی را می­توان به عنوان گونه کلیدی جنگل­های زاگرس دانست. زیرا علاوه بر نقش آن در زادآوری جنگل­های بلوط، طعمه بسیاری از پستانداران و پرندگان شکاری به حساب می­آید که با منقرض شدن این گونه زنجیره غذایی اکوسیستم این جنگل­ها که در سرتاسر زاگرس کشیده شده­اند دچار اختلال می­گردد. متاسفانه امروزه به دلایلی که می­توان آن­ها را به طور مستقیم به انسان مرتبط دانست، جمعیت سنجاب ایرانی در جنگل­های بلوط زاگرس در معرض تهدید می­باشد. تخریب زیستگاه، صید و زنده­ گیری سنجاب از دلایل عمده تهدید این گونه زیبا و با ارزش می­باشد.

گفته می شود در جنگل­های شهرستانهای مریوان و بانه هر ساله در فصول پاییز و زمستان تعداد زیادی از سنجاب­ها جهت مصرف غذایی شکار می­شوند. همچنین گفته می شود تعداد سنجاب­های شکار شده طی دو فصل پاییز و زمستان تا ۴۰۰ عدد سنجاب نیز می­رسد. این آمار تایید نشده فقط مختص به یک روستا می­باشد. با احتساب تمامی روستاهایی که در آن­ها شکار سنجاب صورت می­گیرد سالانه تعداد زیادی سنجاب ایرانی شکار می­شوند که جمعیت این گونه را به شدت در معرض تهدید قرار می­دهد. این امر علی رغم تلاشهای نهادهای زیست محیطی کشور ضرورت انجام فعالیت­های فرهنگی و پیشگیرانه جهت حفظ جمعیت پایدار سنجاب ایرانی را ملزوم می­کند.

مردم بومی و روستایی ساکن در جنگل­های شهرستانهای بانه و مریوان عمدتا مشغول به فعالیت­های کشاورزی و دامداری سنتی می­باشند و در فصول پاییز و زمستان عمدتا بیکار می­باشند. شکار سنجاب نیز تنها در همین دو فصل یعنی فصول پاییز و زمستان صورت می­گیرد. یعنی فصولی که مردم بومی بیکار و خانه نشین می­باشند. هرچند که شکار سنجاب توسط مردم بومی عمدتا جهت مصرف غذایی می­باشد اما می­توان دلیل عمده شکار را سرگرمی دانست. به عبارتی مردم بومی اوقات بیکاری خود را با شکار کردن سنجاب به عنوان سرگرمی مهیج سپری می­کنند.

Animal-Rights-Watch-ARW-7474

Animal-Rights-Watch-ARW-7473

Animal-Rights-Watch-ARW-7472

Animal-Rights-Watch-ARW-7475

عکس: نوید چمنی

منبع: وببلاگ اسعد مهدوی

برچسب‌ها, ,

۱۰ Comments

 1. مهتا می‌گه:

  باورم نمی شود! لعنت بر تمام کسانی که این موجود کوچک و ظریف و زیبا را می کشند. خدایا چه مردمی هستند اینها؟! خدایا مردم هند که از ما خیلی فقیرترند! خدایا گوشت این حیوانات دوست داشتنی خوراک چند وعده این شیاطین انسان نماست؟! خداوندا نابود کن انسانهای بیرحم را!

 2. خوردن سنجاب حرام است
  مگر اینها مسلمان نیستند.

 3. زهره می‌گه:

  امیدوارم محیط زیست استان کردستان در تکمیل تبلیغات ضد کشتار حیات وحش نظیر شکارچیانی که تفنگهایشان را شکستند اقدامات دیگری هم صورت دهد تا پاییز و زمستان امسال شاهد کاهش و حتی توقف چنین رفتارهای غیر انسانی در آن مناطق باشیم.

 4. kam می‌گه:

  باید با آموزش و فرهنگ سازی از این کار روستاییان و مردم محلی جلوگیری شود . آنها باید متوجه بشوند حفاظت و نگهداری از این گونه های حیات وحش بسیار با اهمیت تر از شکار آنها برای تفریح و یا سایر موارد میباشد.
  همچنین جذب گردشگر برای بازدید از این جنگلها و ایجاد درآمد پایدار برای ساکنین مجاور جنگلها از این طریق و تهیه فیلمهای مستند حیات وحش ایران باعث ایجاد درآمد و انگیزه برای روستاییان جهت حفظ و نگهداری از این گونه های حیات وحش و جنگلها خواهد شد

 5. UNKNOWN می‌گه:

  واقعا متاسفم برای این آدمای حال به هم زن که به هیچ جنبنده ای رحم نمی کنن و نمی دونن دارن چه بلایی سر طبیعت و در نهایت، خودشون میارن.
  و یه سوال:
  این سنجابا اگه برای گوشتشون شکار و ذبح!!! شدن، چرا لاشه هاشون روی زمین رها شدن؟

 6. vahid می‌گه:

  احساس شرمندگی از ایرانی بودن!
  آخه چرا

 7. احسان می‌گه:

  من از کشتار انسانها کمتر ناراحت میشم تا کشتن این زبون بسته ها. واقعا ناراحت شدم. خیلی بَدین، خیلی…

 8. reza می‌گه:

  ای کسی که این کارا با این مخلوقات خدا کردی . ای کسی که بر ارزش های کشورمون تیزی کشیدی میخوام یک بار به عکس هایی که خودت گرفتی نگاهی عمیق بندازی به عکس هایی که افرادی مثل من رو به گریه انداخت . آیا با کشتار وخوردن چنین مجودی خوشحال میشی زندگی برات زیبا میشه . میدونم تا به حال این عمل زشت رو بارها انجام دادی میدونم که به این سایت زیاد سرمیزنی بیا آدم خوبی باش و دیگه این کارو انجام نده تو با این کار هات زندگی نخواهی داشت همونطوری که تو به ارزش های جامعه تیزی نشان دادی جامعه با تو همین رفتار رو خواهد کرد خداوند با تو این کارا خواهد کرد .

 9. irani می‌گه:

  فقط میتوانم بگم که متاسفم برای این انسان های وحشی و بی فرهنگ مسولان محیط زیست باید و باید برخورد جدی با این آدم های بکنند …..

 10. سلام می‌گه:

  من از گیلان هستم و مدتی است در مریوان زندگی میکنم .متاسفانه باید بگم من از مردم کردستان شنیدم که علاوه بر سنجاب روباه هم میخورن برام غیرقابل باور بود اما برای اینها امری عادی هست و دربارش حرف می زنن

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN