Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-Ranger

دیده بان حقوق حیوانات: همسر محیط‌بان مهنایی که ۵ سال پیش در درگیری با چند شکارچی در منطقه حفاظت‌شده خائیز به زندان افتاد، از وضع نامعلوم پرونده ابراز ناراحتی کرد و گفت: افراد ناشناس هر بار ما را تهدید به مرگ می‌کنند و ما مجبور به جابه‌جایی دائمی خانه هستیم.
اکرم ناصریان در گفت‌وگو با خبرنگار آنا، با بیان اینکه از سال ۱۳۸۹ «ماشاء‌الله مهنایی» در زندان به سر می‌برد، درباره وضع فعلی پرونده او توضیح داد: در حال حاضر پرونده در دادگاه تجدیدنظر در شهر اهواز در حال بررسی است و در اواخر ماه شهریور امسال یعنی کمتر از یک ماه پیش ماشاءالله به همراه سه تن از همکاران سابقش (عمرالله پورگیر، علی شاه فرزانی، هدایت‌الله دیده‌بان) که شاهد ماجرا بودند و همچنین آقای انصاری معاون اداره محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد در اهواز مورد بازجویی قرار گرفتند.

وی افزود: بررسی‌های کارشناسان از جمله کارشناس سلاح، صحنه‌پردازی و بسیاری دیگر حاکی از آن است که مهنایی طبق قانون رفتار کرده است و به این علت که مقتول به تذکرات توجهی نداشته و به سوی او شلیک کرده است،  مهنایی نیز دست به اسلحه برد و این ادعاها در فیلمی که اکنون در اختیار قوه قضائیه است و به وسیله یکی از محیط‌بانان گرفته‌ شده، کاملا قابل اثبات است.

ناصریان همچنین جابه‌جایی و تعویض مکرر خانه خود خبر داد و گفت:  ما را تهدید می‌کنند و به همین علت مجبور هستیم هر از چندگاهی منزلمان را عوض کنیم تا نتوانند آدرس دقیق ما را پیدا کنند. این موضوع درکنار نبود همسرم و مشکلات دیگر زندگی را به ما زهر کرده است.

وی همچنین از اجاره خانه  و مشکلات اقتصادی‌اش با وجود دو فرزند و نبود همسر محیط بانش گلایه کرد و گفت: در این چند سال با حقوق ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومانی سازمان محیط زیست که حتی کفاف کرایه خانه‌مان را هم نمی‌دهد زندگی گذراندیم و با گرفتن قرض از دیگران توانستیم دوام بیاوریم اما دیگر طاقتمان تمام شده و توان تحمل این وضعیت را نداریم و اداره محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد هیچ توجهی نمی‌کند و حتی نامه دادخواهی که به خانم ابتکار نوشته‌ایم ماه‌هاست بی‌جواب مانده است. انگار نه انگار که ما به خاطر محیط زیست به این روز افتاده ایم.

آنا در تلاش برای پیگیری دادخواست خانواده مهنایی که به دفتر حقوقی سازمان محیط زیست کشور ارسال شده، به نتیجه‌ای نرسیده است و بنا به گفته مسئول دفتر یکی از مقامات حقوقی، کسی حاضر به گفت‌وگو در این مورد نیست.

دادستان اهواز قول همکاری داد

دادستان اهواز نیز در گفت و گو با آنا گفت: این پرونده در حال پیگیری است و بر همین اساس برای کمک به این خانواده آماده همکاری هستیم.

فرهاد افشارنیا در واکنش به ادعای تهدیدهایی که از سوی افراد ناشناس به خانواده مهنایی صورت گرفته، از آنان خواست تا به دفترش واقع در دادسرای اهواز مراجعه کنند.

سابقه پرونده محیط‌بان مهنایی

ماشاءالله مهنایی محیط‌بان منطقه حفاظت‌شده خائیز در کهگیلویه وبویراحمد و خوزستان به مدت ۵ سال درگیر این پرونده است. وی نزدیک به ۳ سال است که در زندان شهرهای بهبهان و اهواز  محبوس است.

مهنایی در روز یکم فروردین سال ۱۳۸۹ همراه چند محیط‌بان دیگر در پاسگاه میحط‌بانی خائیز در حال ماموریت بودند که همکاران آنها تماس می‌گیرند و حضور چند شکارچی مسلح را گزارش می‌کنند. محیط‌بانان با شنیدن صدای گلوله که در کوه پیچیده بود به سمت منطقه حضور شکارچیان می روند که حدود سه ربع تا پاسگاه محیط‌بانی فاصله داشته است.

شکارچیان در روز حادثه اسلحه‌های ناتو، ژ۳، برنو و کلاشینکف همراه داشتند و به سمت محیط‌بانان به طور مستقیم شلیک کردند که طی درگیری پیش آمده، تیر هوایی از سوی محیط بانان شلیک می‌شود اما شکارچیان تسلیم نشدند با این حال مرحله دوم هم رعایت شده و تیر خشم جلوی پای شکارچیان شلیک شده است با این حال باز حمله کرده‌اند و حتی گلوله از روی سر محیط‌بان مهنایی رد شد که بنا به گفته شاهدان موهای سرش را سوزانده و اندکی هم خراش در سرش ایجاد کرده است. با این حال گلوله شلیک شده از سوی محیط بان مهنایی در مرحله آخر به پای شکارچی اصابت می‌کند.

آن طور که محیط‌بانان منطقه حفاظت شده خائیز می‌گویند؛ اگر شکارچیان تسلیم شده بودند و با کمک محیط‌بانان مقتول را به پایین دست کوهستان خائیز منتقل کرده بودند، مقتول از شدت خونریزی فوت نمی‌شد اما آنها تسلیم نشدند و درگیری را ادامه دادند و بعد هم فرار کردند.

برچسب‌ها,

۲ Comments

  1. زهره می‌گه:

    واقعا جای بسی تاسف است که مامور قانون آنهم در مقام شغلی بسیار مقدس در راه انجام وظیفه اینچنین مورد بی مهری قرار بگیرد و از آنسو قانون شکنان به طور متوالی در طبیعت با خیالی آسوده پرسه بزنند و با انواع سلاح گرم و سرد به جان حیوانات بی پناه بیفتند و با وجود کشتار نسل برانداز حیات وحش تا مرز نابودی همچنان آنگونه که باید با آنها با قاطعیت برخورد نشود.

  2. امین قیصرپور می‌گه:

    با این کار مطمئنا از حالا به بعد دیگر هیچ محیط بانی خودش را در گیر نمی کند و برای خودش دردسر درست نمی کند.پس شکارچیان محترم خواهش می کنیم بفرمایید همین چند تا دونه حیوانی هم که باقی مانده بکشید و خیالتان راحت باشد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN