Subscribe: RSS Twitter

http://www.donya-e-eqtesad.com/upload/iblock/7e9/7e9bf34a0e0819e2cd16a74121f0d09b.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: مساله صید بی‌رویه پرندگان در فریدون کنار بیش از هر ارگانی به سازمان حفاظت از محیط‌زیست مازندران بازمی‌گردد؛ از این رو در گفت‌و‌گو با کوروس ربیعی، رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط‌زیست مازندران از او درباره اقدامات این سازمان برای کاهش و جلوگیری از این روند و پروژه بین‌المللی «حفاظت از زیستگاه‌های درنای سیبری»پرسیدیم.
روند شکار بی‌رویه در فریدونکنار از چه زمانی آغاز شد؟
شکار و صید در فریدونکنار یک فعالیت یک یا دو ساله و امر نوظهور نیست. در شمال ایران ساختار فعالیت‌های اجتماعی و کشاورزی به‌ویژه در روستا مربوط به بهار و تابستان است و پیش از پایان تابستان نیز برداشت محصول صورت می‌گیرد. از آنجا که در فصل پاییز باران فراوانی می‌بارد، محصولاتی که در زمین‌های شالیزاری باقی مانده‌اند با بارش حالت غرقاب به خود می‌گیرند و این امر محیط تغذیه‌ای مناسبی برای پرندگان به‌وجود می‌آورد. صدها سال است که مردم از این فضای ایجاد شده برای صید و شکار استفاده و با ورود پرندگان برای خودشان معیشت‌های فصلی ایجاد کرده‌اند. روش‌های مختلفی نیز از قدیم برای این کار رایج بوده است. محلی‌ها در گذشته یا دام می‌گذاشتند یا با اسلحه این پرندگان را شکار می‌کردند، اما مانند سایر فعالیت‌های اقتصادی روش آنها نیز به تناسب زمان تفاوت پیدا کرده است. در دامگاه‌ها به سه روش شکار صورت می‌گیرد: یکی از این روش‌ها دوما است که با آن فقط مرغابی شکار می‌کنند. روش دیگر گذر است که دام در ارتفاع گذاشته می‌شود و پرنده‌ای که می‌خواهد هنگام طلوع یا غروب فرود آید در آن گیر می‌کند. کرس نام شیوه دیگر صید است که صیادان در دام غذا می‌ریزند و زمانی که پرنده وارد می‌شود،‌ نمی‌تواند از آن خارج شود. روش دیگر شب دام است که برخی از این  شیوه ها ممنوع است و ما می‌خواهیم جلوی آن را بگیریم.
مشکل برخورد با صیادان در منطقه فریدونکنار چیست؟
دامگاه‌ها در زمین‌های خصوصی قرار دارند. کشاورزان پس از برداشت برنج زمین‌هایشان را آبگیری می کنند، اطراف آن چپر می‌گذارند تا استتار شود و سپس آن را تغذیه می‌کنند تا پرنده‌ها به آن محیط عادت کنند. برای حفاظت از این دامگاه‌ها صیادان، نگهبان و قرق‌بان دارند و از ورود ماشین، دوچرخه و افراد غریبه جلوگیری می‌کنند تا پرنده‌های بیشتری به دامگاه‌هایشان وارد شوند؛ به این ترتیب مدیریت و مشارکت در جلب پرندگان با مدیریت و توان خود افراد محلی ایجاد می‌شود. این بخش مثبت ماجرا است، منتها هدف آنها از ایجاد تالاب ایجاد فضای امن برای پرندگان نیست؛ بلکه هدف آنها صید است و می‌خواهند پرنده بیشتری بگیرند. این وجه ماجرا یک نوع تهدید برای پرندگان مهاجری است که فروش و شکار آنها ارزش اقتصادی برای کشاورزان به‌دنبال دارد.
پروژه بین‌المللی «حفاظت از زیستگاه‌های درنای سیبری» ازجمله پروژه‌هایی بود که برای کاهش این روند صورت گرفت. این پروژه توسط چه سازمانی انجام شد و مشکلات آن چه بود؟
در این منطقه از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۸ پروژه بین‌المللی «حفاظت از زیستگاه‌های درنای سیبری» توسط سازمان محیط‌زیست با مشارکت یونپ و جف انجام شد با این هدف که پس از ۶سال تعامل با مردم محلی به یک وضعیت مشارکت و پایداری برسند و مردم گونه‌هایی را که مشکلی برای بقا ندارند برداشت کنند و گونه‌های در معرض انقراض نیز شکار نشوند. پروژه در برخی حوزه‌ها هم موفق بود، اما به واسطه اینکه بازدهی اقتصادی شکار بسیار بالا است، از سوی افراد محلی، گردشگری و پرنده‌نگری برای معیشت‌های جایگزین با اقبال خوبی مواجه نشد. این افراد به واسطه اینکه شیوه قدیمی برای آنها درآمدزایی دارد آموزش‌های اجتماعی را سخت می‌پذیرند؛ اما درباره درنای سیبری تبلیغات زیادی صورت‌گرفته و تشکل‌هایی در منطقه داریم که با ورود درنا جشن می‌گیرند.
شما از روش‌هایی صحبت کردید که براساس آنها صید صورت می‌گیرد. کدام شیوه را تایید می‌کنید؟
دوما روشی است که سازمان محیط‌زیست به رسمیت می‌شناسد و امسال هم پروانه کسانی که به آن مبادرت می‌کنند امضا شده است. برنامه ما این است طی چند سال، بتوانیم سایر انواع شکار را ساماندهی کنیم، به نحوی که دام‌های هوایی جمع شوند.
انتقاد بسیار از فعالان محیط‌زیست به بازار فروش پرندگان در فریدونکنار بازمی‌گردد، برنامه شما برای جلوگیری از این روند چیست؟
بازار فروش پرندگان مهاجر در کنار جاده اصلی فریدونکنار است. دامگاه‌داران آنها را به بازار می‌رسانند و به فروشندگان می‌دهند و عادتی هم که ایجاد شده این است که برخی سفارش خرید این پرندگان را در تعدادی نظیر ۱۰ تا می‌دهند؛ بنابراین این امر باید سامان‌دهی شود؛ ما بنری در این منطقه نصب کرده‌ایم و لیست و عکس گونه‌های کمیاب و نایاب را آنجا زده‌ایم.
چه تعداد پرنده‌ در این منطقه شکار می‌شود و ارزش اقتصادی آنها چقدر است؟
ما برآورد دقیقی از تعداد نداریم و قیمت‌ها هم متغیر است، اما برخی از این پرندگان جفتی  ۵۰ تا ۱۵۰ هزار تومان فروش می‌رود و با توجه به تعداد بالای فروش، حجم مالی جابه‌جا شده بسیار بالاست، اما در محاسبه ارزش ریالی شکار خیلی درست نیست اینکه بگوییم چون این قدر ارزش اقتصادی دارد، پس باید این بازار رونق بگیرد. مشکلی که الان وجود دارد این است که صید پرندگان به جای معیشت به یک تجارت بدل شده و در این امر حداکثر سود مطرح است و تنها منافع بخشی از افراد تامین می‌شود.

منبع: دنیای اقتصاد

________________________________________

صید فرصت‌های پرنده‌نگری در فریدونکنار

حمایت مسوولان امنیتی استان مازندران از «کمپین پرواز»؛ حمایت از برخورد قاطع با دام های هوایی

حمایت قاطع محیط زیست از «کمپین پرواز»

حمایت ۳۲ گروه زیست محیطی از «کمپین پرواز»/ جلوگیری از نسل کشی پرندگان مهاجر از اولویت های اولیه زیست محیطی است

مخالفان شکار احساساتی هستند؛ همراهی هومن جوکار با کشتارچی پیر

اعلام موجودیت «کمپین پرواز» همزمان با آغاز نسل کشی پرندگان مهاجر فریدونکنار/ درخواست همراهی

اعمال مدیریت مشارکتی و تعامل با جوامع محلی فریدونکنار

بیانیه شبکه سمن های زیست محیطی استان مازندران در رابطه با نسل کشی در فریدونکنار/ درخواست همراه شدن مسئولان محترم ارشد و نیروی انتظامی استان

سیاه چاله فریدونکنار آبروی ایران را نشانه گرفته است

نامه سرگشاده تشکل های زیست محیطی به ابتکار؛ درخواست برخورد قانونی، عاجل و قاطع با نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار

هشدار یک حقوقدان نسبت به تخریب محیط زیست و کشتار گستردۀ پرندگان مهاجر در فریدونکنار

در رخدادی تحسین بر انگیز ماموران برای حفاظت از پرندگان مهاجر در فریدونکنار مستقر شدند

فریدونکنار: از کشتن گونه های در معرض تهدید جهانی با حشره کش تا فروش تاکسیدرمی آنها/ تصویری

بازار پرندگان وحشی دامگاهی در فریدونکنار/ تصویری

برگزاری جلسه ساماندهی و کنترل وضعیت شکار و صید در دامگاه های منطقه فریدونکنار

خرید و فروش علنی پرندگان وحشی در فریدونکنار/ تصویری

احداث اولین برج پرنده نگری ایران در فریدونکنار/ آگاه‌سازی جامعه محلی برای حفاظت از «امید»

آغاز کشتار میهمانان در فریدونکنار/ فرود ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در زمینهای کشاورزی

باغ پرندگان در پارک لاله شهر فریدونکنار/ تصویری

فاجعه سالیانه در فریدونکنار؛ نسل پرندگان مهاجر فریدون‌کنار و سرخ‌رود در خطر است

تنهاترین پرنده ایران

دامگاه فریدونکنار‍، قتلگاه میلیونی پرندگان مهاجر

شکار ناموفق آخرین درنای سیبری ایران/ زندگی امید با شانس، محیط زیست به دنبال احیای شیر و ببر

شیوه‌ای ایرانی برای صید پرندگان؛ خیانت اردک!

حراج فلامینگو به قیمت ۵ هزار تومان در جاده‌های فریدون کنار! / تصویر

دوما (دامگاه پرندگان وحشی)/ تصویری

بازار پرندگان وحشی دامگاهی در فریدونکنار/ تصویری

خیانت اردک؛ شیوه‌ای ایرانی برای صید+عکس

جایگزین‌کردن طبیعت‌گردی به جای شکار

آغاز کشتار میهمانان در فریدونکنار/ فرود ۲۰۰۰ پرنده مهاجر در زمینهای کشاورزی

امید به طبیعت ایران بازگشت/ میهمان تنهای شمالی در دامگاه

قوهای مهاجر شالیزارهای سرخ‌رود/ تصویری

فرود ۳۰۰۰ قو در سرخ‌رود مازندران

تنهاترین پرنده ایران

تنها پرواز می کند اما امید ها را ناامید نمی کند

۲۷ تن ذرت برای تغذیه قوهای سرخرود به اتمام رسید.آنها را فراموش نکنیم.

۱ Comment

  1. مهتا می‌گه:

    این کشاورزان کثیف ترین درآمدزایی را دارند. این پرندگان متعلق به طبیعت هستند و این کشاورزان هیچ حق و حقوقی بر آنها ندارند. آنها جزوی از حیات وحش جهانی هستند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN