Subscribe: RSS Twitter

http://media.isna.ir/content/67-110.jpg/4

دیده بان حقوق حیوانات: مدیر دفتر صید و شکار سازمان محیط زیست از افزایش نرخ ضررو زیان “آسیب به حیات وحش” خبر داد.

مسعود عالیخانی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه نرخ جدید ضرر و زیان آسیب به گونه‌های حیوانات در حال بازنگری است، گفت: پس از انجام بازنگری‌ها، نرخ ضرر و زیان به رقم‌های کارشناسانه و واقعی نزدیک می‌شود. به طورمثال اگر یک گونه‌ای X ریال بود، بر اساس استدلال‌های کارشناسی و ارزش اکولوژیکی و میزان قاچاق یا کشتن حیوان، پایه آن را بالاتر اعلام می‌کنیم.

وی افزود: تهیه پیش نویس نرخ ضرر و زیان آسیب به حیوانات در دفتر صید و شکار انجام شده است و برای معاونت طبیعی ارسال شده است. در صورتی که به تایید ریاست سازمان محیط زیست برسد در نوبت مطرح شدن شورای عالی محیط زیست قرار خواهد گرفت.

عالیخانی با بیان اینکه آخرین نرخ ضرر و زیان آسیب به حیوانات مصوب سال ۱۳۹۱ بوده است، گفت: در نرخ‌های جدید تعداد گونه‌ها که مشمول ضرر و زیان می‌شود افزایش پیدا کرده است، همچنین به لحاظ ارزش اکولوژیکی سطح بندی شده است.

وی تاکید کرد: به طور کلی میزان نرخ ضرر و زیان چندین برابر قبل شده که با تورم، ‌هماهنگی بیشتری دارد و در این صورت میزان ریسک را برای صید و شکار غیرمجاز و قاچاق بالاتر می‌برد و بازدارندگی بیشتری برای برداشت این‌گونه‌ها خواهد داشت.

مدیر دفتر صید و شکار سازمان محیط زیست تشریح کرد: تنوع گونه‌ها در پستانداران، خزندگان و پرندگان به صورت دقیق نامبرده شده است و رقم آن تجدیدنظر چشمگیری داشته است.

به گفته عالیخانی، در این پیش‌نویس توجیهاتی را برای هر یک از گونه‌ها عنوان کردیم که بر اساس وضعیت حفاظتی در سطح بین المللی و ملی، میزان و سطح برداشت از گونه نیز در آن مطرح شده است.

وی افزود: تعهداتی که ما در مقابل گونه‌های در معرض انقراض در معاهدات بین المللی داریم و همچنین روند جمعیت آن حیوان و شرایط خاص گونه و ملاحظات ملی و منطقه‌ای و میزان قاچاق از جمله ملاحظات دیگری است که در تعیین نرخ ضرر و زیان به آن توجه داشته‌ایم تا قدرت بازدارندگی را بالاتر ببریم.

۱ Comment

 1. nature می‌گه:

  شکارچیانی که گونه های رو به انقراض را شکار می کنند جرم شان بسیار بیشتر از فقط شکار غیرمجاز است… برداشت از آخرین ذخایر گنجینه های طبیعی و ملی…
  مجازات این افراد تا کنون بسیار جزئی بوده است و در عمل نیز به اثبات رسیده که هیچ بازدارندگی نداشته و روند شکار ادامه دارد… از نظر جرایم، این افراد مشابه قاچاقچیان میراث فرهنگی به منابعی دستبرد می زنند که جزو اموال ملی ست…
  مجازات ها بیشتر به طنز تلخی می مانند که نمی دانیم باید به آنها بخندیم یا گریه کنیم…

  به نظر می رسد حیوانات این عصر در مهربانی از انسانها پیشی گرفته و به فرشته ها نزدیک می شوند!:

  https://en-maktoob.screen.yahoo.com/animal-madness-videos/18-animal-best-friends-melt-182353545.html

Leave a Reply


© ۶۷۱۸ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN