Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی از آغاز کوچ پاییزه پرندگان مهاجر به زیستگاه های آبی این استان خبر داد.

 «امیر انصاری» در گفت و گو با ایرنا افزود: از هفته جاری با تغییر شرایط آب و هوایی زیستگاهها و تالابهای استان صحنه حضور تدریجی دسته های کوچک و بزرگ گونه پرنده های مهاجر است که از جلوه های ویژه آن کوچ جمعی درناهای مهاجر به تالاب میقان اراک است.

وی، با بیان اینکه بیش از یکصد گونه پرنده مهاجر در استان مرکزی شناسایی شده اظهار کرد: هر ساله با سرد شدن هوا و آغاز فصل پاییز طیف بزرگی پرنده به زیستگاه های این استان کوچ می کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی یادآورشد: تالاب میقان اراک، سد الغدیر ساوه، سد پانزده خرداد دلیجان و دریاچه سد کمال صالح، چهار زیستگاه آبی مهم پرندگان استان مرکزی است.

انصاری افزود: تاکنون در تالاب میقان اراک مهاجرت هفت گونه با بیش از ۵۰ هزار قطعه شامل انواع غازها، چیلر، آبچیلک، آنقورت ، پنجه و درنای خاکستری محسوس است و سیل مهاجرت گونه های جدید نیز درحال شکل گیری است.

وی افزود: علاوه بر پرندگان مهاجر، بین ۶۰ تا ۷۰گونه پرنده بومی نیز در زیستگاه های این استان مشاهده شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد:«خوتکا»،«فلامینگو»، «اردک سرسبز»، «غاز خاکستری» ، «فاخته» ، «هوبره» و «کاکایی» را از جمله پرندگان مهاجر استان مرکزی هستند.

انصاری توضیح داد: درنای خاکستری از گونه های خاص و مهم تحت حمایت بین المللی است که تالاب میقان هر ساله با آغاز فصل سرما در آبانماه میزبان کوچ موقت این گونه است و با بارش اولین برف زمستانی این پرندگان به سمت مناطق گرمسیری جنوب ایران و آفریقا پر می گشایند و در بهار در مسیر بازگشت به زادگاه اصلی خود (سیبری) دوباره در زیستگاه های استان اقامت کوتاه دارند.

وی توضیح داد: تاکنون حدود هشت هزار قطعه درنای خاکستری در تالاب کویری میقان اراک فرود آمده اند و پیش بینی می شود که تعداد آنها به ۱۵ هزار قطعه بالغ شود.

بیش از ۲۰۵ گونه پرنده در استان مرکزی شناسایی شده است.

۲ Comments

  1. زهره می‌گه:

    خدا را صدهزارمرتبه شکر که اینجا اخبار کشتار نمی شنویم. نمیدانم یا مردم این منطقه متوجه زشتی شکار این پرندگان هستند و از رشد فرهنگی بالایی برخوردار هستند و یا اداره محیط زیست آنجا به خوبی و قدرتمندانه عمل می کند. یا خیلی در دسترشان نیست. امیدوارم سال آینده در مناطق شمالی کشور هم شاهد کشتار پرندگان مهاجر نباشیم و فرهنگ حیوان دوستی و انسانیت جای خود را به خشونت و توحش و طمع بدهد. اکثر ما انسانها در طی یک دوره چند ساله مثلا ده ساله در شرایط تنگناهای مالی قرار گرفته ایم ولی هرگز حاضر نشده ایم برای رفع نیازهای مادی خود مرتکب اعمال غیر انسانی و غیر اخلاقی شویم. امیدوارم کسانی که از دهها سال پیش تابحال کشتار پرندگان مهاجر را وسیله ارتزاق خود ساخته اند توبه کنند و از این به بعد در پی کسب یک شغل حلال و آبرومندانه باشند تا آه و نفرین این حیوانات و انرژی های منفی و خشم طبیعت را از خود دور نمایند. شرافت و انسانیت و آبرو هزاران بار از پولهایی که بدین طریق بدست می آید بالاتر است.

  2. چیلر می‌گه:

    مطلب جالبی بود
    تشکر

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN