Subscribe: RSS Twitter

http://www1.jamejamonline.ir/Media/images/1387/02/02/100936449913.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: عضو کمیته کشوری کورونا ویروس به حاجی های ایرانی که اکنون در مکه به سر می برند توصیه کرد، برای پیشگیری از ابتلا به کورونا ویروس با شتر عکس نگیرند.

به گزارش ایرنا، دکتر «مسعود مردانی » روز سه شنبه در سمپوزیوم عفونت تنفسی کورونا ویروس مرس(MERS-CoV) با بیان اینکه کورونا ویروس از شتر نیز قابل انتقال است، افزود: متاسفانه برخی حاجی های ایرانی در عربستان با شترهای این کشور عکس یادگاری می گیرند و حتی شیر و گوشت این حیوان را مصرف می کنند.

کورونا ویروس مرس برای نخستین بار در عربستان شناخته شد. تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سرفه، اسهال و تنگی نفس از علایم این بیماری به شمار می آید که به گفته دکتر مردانی ۳۰ درصد مبتلایان را می کشد.

** هشدار برای تبلیغات شیر شتر در کشور

مردانی به تبلیغات اخیر برای مصرف شیر شتر در کشور اشاره کرد و گفت: برخی بی توجه به بروز بیماری کورونا ویروس، به فکر افتاده اند که شتر وارد کنند و شیر و گوشت شتر را تبلیغ کنند.

عضو کمیته کشوری کورونا ویروس به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور تاکید کرد که اگر آگهی تبلیغاتی در خصوص شیر یا گوشت شتر در سطح شهر ها مشاهده کردند، حتما از توزیع این آگهی ها جلوگیری کنند.

** دوره کمون (نهفته ) کورونا ویروس دو تا ۱۳ روز است

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درمورد دوره کمون (نهفته) کورونا ویروس گفت: این دوره بین دو تا ۱۳ روز است و اگر هر کدام از هموطنان بویژه آنهاییکه از سفر حج بازگشته اند و یا با حاجی تازه بازگشته از سفر حج در تماس بوده اند، در صورت مشاهده علایم کورونا ویروس به پزشک مراجعه کنند.

وی از حاجی های بازگشته از سفر حج خواست که مراسم ولیمه خود را ۱۴روز پس از بازگشت از سفر برگزار کنند.

مردانی خطاب به هموطنانی که به دیدن حاجی ها می روند تاکید کرد از بوسیدن، دست دادن و در آغوش کشیدن آنهاییکه دارای علایم بیماری هستند، خودداری کنند.

** قول مساعد حج وزیارت!

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه افراد در معرض خطر از جمله هموطنان بالای ۶۵ سال، زنان باردار، کودکان و همچنین بیماران مبتلا به بیماری های مزمن مثل دیالیزی ها اکنون به سفر حج نروند، افزود: در این خصوص با نماینده حج و زیارت نیز جلساتی داشتیم و وی قول مساعد داده تا این افراد را به حج نفرستند اما به رغم این قول ها، بیمارانی در مطب من نیز هستند که بیش از ۸۰ سال سن دارند و از من می خواهند تا قرص هایی برای آنها تجویز کنم که با خود به مکه ببرند.

** توصیه به کارکنان بیمارستان ها

این فوق تخصص بیماری های عفونی همچنین به مراقبت و کنترل عفونت توسط کارکنان بیمارستان ها از جمله پزشکان و پرستاران تاکید کرد و گفت: این افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند.

وی افزود: این افراد باید حتما از ماسک، عینک، گان و دستکش برای کنترل عفونت، موقع تماس با بیمار مبتلا به کورونا ویروس استفاده کنند.

بر اساس آخرین آمار بدست آمده، تا هفته قبل شمار مبتلایان به کورونا ویروس ۸۴۶ نفر اعلام شده که کشور عربستان با داشتن ۷۲۱ بیمار بیشترین تعداد مبتلایان به خود اختصاص داده است.

براساس این اطلاعات، تاکنون ۲۹۸ نفر از بیماران مبتلا به کورونا ویروس جان خود را از دست داده اند که اکثر آنها بیماری زمینه ای داشته اند.

شمار مبتلایان به این بیماری در ایران به پنج نفر می رسد که یک نفر آنها فوت کرده است، اما یک مقام مسوول در وزارت بهداشت اعلام کرد که احتمالا یک نفر دیگر هم بر اثر این بیماری فوت کرده است و شمار آنها به دو نفر می رسد.

سمپوزیوم عفونت تنفسی کورونا ویروس مرس(MERS-CoV) در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN