Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8161 Animal-Rights-Watch-ARW-8162

دیده بان حقوق حیوانات: دیدن دو خبر و یک عکس بهانه ای شد تا مطلبی قدیمی را بازنشر کنیم، گو اینکه در این سال ها شرایط چندان هم تغییر نکرده است!

تصویر اول، تصویری است که بالاتر مشاهده کردید: نوشته «یوزپلنگ زنجان» بر پشت خودروی زامیاد با تشبه تیزپایی خودرو یا مالک آن و یا لا اقل آرزوی تیزپا بودن که به هر روی نشان از اعتبار توانایی خاص یک زیستمند در ذهن بشر دارد؛ اعتباری که گاهی هیبت و قدرت و چابکی حیوانات را مایه القاب و افتخار دزد و قاچاقچی و معتاد می کند! نمونه این برخورد را در خبر جزئیات جنایات گرگ‌های سیرجان و دستگیری بوفالوی نازی‌آباد می توان دید. شکی نیست که چنین متخلفانی از معروف شدن رایگان در رسانه ها با نام های اینچنینی بسیار خوشحال خواهند شد و پس از آزادی، همین صفحات روزنامه هاست که به عنوان سند افتخار بر در و دیوار خانه های تیمی آنها می چسبد! اتفاقی که اهالی رسانه در شکل گیری و تثبیت آن نقشی بسیار پر رنگ دارند و اگر ادامه پیدا کند، هم کرامت بشر (ولو بشر متخلف) به خطر می افتد و هم حیات زیستمندان. مطلب زیر نیز در همین رابطه منتشر شده بود و هنوز هم می توان اخبار مشابهی را در رسانه دید. قبل از خواندن این مطلب به عکص گرگ های سیرجان دقت کنید تا بهتر درک کنید که گرگ بودن برای برخی افراد اعتبار هم به همراه خواهد آورد!

http://images.hamshahrionline.ir/images/2014/11/position36/14-11-21-183313motham-142.jpg

دختر جوانی توسط گرگ های سیاه ربوده شد و مورد آزار و اذیت قرار گرفت؛ گرگ های سیاه توسط پلیس بازداشت شدند؛ گرگ ها محاکمه شدند؛ گرگ ها اعدام شدند!

این روز ها به کار بردن اسامی و صفات اشتباه ولی عامه پسند برای حیوانات بسیار شایع شده است. از به کار بردن اسامی یوز پلنگ و پلنگ و ببر و جگوار و پانتر به جای هم در رسانه ها تا القای باورهای نادرست در مورد خونخواری و حملات بی دلیل و آدم خواری و…

به گزارش پایگاه خبری دیده بان حقوق حیوانات یکی از شایع ترین خطاهای روزمره، به کار بردن صفات نادرست برای حیوانات در اخبار حوادث رسانه هاست. هر روز اخبار بیشماری از سرقت های شبانه خفاشان، حمله عقرب های سیاه به زنان و کودکان، تجاوز گرگ های درنده به دختران جوان، قتل های سریالی خفاش های شب، گرفتار شدن جوانان در دام عنکبوت، اقدام کفتار صفتان در بر هم زدن امنیت عمومی و حمل مواد توسط شغال ها می خوانیم، بدون اینکه احساس کنیم این اخبار اجحاف به حقوق حیوانات است و چنین رفتارهایی فقط و فقط در جوامع بشری رخ می دهد.

Animal-Rights-Watch-ARW-1576

رسانه های زرد در این اشتباه پیشرو هستند و برای هر شکل جنایت، حیوانی را آماده بدنام کردن در آستین دارند. متاسفانه رسانه های معتبر نیز گاه از این عبارات استفاده می کنند. خلافکاران محترم هم برای انتساب به حیوانات و کسب محبوبیت بیشتر در بین همقطارانشان اقدام به آلودن نام حیوانات می کنند. پلنگ و عقاب و گرگ خصلتهای ارزشمندی از قدرت و شوکت و هیبت دارند که خلافکار را پر جذبه تر(!) می کند. عقرب و رتیل و خفاش نیز به نوعی؛ اما در اخبار، نام حیوانات بیشتر رنگ و بوی تحقیر دارد تا اقتدار و در هر دو حال دید مردم عادی به حیوانات تخریب خواهد شد؛ دیدی که به دستور عقل و منطق و شرع باید با مهر همراه باشد.

کشتار بی دلیل حیوانات از سر ترس و توهم، محصول مخفی چنین اخباری است. با عادت به چنین اخباری مدیر خانواده حق دارد برای صیانت از خانواده گربه و کلاغ را بترساند؛ اعضای خانواده حق دارند از مورچه بترسند و در این میان عاقبت برخورد هر حیوانی با بشر، مرگ است. کودکی که روزانه از ارتباط با گرگ و عنکبوت و پلنگ و عقرب در جامعه حذر می کند، چگونه در طبیعت برای حیواناتی که همواره با خباثت تصویر می شوند حق حیات قایل خواهد بود؟ چگونه حیات را حق جانداران بداند وقتی همواره عنکبوت ها برایش دام اعتیاد بافته اند و عقرب ها و رتیل ها مترصد گزشند؟ چگونه پلنگ را اقتدار طبیعت بداند وقتی “حمید پلنگ” به خانواده اش متلک می گوید و اهل محل از او بیزارند؟

رسانه ها مورد نظارت هستند؛ مردم به حقانیت رسانه ها باور دارند و رسانه را نوری می دانند که تاریکی ها را روشن می کند. رسانه وظیفه دارد از انتشار اخبار کذب جلوگیری کند و روشنگر باشد؛ ولی آیا محدودیت القای نکاتی اشتباه در پس پرده، مثل آنچه بیان شد نیز در قانون دیده شده؟ آیا چنین القایی از نظر اخلاقی مجاز است؟

در روزگاری که رسانه ها هر روز “تجاوزگری حیوانات” را ترویج و تبلیغ می کنند، ناموس طبیعت ایران، یوز، در حال جدال با انقراض است و پلنگ، اقتدار این طبیعت در جای جای کشور تیرباران می شود.

 

http://arw.ir/wp-content/uploads/2010/11/559429_orig.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/06/Animal-Rights-Watch-ARW-1194.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/06/Animal-Rights-Watch-ARW-1196.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2010/12/Animal-rights-watch-ARW-124.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/01/Animal-Rights-Watch-ARW-545.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/05/Animal-Rights-Watch-ARW-1004.jpg

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/05/Animal-Rights-Watch-ARW-942.jpg

 

_____________________________

از دام عنکبوت برای پسران تا آزار و اذیت دختران توسط گرگ ها!

مدیریت متروی شهری از بدآموزی مرتبط با حیات وحش خودداری کند؛ توصیه به انتخاب گرافیست عالم تر/ تصویری

چماق خرافات برسر حیات وحش/ گزارش صوتی

چماق خرافات بر سر حیات وحش کشور؛ اعتقاد به جادوی حیوانات بلای جانشان شد

مدیریت متروی شهری از بدآموزی مرتبط با حیات وحش خودداری کند؛ توصیه به انتخاب گرافیست عالم تر/ تصویری

تکذیب خبر مرگ نگهبان توسط گرگ/ داخل شهر نقده گرگ ندارد

پوستر «باور ما کدام است؟»/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

دستگیری یک لک لک به ظن جاسوسی: فرستنده های ردیابی تحقیقاتی یا تجهیزات جاسوسی؟!/ تصویری

بچه گاو زشت است؟!/ وبلاگ میهمان

حمله شغال پیر به زن معلول/ تیتر های زرد و خبرنگاران…!

تائید حکم اعدام عقرب سیاه در دیوان عالی کشور!/ تیتر های زرد و خبرنگاران…!

کیفرخواست «روباه پیر» به دادگاه انقلاب رفت/ معروف کردن جانیان با استفاده از نام حیوانات

اعدام روباه سیاه در ملأ عام/ درخواست کمک دیده بان از افراد صاحب نظر

آیا حیوان بوق می زند؟!/ تصویر

این بار نگفتند پلنگ وحشی!

تجاوز حیات وحش به دختران خردسال/ اتفاقی که فقط در ایران رخ می دهد!

روباه، شیطان و دشمن آشکار شماست

فارس: روباه پیر اعدام شد!

 

۳ Comments

 1. زهره می‌گه:

  دیده بان گرامی طی چند هفته اخیر دو خبر در سایتها منتشر شد که لقب گربه به خلافکار داده شده بود. و چون گربه حیوانی است که همه ما هر روزه با آن روبرو هستیم خوشایند نیست. یکی از این القاب گربه سیاه بود که در مشهد به یک خلافکار دادند. از نظر روحی روانی نامگذاری حیوانات بر آدم های شرور جامعه تاثیر فوق العاده ای بر کمرنگ شدن اعتبار و احترام حیوانات اصولا در جامعه می شود. آیا شما یا انجمن حمایت از حیوانات یا خود سازمان محیط زیست نمی توانید متنی را در مذمت و ممنوع ساختن این نامگذریهای شرم آور تهیه نموده و به تمام سایتها و روزنامه ها و رسانه ها در سراسر کشور ابلاغ نمایید. باور کنید این قدمی اساسی و بسیار مهم است.
  نماد بازیهای المپیک ۲۰۱۶ یک گربه زرد رنگ است. چنین کارهایی در کشور ما هم در مسابقات مختلف هنری و ورزشی و فرهنگی و … باید صورت بگیرد.
  چون از نظر روانی مردم می بینند حیوانات آنقدر ارزش دارند، که در بسیاری از جاها به عنوان یک سمبل ارزشمند از آنها یاد می شود.

 2. درد دلی در پی حضور دکتر لاریجانی برای افتتاح واحدهای صنعتی اردکان
  http://cheetahardakan.persianblog.ir/
  لطفا نشر دهید

 3. مهران می‌گه:

  تو کرمان ماشین زده بود به یه گرگ , به آتیش نشانی زنگ زدم گفت مربوط به ما نیست, به هر سازمان مربوطی زنگ زدم نبودن ( شب بود ) آخرش بعد یک ساعت جلوی چشمام مرد :-(
  متاسفانه هیچ اهمیت حقیقی ای به حیاط وحش داده نمیشه

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN