Subscribe: RSS Twitter

http://media.isna.ir/content/0%2C%2C17353788_303%2C00.jpg/4

دیده بان حقوق حیوانات: پس از آنکه دادگاه جهانی سازمان ملل برنامه صید تحقیقاتی نهنگ در ژاپن را «تجارت نهنگ با نقاب علم» اعلام کرد، این کشور سهمیه صید نهنگ خود را حدود دوسوم کاهش داد.

به گزارش ایسنا، ژاپن از تصمیم خود مبنی بر صید ۳۳۳ قطعه نهنگ مینک در اقیانوس منجمد جنوبی طی سال آینده خبر داد. این اقدام حاکی از پافشاری این کشور به ادامه صید نهنگ با وجود منع قانونی دادگاه جهانی اعمال شده با شکایت استرالیا است. در این تصمیم که روز گذشته از سوی مقامات ژاپن اعلام شد، پیش بینی می‌شود در یک برنامه ۱۲ ساله فاجعه قتل عام در مجموع ۳۹۹۶ نهنگ رخ دهد. صید این نهنگ‌ها از آب‌های قطب جنوب و اقیانوس‌های تحت حاکمیت استرالیا انجام خواهد شد. البته صید سالانه ۳۳۳ قطعه نهنگ حاکی از کاهش چشمگیر در سهم پیشین ژاپن است که از سوی خود این کشور اعلام شده بود. این کشور قصد داشت ۸۵۵ نهنگ مینک، ۵۰ قطعه نهنگ گوژپشت و ۱۰ قطعه نهنگ تیغ باله صید کند. البته فعالیت‌ها و تدابیر فعالان ضد صید نهنگ نظیر گروه موسوم به «چوپان دریا» نیز در این راه بی‌ثمر نبوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، ژاپن همچنین صید سالانه نهنگ خود را به دنبال حکم دادگاه جهانی سازمان ملل در ماه مارس، تعلیق کرد. این پرونده توسط استرالیا و با حمایت نیوزیلند به دادگاه جهانی سازمان ملل ارائه شد و موفق شد ثابت کند برنامه صید نهنگ در ژاپن نه تنها با هدف علمی انجام نمی‌شود بلکه هدف از آن استفاده از نقاب «علم» برای مخفی کردن صید تجاری نهنگ از سوی این کشور است. با این حال ژاپن اعلام کرد برنامه جدید صید نهنگ خود را تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی در اقیانوس منجمد جنوبی از سر خواهد گرفت.

«گرگ هانت»، وزیر محیط زیست استرالیا تاکید دارد که مخالفت کشورش با صید نهنگ توسط ژاپن همچنان به قوت خود باقی است.

«پاتریک رمیج»، دبیر اجرایی برنامه جهانی نهنگ‌های صندوق جهانی رفاه حیوانات می‌گوید: زمان آن رسیده که ژاپن به این اقدام تاریخ مصرف گذشته، ظالمانه و غیرعلمی پایان دهد.

برچسب‌ها, ,

Leave a Reply


© ۱۰۵۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN