Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: به گزارش شهرخبر، اواخر اسفند ماه سال گذشته بود که شهرام امیری شریفی، رئیس انجمن دیده‌بان حقوق حیوانات در مناظره ای تلویزیونی اعلام کرد: طبق آمار ۱۱۶ محیط‌بان را توسط شکارچی‌ها یا توسط کسانی که تفنگ شکاری دارند از دست داده‌ایم .

اودر ادامه از محیط بان کشی سخن گفت و ادامه داد: واژگان جدیدی اختراع شده که نه در فرهنگستان لغت فارسی و نه فرهنگ دهخدا وجود دارد شکارکشی، شکارچی و جدیداً باید واژه محیط‌بان‌کش را نیز به آن اضافه کرد.

این سخنان در حالی بود که اخبار در خصوص ضرب و شتم محیطبانان  زیاد است. یک روز خبر می رسد، شکارچیان غیرمجاز با ضربات چاقو و تبر، دو محیط بان گلستانی را به شدت مجروح کردند.

در سال جدید نیز درست بعد از پخش سریال پایتخت ۳ که به تمجید از محیط بانان می پردادخت، خبر رسید که روز ۱۱‌فروردین‌ماه جاری در پی گشت و کنترل روزانه محیط‌بانان یگان حفاظت مازندران از مناطق تحت مدیریت، محیط‌بانان شهرستان نور در منطقه زریه‌رزن با مشاهده سه‌نفر از شکارچیان متخلف در حوزه استحفاظی که اقدام به شکار غیرمجاز یک راس کل چهارساله کرده بودند، برخورد کردند.

محیط‌بان «صمد کیانی» قصد دستگیری متخلفان را داشت که با تهدید به تیراندازی به‌وسیله اسلحه و حمله با داس و چوب از سوی شکارچیان روبه‌ رو شده به‌ طوری که آنها به سویش حمله‌ ور شده و او را مورد ضرب‌ وجرح قرار دادند.

این مامور از چند ناحیه دچار آسیب‌دیدگی شد و متخلفان با متلاشی‌کردن تلفن همراه مامور محیط‌ زیست، با گرفتن لاشه شکار متواری شدند!

بعد از آن نیز خبر رسید  که تعدادی شکارچی غیرمجاز که با یک خودرو سمند به منطقه پارک ملی دنا وارد شده بودند یک محیط‌بان را زیر گرفتند. در این حادثه محیط‌بان، سرباز وظیفه، احمد پایه‌گذار از ناحیه پا دچار شکستگی شدید شده است.

پس از این حادثه سرباز محیط‌بان، احمد پایه‌گذار توسط عوامل اورژانس به بیمارستان شهیدبهشتی یاسوج منتقل شده و به دلیل آسیب جدی و شکستگی استخوان، از ناحیه پای راست تحت عمل جراحی قرار گرفت و هم اکنون پس از عمل جراحی و قراردادن پلاتین تحت مراقبت‌های پزشکی است.

این اتفاقات اما در حالی هنوز رخ می دهد که سال گذشته معاون سازمان حفاظت محیط‌ زیست از ایجاد پلیس تخصصی محیط ‌زیست در ناجا خبر داده بود.

این پلیس هرچند قرار بود  تداخلی با وظیفه محیط بانان نداشته باشد اما، تصمیم بر این بود تا  بخشی از بار کاری آنها را کاهش دهد و به این صورت درگیری‌های شدید میان محیط بانان و شکارچیان و قاچاقچیان را کم کند.

این در حالی است که شکارچیان غیر مجاز همچنان فعالند و محیطبانان همچنان جان بر کف به حمایت از محیط زیست ادامه می دهند.
به عنوان مثال همین چند روز پیش خبر رسید که شکارچیان متخلف در درگیری با محیط بانان شهرستان علی آبادکتول استان گلستان دستگیر شدند و از آنان لاشه دو راس قوچ وحشی به دست آمده است.

مسوول روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان درباره جزئیات این حادثه گفت: نیروهای یگان محیط زیست علی آبادکتول در محیط بانی « محمد آباد» روز پنجم آبانمتوجه صدای شلیک چندین گلوله در ارتفاعات منطقه «سیاه مرزکوه» شدند.احمد دباغیان افزود: محیط بانان پس از چند ساعت بررسی منطقه، با اطلاعات به دست آمده از همیاران محلی، متوجه شدند که گروهی از شکارچیان متخلف پس از اقدام به شکار غیرمجاز در حال خروج از منطقه هستند.

وی اضافه کرد: دو نفر از محیط بانان به منظور شناسایی نشدن از سوی شکارچیان با خودروی های شخصی اقدام به ایجاد راه بند کرده و در یکی از مسیرهای خروجی به کمین متخلفان نشستند.

به گفته دباغیان، پس از مدتی یک دستگاه خودروی پراید با پنج سرنشین به راه بند ماموران رسید اما راننده پراید با مشکوک شدن به اوضاع به سرعت راه بند ماموران را گشود و با سرعت زیاد متواری شد.مسوول روابط عمومی محیط زیست گلستان ادامه داد: پس از فرار متخلفان، محیط بانان نیز سوار خودرو شده و تعقیب و گریز برای دستگیری سرنشینان پراید آغاز می‌شود، پس از مدتی تعقیب و گریز، محیط بانان موفق می‌شوند از پراید سبقت گرفته و مسیر خودروی متخلفان را مسدود کنند. در این زمان پنج سرنشین از خودرو پیاده شده و به قصد ایجاد ازدحام و فرار، با دو محیط بان گلاویز می‌شوند و درگیری بین شکارچیان و ماموران درمی گیرد و پس از ازدحام جمعیت، متخلفان تصمیم می‌گیرند هر یک مقداری از ادوات جرم را از صندوق عقب پراید خارج کرده و پای پیاده متواری شوند.

وی افزود: زمانی که ماموران با سایر شکارچیان درگیر بودند دو نفر از متخلفان مقداری گوشت شکار و مدارک جرم را از درون خودرو برداشته و از صحنه می‌گریزند اما محیط بانان سه نفر از متخلفان را بازداشت کرده و اجازه فرار به آنها نمی‌دهند.دباغیان یادآور شد: در جریان بازرسی از درون خودروی متهمان، اجزای بدن دو قوچ وحشی، یک قبضه اسلحه گلوله زنی برنو، چهار عدد فشنگ گلوله زنی، یک چاقو و یک قمه، یک دوربین چشمی، چراغ قوه و سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد.

این اتفاق اما در حالی روی خط رسانه رفت که روزانه چندین و چند درگیری بین محیط بانان و شکارچیان رخ می دهد که منجر به زد و خورد می شودئ و در این میان یا محیط بان اسیب می بیند و یا برای دفاع از خود آسیب می زند که مشمول دیه و گذراندن حبس است.!

با این حال هنوز در سال جدید از این پلیس خبری نیست که نیست و محیط بانان همچنان قربانی خشونت شکارچیان غیر مجاز می شوند و باید دید سازمان محیط زیست سرانجام چه تدبیری در این خصوص می اندیشد و اجرایی می کند تا محیط بانان کمی امنیت جانی و مالی داشته باشند.
برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۳۹۷ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN