Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7796

دیده بان حقوق حیوانات: به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، به مناسبت روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، نمایشگاهی با همین موضوع و با مشارکت انجمن علمی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی مشهد و حفاظت محیط زیست استان رو پنج شنبه و جمعه ۷ و ۸ شهرویر ماه در بوستان کوهسنگی مشهد برپا شد.

این نمایشگاه که با رویکردی خلاقانه ضمن به تصویر کشیدن زیبائی های این گونه ارزشمند کودکان و بزرگسالان را با جلوه هایی از یوزپلنگ آسیایی آشنا می کرد، با حضور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان ، جمعی از اساتید دانشگاه ، برخی نمایندگان دستگاه های اجرایی و جمعی از دانشجویان علاقمند افتتاح شد.

دراین نمایشگاه غرفه ای جهت گریم صورت کودکان با طرح یوزپلنگ برپا بود و مسابقه نقاشی کودکان نیز با موضوع معرفی و شناخت یوزپلنگ ایرانی برگزار شد.

گوشه ای از این نمایشگاه ، با حضور اساتید برجسته دانشگاه فردوسی مشهد به بحث و تبادل نظر با علاقمندان محیط زیست و حافظان این گونه  ارزشمند گذشت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی دراین نشست با حضور تنی چند از خبرنگاران اظهار داشت : طی سالهای اخیر آموزش بومیان حاشیه مناطق در دستور کار حفاظت محیط زیست استان قرار گرفته است و از این رهگذر با افزایش آگاهی های عمومی درصدد حفاظت از این گونه ارزشمند و جلوگیری از تخریب زیستگاه طبیعی آن بر آمده ایم.

حمید صالحی افزود: پس از حدود یک دهه بررسی زیستگاههای یوز پلنگ در استان ،علیرغم ثبت آثاری از اینگونۀ ارزشمند و حائز اهمیت، سرانجام در تابستان سال ۱۳۹۰ یوز پلنگ در یکی از زیستگاه ها که احتمال حضور این گونه بیشتر بود ، مشاهده و تصویر برداری شد، لیکن گزارش هایی از تعدادی از شهرستانها و مناطق تحت مدیریت وجود دارد که موارد گزارش شده در دست بررسی است و بدین منظور درصدد افزایش تعداد دروبینهای تله ای  به منظور پایش سطح بیشتری از مناطق هستیم.

از منطقه حفاظت شده درونه درشهرستان بردسکن ،به عنوان یکی از زیستگاه های مستعد حضور یوزپلنگ آسیایی یاد کرد و افزود: علاوه بر شهرستان بردسکن ، احتمال حضور یوز پلنگ در شهرستانهای بجستان ، سبزوار و سرخس به جهت برخورداری اززیستگاههای مطلوب گونه نیز وجود دارد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN