Subscribe: RSS Twitter

http://media.isna.ir/content/115-12.JPG/4

دیده بان حقوق حیوانات: کارشناسان محیط زیست در بررسی‌های جدید خود دریافتند که کمبود اکسیژن عامل تاخیر در رشد جمعیت حیوانات در میلیون‌ها سال پیش بوده است.

به گزارش ایسنا کارشناسان محیط زیست از مدت‌ها پیش با این سوال مواجه بودند که اگر حدود ۸۰۰ میلیون سال پیش اکسیژن زیادی در جو زمین وجود داشته چرا رشد جمعیتی حیوانات خیلی کندتر از تصور آنها صورت گرفته در حالی که فراوانی اکسیژن باید موجب رشد جمعیت جانوران می‌شد؟

نتایج یک مطالعه جدید نشان داد که علت این تناقض تصور غلط متخصصان بوده است. آنها در این بررسی دریافتند که میلیون‌ها سال پیش کیفیت هوا آنگونه هم که تصور می‌شد مطلوب و جو زمین سرشار از اکسیژن نبوده است. در بررسی جدیدی که توسط متخصصان دانشگاه ییل انجام گرفت، مشخص شد سطح اکسیژن در طول دوره‌ای که به اصطلاح «boring billion» نام داشته تنها ۰٫۱ درصد آنچه امروز برآورد می‌کنیم، بوده است. بنابراین آشکار شد در حالی که یک میلیارد سال پیش اکسیژن مورد نیاز برای بقای جانداران روی زمین وجود داشته اما به قدری نبوده که برای رشد جمعیت جانداران کافی باشد.

یکی از کارشناسان در این مطالعه گفت: شکی نیست که تغییرات ژنتیکی و زیست‌شناختی در نهایت در رشد حیوانات نقش داشته اما در عین حال برای رشد گونه‌های جانوری وجود حجم مشخصی از اکسیژن ضروری و اجتناب ناپذیر است.

شواهد به دست آمده حاکی از آن است که سطح اکسیژن در طول آن دوره به حدی پایین بوده که به طور بالقوه از رشد حیوانات جلوگیری کرده است.

به گزارش ایسنا به نقل از نیچر ورلد نیوز، در این بررسی متخصصان شواهد خود را بر اساس تحلیل «ایزوتوپ کروم» در رسوبات قدیمی از چین، استرالیا، کانادا و آمریکا به دست آوردند. کروم در پوسته قاره‌ای زمین وجود دارد و اکسید شدن کروم به طور مستقیم با وجود اکسیژن آزاد در اتمسفر مرتبط است.

برچسب‌ها, ,

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN