Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-7981

دیده بان حقوق حیوانات: سایت حکیم مهر با انتشار مطلبی در رابطه با قربانی به بازنشر مطلب محد لطفی زاده، مدیر مسوول سابق خود پرداخته است. (لینک) در این مطلب، محمد لطفی زاده بر منبر مجازی خود رفته و به شبهات مربوط به قربانی کردن پاسخ داده و گیاهخواران و مدافعان حقوق حیوانات را متعصب خوانده است. عین مطلب را به نقل از حکیم مهر می خوانید:

«یک شبهه : قربانی کردن گوسفند مبنای الهی دارد یا انسان به گوسفند (با خودخواهی) آزار می رساند ؟

پاسخ : قربانی کردن گوسفند که پیشینه آن به ذبح گوسفند توسط حضرت ابراهیم علیه السلام بجای فرزندش برمی‎گردد سنتی رایج در میان مسلمانان و البته از واجبات حج تمتع هم هست. در سیره پیشوایان اسلامی دیده می‎شود که گوشت قربانی برای رفع نیاز حاجتمندان و نیازمندان استفاده می‎شده و بنابراین جنبه فخرفروشی یا فقط تأمین مایحتاج منزل و یا توزیع میان همسایگان و بستگان ثروتمند نباید داشته باشد.

در دین اسلام فلسفه قربانی کردن به دلیل نزدیک شدن به خداوند متعال و قربانی کردن هواهای نفسانی است. همانطور که خداوند سبحان در قرآن کریم (سوره مبارکه حج/آیه ۳۷) می‎فرماید گوشت و خون قربانی به خداوند سبحان نمی‎رسد بلکه تقوای انسان است که در پس قربانی کردن به خداوند متعال می‎رسد ( و قبول می‎شود )

حال با این مقدمه چند نکته کوتاه تقدیم می شود :

۱ – قربانی کردن سنتی الهی است و ساخته دست بشر نیست. مفهوم آیه ۳۷ سوره مبارکه حج (کذلک سخرها لکم) به درستی این نکته را روشن می سازد که قربانی کردن توسط خداوند سبحان به انسان هدیه شده است.

۲ – قربانی کردن در هر مراسم و به هر بهانه ای لازم نیست بلکه در شرایط خاصی توصیه شده است. بنابراین لزومی ندارد که کارهای عجیب و غریب انجام دهیم. از جمله این کارها مالیدن خون گوسفند قربانی به پلاک ماشین نو است! شهید مطهری رحمه الله تعالی علیه این کار را همان ذبیحه الجن می دانست که در زمان جاهلیت رایج بود و پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله مردم را نهی فرمود. ذبایح جن این بود که مردم خانه ای نو می خریدند و بعد برای جلوگیری از فال بد گوسفندی ذبح می کردند و خون آن را به خانه می‎پاشیدند.

۳ – اصل قربانی کردن گوسفند به مناسبت عید سعید قربان که همراه با قربانی کردن هوای نفس باشد و در پرتو این قربانی کردن کمک به نیازمندان بشود کار خوبی است (همانطور که فتوای مراجع از جمله آیت الله مکارم شیرازی حفظه الله تعالی هم هست) اما اینکه چشم و هم چشمی باشد و به خرافاتی مانند آنچه در نکته بالا توضیح داده شد ختم شود کار درستی نیست.

۴ – در دین اسلام برای قربانی کردن اصولی پیش بینی شده است. از جمله شرایط ذبح است که باید با نام و یاد خداوند سبحان و با کاردی تیز و توسط ذابح مسلمان و رو به قبله باشد و غیره. همه اینها نشانه آن است که انسان حق ندارد برای قربانی کردن گوسفند هرطور که خواست به حیوان آزار برساند. حتی در اسلام توصیه شده که حیوانی را جلوی چشم حیوان دیگر قربانی نکنید!

۵ – بعضی گیاهخواران و یا طرفداران حقوق حیوانات با تعصب بیجا بدون آنکه از فلسفه قربانی کردن آگاه باشند کل آن را زیر سؤال می برند در حالی که باید دانست اولاً این سنتی الهی است و خداوند سبحان آن را تأیید فرموده است. ثانیاً با شرایطی که اسلام معین کرده کمترین آزار و درد به حیوان می رسد ثالثاً خلقت برخی حیوانات برابر آیه ۳۷ سوره مبارکه حج از سوی خداوند سبحان بدین شکل بوده که برای استفاده دیگران سازگار شده اند و چهارم اینکه قربانی کردن در شرایط غیرحج تمتع مستحب است و لازم نیست همه هر طور شده با هر شرایطی مثل حمل گوسفند پشت موتور و یا زدن گوسفند و یا گرسنه و تشنه نگه داشتن و حیوان و غیره قربانی کنند. بلکه باید به حقوق حیوانات که در اسلام بسیار مورد تأکید واقع شده هم توجه داشت.

۶ – رعایت بهداشت که مورد توجه اسلام هم هست در قربانی کردن امری ضروری است. پرهیز از ذبح در معابر عمومی و جاری کردن خون گوسفند در خیابان و کوچه و بجای آن مراجعه به مراکز زیر نظر شهرداری و سازمان دامپزشکی کشور که دامپزشکان در این مراکز دام را قبل از ذبح معاینه و پس از آن هم از نظر لاشه بازرسی می‎کنند و جلوی بیمار شدن انسان را می‎گیرند توصیه می‎شود.

دو مطلب که توسط اینجانب نوشته یا بیان شده است هم در این باره در دو لینک زیر تقدیم می شود :

۱ – سخنی درباره نهی از ذبایج جن (پرهیز از کارهای خرافی در قربانی کردن)

۲ – سخنرانی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات درباره چگونگی رفتار با حیوانات در ادیان الهی»

۱ Comment

  1. یک دامپزشک ! می‌گه:

    وقتی همه چیز درهم بر هم بشه، دامپزشک در مورد اصول فقهی نظر میده، خب آره فقیه گرامی هم میاد در مورد پزشکی و دامپزشکی نظر کارشناسی ارائه میده ! دیگه بهتر از این نمیشه ! :) خلاصه همین مونده بود حکیم مهر هم بیاد راجع به گیاهخوارها مطلب انتقادی بنویسه و ما رو تجزیه و تحلیل کنه ! آقای حکیم مهر عزیز شما برو در مورد آبرو ریزی های صنایع دام و طیور و لبنیات و آبزیان و اون همه بقایای آنتی بیوتیکی و مواد شیمیایی غیر مجاز که توشه مطلب بنویس که انقدر دامپزشک ها ادعاش رو دارن !!! و هر روز وضع بهداشت و امنیتش فجیع تر از دیروز میشه و به جایی می رسه که گندش به شکل رسانه ای در میاد !!! نمی خواد از گیاهخواری انتقاد کنی ! ما خوراک پاک و سرشار از پروتئین های درجه ۱ گیاهی و آنتی آکسیدنت های ضد سرطان رو می خوریم؛ خون هم نمی ریزیم بابتش !

    من به شخصه ننگم میاد بگم با یک عده تولید کننده و مسئول کنترل کیفی شیر و دوغ و کشک و دل و جگر همکار هستم ! برید دو تا کتاب Medicine بخونید که بشه بهتون گفت دامپپپزشک و فقط اسمش رو یدک نکشید و وجهه ی این رشته رو بیش از این تو جامعه خراب نکنید و با گوشت قرمز و جسد ماهی و تخم مرغ بیشتر از این پیوندمون ندید ! :)

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN