Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7722

دیده بان حقوق حیوانات: برای نخستین بار مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری با صدور مجوز استفاده از حیوانات در سیرک ایرانیان مخالفت کرد. مسئولان سیرک ایرانیان از اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری در خواست کرده بودند که مجوز نمایش یک خرس را در اختیار آنها قرار دهد.

هومان خاکپور، فعال زیست محیطی و کارشناس منابع طبیعی استان چهارمحال و بختیاری در گفتگو با ایسکانیوز درباره درخواست مسئولان سیرک ایرانیان و واکنش اداره کل محیط زیست استان می‌گوید: «سیرک ایرانیان به سرپرستی اکبر همایونی، از محیط زیست درخواست صدور مجوز برای استفاده از خرس را در نمایش‌شان در پارک ملت شهرکرد کرده بود.»

او ادامه می‌دهد: «به علت مشکلاتی که توسط یک سیرک دیگر در قشم و کرج رخ داده بود و با توجه به بحث حمایت از حقوق حیوانات از سوی فعالان زیست محیطی، برای نخستین بار، رییس اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری با صدور این مجوز مخالفت کرد.»

خاکپور بر این باور است که در این زمینه کمبود قانونی وجود دارد و در این‌باره به ایسکانیوز می‌گوید: «برای جلوگیری از آزار حیوانات، خلأ قانونی وجود دارد و دستگاه مشخصی که از این موضوع جلوگیری کند وجود ندارد و تنها جنبه‌ای که می‌توان به آن پرداخت، جنبه اخلاقی است که مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری بر همین اساس،‌ از صدور مجوز برای این سیرک جلوگیری کرده است.»

او با انتقاد از عملکرد اداره کل حفاظت محیط زیست استان البرز در همین رابطه می‌گوید: «استان البرز با وجود مشکلاتی که با صدور چنین مجوزهایی برای حیوانات به وجود می آید، مجوز ۲۰ روزه ای را برای یک سیرک دیگر صادر کرد و این درحالی بود که ممنوعیت استفاده از حیوانات در سیرک از سوی برخی از مراجع هم تایید شده بود و احکامی برای آن صادر شده بود.»

خاکپور در ادامه می گوید:‌ «مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز به علت خلا قانونی موجود در این رابطه، با شرایط ویژه و خاص، تن به صدور مجوز داد.»

او با تقدیر از عملکرد مدیر کل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری می‌گوید: «عدم صدور مجوز برای استفاده از حیوانات می تواند آغاز یک حرکت خوب باشد و این رفتاری همراه با جسارت و هوشمندی است که دستگاه محیط زیست منطقه انجام داده است و امیدوارم به علت فشارهای دورن سازمانی یا برون سازمانی منجر به صدور مجوز نشود.»

با این حال مدیرکل محیط زیست چهارمحال و بختیاری به خلأ قانونی موجود برای حمایت از حقوق حیوانات آگاه است اما این مساله باعث نشد که او محالفت رسمی‌اش را با حضور حیوانات در سیرک اعلام نکند. سعید یوسف‌پور در این‌باره به ایسکانیوز می‌گوید: «از نظر قانونی ما نمی توانیم مانع شویم، اما من نمی‌گذارم چنین اتفاقی بیفتد. ما با صراحت اعلام کرده ایم که با هر گونه سیرک حیوانات مخالفیم و با درخواست های مربوط به این کار مخالفت می کنیم.»

او با اشاره به مطلبی که در صفحه معصومه ابتکار،‌ رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در یکی از شبکه های اجتماعی منتشر شده است می گوید: «در صفحه رییس سازمان حفاظت محیط زیست آمده است که سازمان حفاظت محیط زیست نظارت جدی و اعمال استانداردها را با محوریت ادارات استانی به اجرا گذاشته است و همین امر نشان دهنده آن است که سازمان هم با سیرک حیوانات موافق نیست.»

اما بنا به گفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری، او از سوی برخی کارشناسان زیست محیطی این استان،‌ برای عدم صدور مجوز به سیرک ایرانیان مورد انتقاد قرار گرفته است.

سعید یوسف‌پور، نزدیک به چهار سال است که مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری را برعهده دارد و به تازگی سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده است که قصد دارد او را از این سمت برکنار کند. این اقدام سازمان، واکنش خبرنگاران و تشکل‌های حوزه محیط زیست را به دنبال داشته است. خبرنگاران این حوزه با انتشار یک نامه سرگشاده از عملکرد یوسف‌پور قدردانی و ابراز رضایت کرده و خطاب به سازمان حفاظت محیط زیست از نگرانی خود گفته بودند.

در این نامه آمده است که: «ما نگرانیم که تصمیم‌گیری بر مبنای فشارهای سیاسی و نه دغدغه‌های زیست محیطی بار دیگر به روال طبیعی در سازمان حفاظت محیط زیست بدل شود و سازمان گام به گام در برابر پروژه‌های مخرب محیط زیست پا پس نهد.»

_________________________

Animal-Rights-Watch-ARW-300x250-UP005

حقایق پنهان سیرک/ اینفوگراف

مراجع تقلید «سیرک حیوانات» را حرام می دانند؛ لزوم توقف سریع روند صدور مجوز سیرک های حیوانات/ استفتائات شرعی

کارتون: خودت خوشت میاد؟/ ۱- سیرک

لغو مجوز سیرک شیراز در صورت بد رفتاری با حیوانات / نمی توان بدون دلیل جلوی فعالیت سیرک را گرفت!

فوری: در کمال ناباوری برای فعالیت سیرک شیراز در کرج مجوز صادر شد!

رییس انجمن حمایت از حیوانات؛ موافقت با سیرک وحوش به شرط قوانین حمایتی!

خطر انتقال ویروس شیرهای آلوده سیرک شیراز به گربه سانان/ سرطان خون شیرها قابل درمان نیست

شیرهای سیرک شیراز سرطان خون دارند؛ ارائه گزارش بیماری شیرها به سازمان محیط زیست/ تصویری

نامه سرگشاده به رییس‌جمهوری: نام ایران در فهرست کشورهایی که حیوانات را از سیرک حذف کرده‌اند قرار گیرد

قتی گونه‌ای در معرض انقراض سر از سیرک درآورده و رنج می‌کشد! قانون ایراد دارد یا ضعف از مسئولان است؟/ تصویری

نشست خبری با رسانه های نورچشمی در سازمان حفاظت محیط زیست/ وقتی سازمان برای حفظ سیرک های حیوانات تلاش می کند

سیرک قشم هیچ گونه مجوزی برای نمایش ندارد/ عدم صدور مجوز سلامت برای شیرها

توقف فعالیت تمام سیرکهای کشور ظرف ۵ سال آینده/ سیرک قشم به زودی تعطیل می شود

پشت صحنه زجر آور سیرک ها؛ شرایط دهشتناک ۳۰ شیر آفریقایی در سیرک حیوانات قشم/ تصویری

مراجع تقلید «سیرک حیوانات» را حرام می دانند؛ لزوم توقف سریع روند صدور مجوز سیرک های حیوانات/ استفتائات شرعی

در تجمع مدنی در برابر اداره کل محیط زیست خراسان عنوان شد: مخالفت اکید مشهدی ها با هرگونه سیرک حیوانات/ تصویری

سیرک حیوانات: آنچه شما می بینید و آنچه نمی بینید/ تصویری

فیلی که به جرم قتل سیرک بان به دار آویخته شد/ تصویری

استفاده از حیوانات وحشی در سیرک‎های هلند ممنوع شد

تعقیب و گریز زرافه فراری از یک سیرک/ تصویری

تصاویر آزار حیوانات سیرک در خبرگزاری های داخلی/ سیرک مسکو و نقض حقوق حیوانات

اعتراض نمادین طرفداران حقوق حیوانات با زدن ماسک در مقابل سیرک شهر ژوهانسبورگ در آفریقای جنوبی

اینجا توحش را جای حیات وحش جا می‌زنند و می‌فروشند!/ فیلم

رفتار وحشیانه بشر با یک خرس در اسارت/ فیلم

​زخم کهنه حیوان آزاری، این بار شیرهای قشم/ وبلاگ میهمان

قیمت شیر برای مصرف کننده فقط ۱۰ میلیون!/ نگاهی به وضعیت شیرها در ایران

خلیل عقاب فیل هوا کرد!

سرنوشتی بدتر از قفس یک متری برای توله خرس گیلانی؛ توضیحات مهم دیده بان حقوق حیوانات در رابطه با دفاعیه جالب توجه اداره کل محیط زیست گیلان از مالک باغ پرندگان رشت/ تصاویری دیگر

علی ضیاء: خانم ببره به سختی وارد استودیو شد ببر بنگال در برنامه‌ زنده تلویزیونی!

ببر بنگال چطور از تلویزیون سردرآورد/ تصویری

نمایشگاه حیوان آزاری به جنوب کشور رسید/ در صورت ادامه برگزاری این نمایشگاه نگران کننده از مجلس و علما مدد خواهیم جست/ تصویری

باغ وحش عجیب و غریب در سنندج

شکنجه گاهی که مورد اعتراض هیچکس قرار نگرفت/ وبلاگ میهمان

سفر استان به استان نمایشگاه حیوان آزاری ادامه دارد!/ تصویری

پرونده رها سازی ۴ قلاده توله شیر و دو قلاده توله خرس در مناطق مسکونی شهر مشهد تحت بررسی است

کره جنوبی صید دلفین برای نمایش در آکواریوم را ممنوع کرد

آزمایش DNA برای پیدا شدن پدر و مادر بچه شیرهای تهران گرد

بدون توبیخ مقصرین، یک سال از اعدام شیرهای باغ وحش گذشت/ باغ وحش های بی مجوز و غیر استاندارد لبریز از شیر

پدر و مادر توله شیرهای تهران گرد در باغ وحش بابلسر/ تصویری

باغ وحش ارم: هیچ شیری به مردم نفروخته‌ایم

خلیل عقاب ،آزار مجاز توله شیرهای بیمار !!!

جزئیات پرونده پیدا شدن ۷ شیر درتهران

سومین شیر تهرانی در تصادف جان باخت/ پایش سراسری جنگل های لویزان توسط گارد محیط زیست

زندگی شیر ۵ ساله در قفسی پشت وانت

اجبار فیل ها به رفتار غیر طبیعی تحت عنوان هنرمندان ناشناخته/ تصاویر

سکوت حامیان حیوانات در قبال آزار حیوانات در نمایشگاه قزوین

۵۰ حیوان یک سیرک روسی در آتش‌ سوختند

استفاده از شیر در مراسم تعزیه خوانی

 

برچسب‌ها,

۲ Comments

  1. با سلام خدمت شما، من چند روزه اومدم چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ از توصیف صحنه هایی که میبینم عاجزم . حتی عکس هم نمیتونستم بگیرم . بهت زده هستم . به جای آب توی جوی کنار خیابون اصلی خون جریان داره . اینجا کشتارگاه نداره . کنار خیابون بره ها و گوسفندها جلوی چشم همدیگه سر بریده میشن . این تابلو همه وره : بریدن سر گوسفند شیری در مقابل مشتری . برای اتلاف سگ ها تو این منطقه از بیل و سنگ استفاده میکنن . اینجا عشایر نشینه . بعد از اینکه سگها خدمتشونو به این مردم میکنن رها میشن و بعضا به بدترین شکل از پا در میان . این یه کابوس وحشتناکه از قساوت […] ساده ای که نمیفهمه چکار میکنه . امروز تصمیم گرفتم اگر کار کوچکی از دستم بر میاد انجام بدم . رفتم چند تا عکس از خیابون اصلی اینجا گرفتم . و تصمیم دارم به هر ارگانی که بتونه در این زمینه کاری بکنه ارسال کنم . این شهر مردم بسیار مهربان و فهمیده ای داره سزاوار نیست محل زندگیشون تا این حد زشت باشه . رفتم به سگ پیری که توی بلوار جلوی ساختمان جهاد خوابیده بود غذا بدم . هنوز بهش نرسیده بودم آقایی که اونجارو بیا میزد باتمام قوا لبه تیز بیل سنگینشو توی کمر این حیوان بیچاره فرود آورد که قطعا به قطع نخاعش منجر شده . بیچاره زوزه کشان خودشو کشید روی زمین و توی خرابه جلوی ساختمان جهاد گم شد . لطفا کاری بکنید . صحنه هایی که در این سه روز دیدم از جلوی چشمم محو نمیشود.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN