Subscribe: RSS Twitter

http://media.ana.ir//Uploaded/Image/13930631100155468528014.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: مدیر انجمن دیده‌بان حقوق حیوانات با بیان اینکه هنوز علت دقیق مرگ ۱۲۰ هزار زیستمند در رودخانه سزار استان لرستان مشخص نیست از اعلام جرم این انجمن نسبت به این موضوع خبر داد و گفت: این موضوع باید در سازمان محیط زیست کشور بررسی شود.
شهرام امیر شریفی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا، با تایید این خبر که در روز چهارشنبه گذشته ۶۰ هزار لیتر سود سوز آور در رودخانه سزار استان لرستان تخلیه شده است از اقدام جدی سمن‌های زیست محیطی کشور برای پیگیری حقیقت ماجرا خبر داد و گفت: برای کشف حقیقت ماجرا چند تن از کارشناسان اکنون به این استان رفته‌اند و به زودی نتیجه تحقیقات آنان اعلام خواهد شد.

با بروز این حادثه رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت از محیط‌زیست لرستان اعلام کرد که این قطار ۷ واگن داشته که یک واگن آن به‌طور کامل در رودخانه تخلیه شده و هیدروکسید سدیم موجود در دو واگن دیگر هم به داخل رودخانه نشت کرده است. با این وجود گمانه‌زنی برخی از کارشناسان و گزارش‌های حاشیه‌ای که به خبرگزاری آنا رسیده حاکی از آن است که به علت وزن بالای واگن‌ها شرکت راه آهن برای خروج آنها از آب رودخانه اسید را عمدا در آب تخلیه کرده است.

شریفی در این خصوص می‌گوید: هنوز اطلاعات دقیقی در این خصوص وجود ندارد و تا زمانی که تحقیق کارشناسان ما در منطقه به پایان نرسد نمی‌توانیم به طور دقیق بگوییم که واگن اسید خود به خود در آب تخلیه شده یا اینکه آن را تخلیه کرده‌اند. اما از آنجا که طبق اعلام سازمان محیط زیست استان لرستان ۱۲۰هزار زیستمند ارزشمند از بین رفته است این اتفاق دیگر مانند مرگ ماهیان سد فشافویه فراموش نخواهد شد.

مدیر انجمن دیده‌بان حقوق حیوانات از تشکیل جلسات متعدد با چندین حقوقدان خبر داد و گفت: کشتار هر کدام از این آبزیان جریمه داشته و بر همین اساس با مشخص شدن میزان دقیق کشتار و تخلف ما نسبت به این فاجعه اقدام خواهیم کرد. از آنجا که کشتار جمعی صورت گرفته است و بررسی این موضوع در مورد انسان در شورای عالی امنیت ملی پیگیری می‌شود. بنابراین بررسی از بین رفتن ۱۲۰ هزار زیستمند رودخانه سزار نیز باید در سازمان محیط زیست کشور صورت گیرد.

۱ Comment

  1. nature می‌گه:

    آرزوی موفقیت دارم برای آقای […] ان شا الله تلاش ایشان و مجموعه همکارانشان ثمر دهد و به تدریج آرامش به حیات وحش و طبیعت این سرزمین بازگردد، گرچه معتقدم راه اصلی نجات طبیعت ما حساس شدن مردم هر منطقه نسبت به مواهب زیست محیطی منطقه خودشون هست اگر مردم ارزش گنج طبیعی را که دارند بدانند خودشون بهترین پاسدارش خواهند بود اما متاسفانه ارزش میراثی را که در اختیار دارند نمی دانند…

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN