Subscribe: RSS Twitter

http://multimedia.mehrnews.com/Original/1393/07/01/IMG10434948.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: کنگره تخصصی صلح سبز و گرامیداشت روز جهانی صلح با موضوع «دکترین جهان بدون خشونت از راه آشتی با طبیعت» با حضور شخصیت های علمی و دانشگاهی، جمعی از فعالان محیط زیست، تعدادی از مسئولان و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست در سالن همایش های بین المللی این سازمان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر،  محمد درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست در نخستین کنگره تخصصی صلح سبز با موضوع دکترین جهان بدون خشونت از راه آشتی با طبیعت که عصر یکشنبه سی ام شهریور در محل سازمان حفاظت محیط زیست و به همت سمن محیط زیستی مکتب حرمت حیات برگزار شد، گفت: نگاه غلط توسعه ای و اقدامات بدون نگاه علمی و مدیریتی صحیح منجر به ایجاد بحران آب، مهم ترین بحران کنونی کشور شده است.

۳۰ درصد درختان زاگرس خششک شده اند

درویش با اشاره به اینکه ۵۰ درصد افت تراز سفره های آب کشور مربوط به استان فارس است که مساحتی در حدود ۱۲ درصد کشور را دارد، افزود: نگاه مدیریتی غلط منجر به آن شده بود تا همین استان ۲۵ سال تمام رکود دار تولید محصول پر آب گندم در کشور باشد.

وی با بیان اینکه مجموعه آب قابل استحصال در کشور، سالانه ۱۲۰ میلیارد مترمکعب است، اظهار داشت: این در حالی است که نیاز آب شرب کل کشور در بدبینانه ترین حالت با ۱۰ میلیارد مترمکعب برطرف می شود.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با ذکر مثال شرایط آبی کشور همسایه عربستان، گفت: کل آب قابل استحصال کشورعربستان یک میلیارد مترمکعب است، در حالیکه مردم آن به ۲٫۵ میلیارد مترمکعب آب نیاز دارند.

درویش ادامه داد: مصرف بی رویه آب و مدیریت نادرست منابع آب، وضعیت آبی کشور را در شرایطی قرار داده که شاهد تنش آبی میان استان های مختلف هستیم.

این مقام مسئول گفت: مدیریت نادرست منابع آب وضعیت ناگواری برای کشور ایجاد کرده به عنوان مثال احداث سد گتوند سه هزار میلیارد تومان هزینه در بر داشته که برای بخش کشاورزی احداث شده است، در حالی که راندمان کشاورزی در این بخش ۳۵ درصد است در واقع ۶۵ درصد از آورد این سد هدر می رود.

وی یکی از مهم ترین راه کارهای برون رفت از این شرایط را فرهنگ سازی عمومی برای مصرف درست آب دانست و اظهار داشت: این فرهنگ سازی باید از مدارس و با آموزش سواد زیست محیطی به دانش آموزان از سنین کم آغاز شود و به همین دلیل سازمان حفاظت محیط زیست گسترش آموزش در مدارس را از اولویت های کاری خود قرار داده است.

درویش با اشاره به ضایعات ۳۰ درصدی در بخش کشاورزی پیش از رسیدن محصول به دست مصرف کننده، گفت: این در حالی است که طبق استاندارد جهانی این میزان باید در حدود ۵ درصد باشد و در واقع مشکل اصلی ما در این بخش در مدیریت مصرف و کمبود دانایی محیط زیستی در این زمینه است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از توسعه بی ضابطه کشاورزی در کشور، تصریح کرد: مزیت ایران در افزایش تولید کشاورزی نیست، در توسعه گردشگری مسئولانه، استفاده از ۴۶۰۰ متر مرز آبی و استفاده از انرژی های نوین است.

در چیدمان توسعه کشور به آسمان چشم دوخته ایم

این مقام مسئول با ذکر میزان تراز مالی امارات متحده عربی و تفاوت چشمگیر این میزان تراز مالی با تراز مالی ایران، اظهار داشت: این تفاوت به این دلیل است که ما در چیدمان توسعه خود به آسمان چشم دوخته ایم.

وی در ادامه به وضعیت درختان بلوط در منطقه زاگرس اشاره کرد و گفت: به هم خوردن چرخه طبیعی و اکولوژیک مشکلاتی را برای این درختان ایجاد کرده است.

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اکنون درختان بلوط زاگرس با آفت سوسک چوب خوار مواجه اند که تاکنون ۱۸میلیون اصله از این درختان را از بین برده است و از وسعت ۶ میلیون هکتاری این درختان ۳۰ درصد آن یا کاملا خشک شده و یا در آستانه خشک شدن قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: بررسی ها نشان داد در گذشته دارکوب های سرسرخ زیادی در این منطقه زندگی می کردند که از لار و سوسک های چوب خوار تغذیه می کردند اما دخالت انسان موجب رفتن دارکوب ها از منطقه شد و این مساله شیوع آفت سوسک چوب خوار را به همراه دارد.

درویش گفت: ۴۰ درصد منابع آب شیرین کشور از منطقه زاگرس تامین می شود این در حالی است که دخل و تصرف غیرعلمی در اکوسیستم این منطقه چنین مشکلاتی را ایجاد کرده است.

فرونشست ۲۰۰ دشت در کشور

فاطمه ظفرنژاد کارشناس و پژوهشگر حوزه آب و توسعه پایدار ضمن یادآوری وضعیت بحرانی حال حاضر حوضه های آبی مهم کشور از جمله تالاب های ارومیه، بختگان، گاو خونی و پریشان، اظهار کرد: امروزه حدود ۲۰۰ دشت در کشور با بحران فرونشست مواجه اند و جنگل ها درحال تخریب شدن هستند همچنین آب های زیرزمینی ۴۰۰ دشت در کشور کاهش چشمگیری داشته است.

ظفرنژاد علت به وجود آمدن چنین وضعیتی را عدم تامین حقابه حوضه های آبی در کشور دانست و با اشاره به وضعیت دریاچه ارومیه، گفت: برای حوضه آبریز این دریاچه ۱۰۴ سد تعریف شده بود که از این تعداد ۵۶ سد در دست بهره برداری است و این بدان معنی است که حقابه مورد نیاز دریاچه در پشت این سدها ذخیره می شود.

احداث ۲۴ سد در حوضه آبریز روزدخانه کارون

وی افزود: رودخانه کارون به عنوان تنها رودخانه قابل کشتی رانی در ایران اکنون به شرایط بحرانی رسیده و علت آن احداث ۲۴ سد در حوضه آبریز رودخانه است.

ظفرنژاد گفت:همچنین حدود ۶ سد در حوزه آبریز تالاب گاوخونی احداث شد که این مساله خشک شدن تالاب را به دنبال داشت.
وی ادامه داد: احداث سه سد در حوضه آبریز تالاب بختگان منجر به ذخیره بیش از یک میلیارد متر مکعب حقابه این تالاب را در این سدها شده است.

این کارشناس و پژوهشگر آب و توسعه پایدار ضمن اشاره به وضعیت تالاب شادگان، گفت:احداث هشت سد درحوضه آبریز تالاب شادگان، آن را به ورطه خشکی کشانده است. همچنین ۸۲ سد در حوضه آبریز تالاب انزلی احداث شده که این امر موجب شد ارتفاع کنونی آب در تالاب انزلی به یک تا دو متر کاهش یابد.

وی تاکید کرد: نگاه مسئولان و به طور کلی دست اندرکاران بخش مدیریت آب باید تغییر کند و لازمه چنین تغییری، آغاز این حرکت از دانشگاه ها است.

ظفرنژاد اظهار داشت: مهمترین راهکارهای برای عبور از بحران آب در کشور، تغییر سامانه دانش و بازبینی اساسی در سیاست گذاری های کلان کشور است و باید برنامه ریزی ها براساس شرایط اکولوژیک منطقه و بوم شناختی آن تدوین شود.
توسعه ما ویرانی است

وی گفت: تا شش دهه قبل، رفتار انسان با منابع آبی درست بود و به همین دلیل هرگز بشر با چنین مشکلاتی مواجه نشده بود، اما از زمانی که با آغاز توسعه پایدار، انسان به خشونتی پنهان با آب رسید و حتی حقابه های طبیعی را نادیده گرفت، به چنین مشکلاتی دچار شد.

این کارشناس تاکید کرد: بسیاری از محققان و متخصصان معتقدند روند توسعه ای کشور، توسعه نیست، بلکه ویرانی نیست و در نهایت منجر به بیابانی شدن سرزمین پهناورمان خواهد شد.

کشف مخفیگاه های زیرزمینی شکارچیان غیرمجاز توسط محیط بانان پارک ملی گلستان

مژگان جمشیدی فعال و روزنامه نگار محیط زیست کشور نیز با یادآوری روند مرگ دریاچه ارومیه و تشکیل ستاد نجات دریاچه ارومیه پس از رسیدن وضعیت دریاچه به نقطه بحران، گفت: پیش بینی من این است که جنگل های گلستان نیز به سرنوشتی همچون دریاچه ارومیه دچار خواهند شد و در نهایت ستاد نجات جنگل گلستان پس از رسیدن این اکوسیستم حیاتی به مرز بحران تشکلی خواهد شد.

جمشیدی با اشاره به جاده ای که از میان پارک گلستان عبور می کند، اظهار داشت: یکی از مهم ترین معضلات جنگل گلستان، همین جاده است که منجر به تلفات گسترده حیات وحش به ویژه پستانداران می شود.

وی با ارائه آماری از میزان گسترش این تلفات حیات وحش حین و پس از احداث جاده میان گذر پارک ملی گلستان، افزود: سالیانه در حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ مورد تلفات حیات وحش بر اثر تصادفات جاده ای در این محدوده گزارش می شود به گونه ای که طی سال جاری، علاوه بر تلفات سایر وحوش، تنها دو مورد تلفات پلنگ داشته ایم.

این فعال محیط زیست ادامه داد: دسترسی آسان شکارچیان به قسمت های مختلف منطقه از دیگر عوارض احداث این جاده است به گونه ای که تنها در سال جاری ۳ مورد مخفیگاه زیرزمینی شکارچیان در این منطقه توسط محیط بانان شناسایی و کشف شده است.

روزنامه نگار محیط زیست ضمن یادآوری آتش سوزی های پارک ملی گلستان، اعلام کرد: بالغ بر ۴۰۰ هکتار از این منطقه در آتش سوزی های از بین رفته است و اگر مسئولان استانی حاضر به بازدید حضوری و نزدیک از منطقه بودند، هرگز رسانه ها را به سیاه نمایی در این زمینه متهم نمی کردند.

برداشت بی رویه از مراتع جنگلی پارک، کمبود نیروی محیط بانی و امکانات برای حراست و حفاظت از این اکوسیستم ارزشمند، برداشت و انتقال آب از چشمه های درون پارک به بیرون، اقدام به ساخت سد در ۲٫۵ کیلومتری جنوب شرقی پارک، حفاری های غیرمجاز داخل منطقه، تعریض جاده برخی از مهم ترین چالش های فعلی پارک ملی گلستان که از سوی جمشیدی اعلام شد.

مصرف فرآورده های حیوانی در بلند مدت منجر به بروز رفتار خشن در افراد می شود

حسن محمدی متخصص تغذیه با اشاره به اینکه برای رسیدن انسان ها به صلح، آن ها باید از نوعی آرامش درونی و قدرت کنترل بر نفس خویش برخوردار باشند، اظهار کرد: به همین دلیل الگوهای غذایی مختلفی در مکاتب گوناگون برای انسان ها تعریف و در آن ها به خوردن یا نخوردن برخی از غذاها سفارش شده است.

وی ادامه داد: از هفت هزار سال پیش تاکنون حکمای ایرانی بر تاثیر غذا بر نوع رفتار انسان تاکید داشتند و همین روند طی سال های گذشته توسط حکمای عصر جدید توسعه یافته است.

این متخصص تغذیه با اشاره به اعتقاد حکما مبنی بر تشکیل انسان از چهار عنصر آب، خاک، هوا و آتش، گفت: از میان این چهار عنصر؛ دو عنصر گرم و دو عنصر سرد است.

وی انرژی بالا، خلاقیت، مدیریت و نیکوکاری را از جمله ویژگی های انسان هایی با دو عنصر گرم دانست و بیماری، ترس، استرس و اضطراب بالا را از جمله ویژگی های انسان هایی با دو عنصر سرد و افزود: به همین دلیل حکما پیشنهاد می کنند برای ایجاد تعادل در بدن انسان هایی با دو
عنصر سرد، آن ها از غذاهای گرم استفاده کنند.

محمدی با بیان اینکه بیشتر فرآورده های حیوانی مانند گوشت گاو، ماهی، مرغ، شیر و پنیر و ماست جزو مواد سرد هستند، گفت: مصرف این دسته از مواد غذایی در بلندمدت موجب می شود رفتار فرد در جامعه نیز سرد و همراه با خشونت باشد و تحقیقات نشان داده است، خشونت در جوامعی که مصرف گوشت بالایی دارند، به طور محسوسی افزایش می یابد.

مصرف زیاد لبنیات منجر به بیماری ام اس می شود

این متخصص تغذیه اظهار کرد: مصرف زیاد فرآورده های حیوانی موجب افزایش بیماری های استرسی و مصرف لبنیات، ام اس را به همراه دارد.

همچنین موسی صالحی فوق تخصص تغذیه و استاد دانشگاه شیراز گفت: متخصصان تغذیه دنیا معتقدند که ۹۵ درصد منابع غذایی انسان باید از گیاهان و پنج درصد باقی مانده از منابع حیوانی تامین شود.

وی ادامه داد: از این ۹۵ درصد منبع گیاهی، ۶۰ درصد آن مربوط به دوغله مهم از جمله گندم و برنج است.

این فوق تخصص تغذیه ادامه داد: مهمترین منبع غذایی ویتامین های گروه ب گندم و برنج سبوس دار است در حالی که امروزه گندم و برنج بدون سبوس استفاده می کنیم در واقع با این کار هیچ گونه ویتامینی به بدن انسان وارد نمی شود.

۵۵ درصد منابع آبی کشور صرف کشت گندم و برنج می شود

وی ادامه داد: این در حالی است که ۵۵ درصد از کل منابع آبی کشور صرف کشت گندم و برنج می شود در واقع این میزان آب بدون اینکه ویتامینی به بدن برساند از بین می رود.

این فوق تخصص تغذیه تاکید کرد:ارتباط تنگاتنگی بین انسان، غذا و محیط زیست وجود دارد که هر کدام از آنها یکدیگر را تحت الشعاع قرار می دهند.

کمبود منیزیم در بدن انسان ها مسبب عصبانیت شدید و خشونت / ۷۰ مرگ از هر ۱۰۰ مرگ در جهان بر اثر تغذیه نادرست است

نورا ثابت فوق تخصص جراحی زنان و استاد دانشگاه برلین از دیگر سخنرانان این همایش بود.

ثابت، سکته و سرطان را از عوارض تغذیه نامناسب دانست و گفت: تغذیه عبارت است از موادی که هر روز وارد بدن انسان می شود تا از طریق جذب توسط سلول، برای رشد و ترمیم بدن انسان صرف شود.

وی با بیان اینکه کمبود منیزیم در بدن انسان ها منجر به عصبانیت شدید و خشونت می شود، افزود: سبزی خوردن، حبوبات و خشکبار منابع غنی منیزیم هستند.

این استاد دانشگاه با اشاره به مطالعه فیزیولوژیست های آلمانی در سال ۱۹۴۰، اظهار داشت: نتایج این مطالعات نشان داد، حس تدبیر و مدیریت افراد ارتباط مستقیمی با غذای مصرفی آن ها دارد.

ثابت تصریح کرد: بر اثر مطالعه جهانی دیگری، از هر ۱۰۰ مرگ در دنیا، ۷۰ مرگ بر اثر تغذیه نادرست است و این اهمیت توجه به تغذیه را برای انسان ها بیشتر می کند، زیرا انسان تنها زمانی قدر سلامتی خود را می داند که برای یکبار هم که شده آن را از دست بدهد.

وی تاکید کرد: تغذیه انسان ها دارای نسخه واحد و مشابهی نیست و برای هر فرد باید متناسب با شغل و فعالیت وی، دستور تغذیه ای ارائه کرد.

خطرناک تر از شکار، قلمی است که مجوز شکار را صادر می کند

بابک توتونچی دبیرکل مکتب حرمت حیات با اشاره به خشونتی که جوامع بشری در سراسر جهان را در برگرفته است، گفت: انسان تا انجا در خشونت پیش رفت که دیگر حتی به هم نوع خود رحم نمی کند.

توتونچی با خاطرنشان ساختن شروع خشونت از رفتار با حیوانات و شکار، اظهار داشت: خطرناک تر از شکار، قلمی است که مجوز شکار را صادر می کند.

وی ادامه داد: خشونت با حیوانات به پایان نمی رسد، مگر اینکه آزمایش دارو و لوازم ارایش روی حیوانات پایان یابد، استفاده از حیوانات در خوراک و پوشاک انسان ها و سایر موارد به پایان برسد.

مدیرکل مکتب حرمت حیات با انتقاد از گسترش محصولات تراریخته در جهان، افزود: انسان حق مالکیت بر هیچ انسان، حیوان یا طبیعت و گیاه دیگری را ندارد و همچنین حق مالکیت و تغییر در ساختار طبیعی گیاهان را هم ندارد.

این فعال محیط زیست قرار گرفتن نشان محصولات تراریخته برای روی این محصولات برای آگاهی مشتریان و خریداران از نوع محصول و اعطای حق انتخاب به آن ها را کم ترین خواسته دوستداران محیط زیست در این راستا عنوان کرد.

وی گیاه خواری و پرهیز از گوشتخواری را یکی از مهم ترین راه ها برای مقابله با گرمایش زمین اعلام کرد و از رسانه ها خواست تا در این زمینه اطلاع رسانی کنند.

شهرام امیری شریفی فعال حقوق حیوانات و رئیس انجمن دیده بان حقوق حیوانات نیز که سخنرانی خود را به حقوق حیوانات و صلح با حیوانات اختصاص داده بود، گفت: جدای از صلح با بشر، صلح با طبیعت و حیوانات نیز از اهمیت والایی در صلح جهان برخوردار است. زیرا انسانی که حقوق حیوانات را به رسمیت نشناسد، حقوق سایر انسان ها را نیز نادیده می گیرد.

امضای تومار برای نجات زیستگاه ارزشمند گلستان توسط فعالان و علاقمندان عرصه محیط زیست، نمایش نهال زیتون به عنوان نماد جهانی صلح در جهان، رونمایی از کتاب “نه به زور” اهدایی به مکتب حرمت حیات از سوی مترجم کتاب، صحبت های بیمارانی که به واسطه تغییر سیستم غذایی خود “شفایافتگان” لقب گرفته بودند، از جمله حاشیه های این مراسم بود.

مترجم این کتاب در پیامی که به صورت ویدیویی برای حضار پخش شد، ترجمه این کتاب را سهم خود در راه آشتی با طبیعت و حیات وحش و صلح دانست.

همچنین رونمایی از کتاب به دست مهناز مظاهری معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست، محمد درویش مدیرکل دفتر اموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، بابک توتونچی دبیرکل مکتب حرمت حیات، خانم شاکر حسینی استاد دانشگاه شهید بهشتی انجام گرفت.

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN