Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: پرونده فرد روستایی که به دلیل ایراد صدمه بدنی غیرعمدی ناشی از برخورد قاطرش با یک خانواده موتورسوار تشکیل شده، اکنون منتظر دریافت کمکهای مردمی خیرین خداجوی کشور جهت پرداخت دیه حاصل از ایراد صدمه به خانواده متوفی است.

به گزارش تسنیم، هم‌اکنون ۶ هزار و ۴۶۵ نفر از هموطنان ما به دلیل ارتکاب جرایم غیرعمد و غیرکلاهبرداری به صورت تک قرار در زندان‌های کشور به سر می‌برند، افراد نیازمند و اغلب آبرومندی که ناخواسته به دلیل وقوع حادثه‌ای ناگهانی در موضوعاتی همچون تصادفات رانندگی، حوادث کارگاهی، صدور چک بلامحل (غیرکلاهبرداری) و یا حتی قبول مهریه های معقول اما غیرقابل پرداخت راهی زندان شده و در ادامه بخاطر عجز در پرداخت دین یا بدهی خودشان بدون پشتوانه مالی سرمایه گرانقدر خودشان که همان عمر آدمی است را به قیمت هیچ در پشت میله های سرد هدر می‌دهند.در ادامه وضعیت یکی از همین زندانیان را که تنها نمونه‌ای از جمعیت چند هزار نفری مددجویان نیازمند کشور می‎باشد را به اختصار می‌خوانیم.

این فرد، کشاورزی ۷۰ ساله است که به دلیل ایراد صدمه بدنی غیرعمدی و ناشی از عدم رعایت حق تقدم عبور در زندان به سر می‌برد. در تاریکی یکی از شب‌های سرد زمستان سال گذشته مثل همیشه بار سنگینی سوار قاطر خودش کرده بود و در حال بازگشت از زمین کشاورزی به سمت خانه بود که صدای موتوری که هر آن از پشت سر آنها بیشتر و بیشتر می‌شد به گوش می‌رسید؛ در لحظه‌ای که دیگر باید به پیرمرد می‌رسید و در ادامه با گذر از کنار او در وضعیتی مشابه صدای او رفته رفته کم شده تا گم شود صدای آن موتور و سرنشینانش در گوش این کشاورز عائله‌مند برای همیشه باقی ماند.

زوجی به همراه تک فرزندشان به دلیل سرعت بالا و همچنین نبود روشنایی کافی در جاده منتهی به روستا با قاطر این کشاورز که در کنار جاده باریک در پشت صاحبش در حرکت بوده تصادف می‌کنند و پس از برخورد با گاردریل وسط جاده با جراحت شدید حاصل شده هر سه نفرشان راهی بیمارستان شده و در مقابل، صاحب قاطر (مددجو) نیز در اثر بی‌احتیاطی در نگهداری حیوان با عنوان محکومیت دیه ناشی از ایراد صدمه بدنی به غیر، با بدهی مبلغ ۱۴۸ میلیون تومان راهی زندان می‌شود.

کشاورز نامبرده مدت‌هاست با وجود بیماری‌های متعدد در زندان یکی از شهرهای شمالی کشورمان تحمل کیفر می‌کند و در حالی که سرپرست یک خانواده نیز به شمار می‌آید در حال حاضر بدون پشتوانه مالی تنها منتظر کمک‌های مردم نوع دوستان کشورمان است.

طبق استعلام قضائی به عمل آمده و نظر کارشناس حقوقی موجود در پرونده طبق بند ۵۶ ماده ۱ آیین نامه راهنمایی و رانندگی، در خصوص این پرونده مقصر اصلی کسی است که هدایت وسیله غیرموتوری و همچنین حرکت دادن حیوانات را بر عهده دارد. لذا حسب اعلام کارشناس این پرونده هادی (مددجوی مذکور) برای حرکت در آن جاده می‌بایستی علائم هشدار دهنده (چراغ الکتریکی یا راکت شبرنگ‌دار) بر روی بار سنگین قاطر خود که چوب‌های جنگلی قطور بوده اند، نصب و در مسیری خارج از جاده حرکت می‌کرده است.

از طرفی هرچند طبق آیین نامه راهور که تأکید دارد تمام رانندگان وسایل نقلیه موتوری با دیدن گله و رمه از سرعت خود کاسته و در صورت لزوم تا عبور احشام توقف نمایند، هر دو طرف ماجرا مسئول شناخته می‌شوند اما به دلیل تعیین درصدی قابل توجهی از میزان محکومیت دیه برای این کشاورز متأسفانه صاحب قاطر به دلیل جهل به قانون و همچنین کم توجهی در حرکت در عرض جاده در پی شکایت خانواده مصدوم راهی زندان می‌شود.

ناگفته نماند که امرار معاش خانواده این مددجو که طبق تحقیقات به عمل آمده در تأمین هزینه درمان بیماری خود نیز دچار مشکلات بوده، توسط یک قطعه زمین کشاورزی کوچک و یک خانه چوبی روستایی است و این خانواده اموال منقول و غیرمنقول دیگری جهت پرداخت دیه ندارند.
نیکوکاران و خیرین می‌توانند به منظور کمک به این زندانی نیازمند و سایر افرادی که به دلیل ارتکاب جرایم غیرعمد در زندان به سر می‌برند و قادر به پرداخت دیون خود نیستند، کمک‌های خود را از طریق شماره حساب ۷۴/۷۴ جام بانک ملت (شعبه مستقل مرکزی) و حساب ۰۱۵۵۵۵۰۰۰۰۰۰۴ سیبای بانک ملی به شماره کارت ۷۵۰۳ – ۹۹۵۱ – ۹۹۱۱ – ۶۰۳۷ در اختیار ستاد دیه کشور قرار دهند.

________________________

تجربه ینگه دنیا و میان‌گذر مرگ‌آفرین گلستان/ وبلاگ میهمان

برچسب‌ها, , , ,

۱ Comment

  1. جقولی بقولی می‌گه:

    […] او ن قاضی با این جریمه ای که برای این کشاورز داده
    موتور سوار عین قاطر توی تاریکی با موتور تند میرفت باید اونو تنبیه کنند و برای صدمه ای که به اون حیوون زده جریمه بشه
    اینجا ایرانه دیگه همه چی برعکسه

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN