Subscribe: RSS Twitter

http://img7.irna.ir/1393/13930727/81354029/81354029-6021590.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: رییس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست کردستان گفت: همزمان با آغاز فصل سرما، مهاجرت پرندگان به تالابها و آبگیرهای استان آغاز شد.

حیدر ویسی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: پرندگان مهاجر از مناطق سردسیری همچون سیبری روسیه به سمت جنوب ایران پرواز می کنند و استان کردستان به دلیل وجود تالابها و ابگیرهای فراوان، مامن مناسبی برای استراحت چند ماهه آنها و ذخیره انرژی برای ادامه راه است .

وی اظهار کرد: تالاب زریبار مریوان، سد شهید کاظمی سقز، سد گاوشان کامیاران، سد گلبلاغ بیجار و سد سنگ سیاه دهگلان از مهمترین مکان هانی است که هر ساله پذیرای هزاران پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی است.

به گفته وی، فلامینگو، حواصیل خاکستری و سفید، باکلان، سیاه کاکل، درنای معمولی، پلیکان، قو، چنگرها، کشیم ها، اردک های سرسبز و سر حنایی و انواع کاکایی ها از مهمترین پرندگان مهاجر به این تالاب ها و منابع آبی استان هستند.

وی افزود: مطالعه نحوه زندگی پرندگان مهاجر، تعیین مسیر مهاجرت، زیبا شناختی برای منطقه مورد مهاجرت و آشنایی مردم با این پرندگان و کمک به افزایش توریسم در مناطق یاد شده از اهمیت مهاجرت پرندگان به شمار می آید.

ویسی اظهار کرد: سال گذشته حدود ۱۴ هزار پرنده مهاجر در قالب ۲۵ گونه مختلف از پرندگان آبزی و کنار آبزی در منابع آبی استان سرشماری شد که بیشترین تنوع در تالاب زیبار و بیشترین تعداد نیز در سد شهید کاظمی سقز مشاهده شد.

مدیرعامل انجمن سبز چیای مریوان نیز با اشاره به کاهش حضور پرندگان مهاجر در دریاچه زریبار، گفت: تمامی خطراتی که دریاچه را تهدید می کند در کنار آتش سوزی های گاه و بیگاه در نیزارهای دریاچه زریبار بسیاری از پرندگان مهاجر را از حضور در زریبار فراری داده است.

ناجی کانی سانانی با بیان اینکه امروز این پرندگان زیستگاه دریاچه زریبار را ناامن می بینند، افزود: پیشتر که دست کم هزار فلامینگو به دریاچه می آمد، در سال گذشته فقط پنج عدد از این پرنده در زریبار مشاهده شد.

به گفته وی پلیکان دو سال، قو نزدیک به هفت سال و حواصیل کاکل دار ۱۰ سال است که در زریبار دیده نشده اند.

وی دخل و تصرف ها و ساخت و سازهای اطراف دریاچه را نیز یکی دیگر از مشکلات دریاچه بیان کرد و گفت: پرندگان مهاجر به راحتی این تغییرات را حس می کنند و زیستگاه را برای زندگی نا امن می بینند.

۴ Comments

 1. nature می‌گه:

  ایکاش پرنده های مهاجر به ایران نمی آمدند ظاهرا در فریدونکنار کشتار با شدت ادامه داره خیلی متاسفم که حتی انجمن های دوستدار و به اصطلاح فعال حیوانات هم فقط به درج اخبار اکتفا می کنند و تا به حال هیچ اقدام عملی نشده به شخصه هیچ ترسی از حضور در فریدونکنار و حتی کشته شدن هم ندارم اگر بدونم می توانم مانع شوم ولی مسلما یک نفر راه به جایی نمی برد انجمن حمایت از حیوانات و انجمن های مشابه هم بهترست تعطیل کنند خیال همه راحت شود…

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   آخرین جلسه کمپین پرواز، شب گذشته ساعت ۱۰ شب به پایان رسید! فردا سه شنبه نیز جلسه ای با حضور اعضای کمپین، مسوولان استان مازندران، بازرسی کل، گارد، و مدیران سازمان در خصوص فریدونکنار برگزار خواهد شد. راه حل پایدار بسیاری از تخلفات زیست محیطی، حمله کردن و کشته شدن نیست. مطالعه، علم، برنامه و اقدام لازم است تا اصلاحی انجام شود. این اتفاق نیز با شو آف و نمایش و خبرسازی عملی نمی شود. در این راه، خبر تنها وسیله ای است برای نزدیک تر شدن به هدف.

   • nature می‌گه:

    ممنونم از پاسخگویی شما
    نمی خواهم زحمات شما را بی ارزش کنم، شما اجر اصلی تان پیش خداست اما هر سال این خبرها منتشر می شود و هر سال بدتر از سال قبل الان در سایت دیده بان حیات وحش خواندم وضعیت امسال به مراتب از پارسال بدتر و شکار گسترده تر شده است و سازمان محیط زیست هم هیچ اقدام عملی نمی کند، از هوچی گری بیزارم اما گاهی انگار تا درگیری رخ ندهد و جماعت زیادی درگیر نشوند مسئولان تکانی به خود نمی دهند، به گمانم در همه جای دنیا همین جور هست دیدید مردم در اسپانیا برای کشته شدن تنها یک سگ چه آشوبی برپا کردند از اول پاییز هر روز هزاران پرنده در شمال سلاخی می شود ما دلمون رو خوش کرده ایم به انتشار اخبار من تمام لینکهای اخبار شما و دیده بان حیات وحش را از اول پاییز برای تمام رسانه های داخلی خبرگزاری ها و شبکه ها و برنامه های مختلف صدا و سیما فرستاده ام اما دریغ از اینکه اتفاق مثبتی آغاز شود…

    • تحریریه می‌گه:

     رسالتی یک پایگاه خبری، انتشار حقایق است نه هوچی گری.
     دست اندرکاران دیده بان حقوق حیوانات به عنوان یکی از مجموعه های عضو کمپین پرواز هر هفته ۴ شنبه و ۵ شنبه به منطقه فریدونکنار سفر می کنند. شرایط امسال بدتر از سال های قبل نیست و اگر چنین ادعایی مطرح شده باشد، باید به دنبال دلیل آن باشید!

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN