Subscribe: RSS Twitter

http://www.baharnews.ir/images/docs/000062/n00062748-b.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: تلاش یک سازمان مدافع حقوق حیوانات در آمریکا سعی داشت تا برای شامپانزه‌ای به نام “تامی” همان حقوق قانونی را تقاضا کند در دادگاه ناکام ماند.

دادگاهی در شهر آلبانی واقع در ایالت نیویورک شکایت یک سازمان مدافع حقوق حیوانات را که خواستار اعطای حقی برابر انسان‌ها به شامپانزه‌ها شده بود، رد کرد. کارن پیترز، قاضی این دادگاه، اظهار داشت که “مفهوم تعریف شده حقوقی برای یک فرد نمی‌تواند برای پستانداران اعمال شود”. این سازمان مدافع حیوانات خواستار آزادی یک شامپانزه به نام “تامی” شده بود و به همین دلیل از صاحبان آن به دادگاه شکایت برده بود. به گفته مسئولان این سازمان، این شامپانزه ۲۶ ساله به صورت ناعادلانه حبس شده است و صاحبانش او را به عنوان حیوان خانگی نگه‌ داشته‌اند. آنها گفته بودند که “تامی” بیشتر اوقات درون یک قفس حبس شده است.

بر اساس رأی دادگاه، قانون امنیت قضایی (هی‌بی‌اس کورپس) شامل انسان‌ها می‌شود و شامپانزه یک “فرد” به شمار نمی‌آید. این قانون که در سال ۱۶۷۹ در انگلستان به رسمیت شناخته شد، در اصل حق توسل به قاضی و حق درخواست “ذکر دلایل برای توقیف” یا “صدور حکم آزادی” است. طبق این اصل حقوقی، بازداشت یک فرد باید مبتنی بر دلایل موجه باشد و این دلایل باید توسط یک قاضی بررسی شود. به عبارت ساده‌تر، هیچ فردی را نمی‌توان بدون دلایل موجه قضایی حبس کرد. پرسش بزرگی که در این پرونده مطرح شده بود، بحث اطلاق واژه “فرد” به یک شامپانزه بود.

قفس مجهز به تلویزیون کابلی

این سازمان حقوق حیوانات که The Nonhuman Rights Project نام دارد، در درخواست تجدیدنظر خود تأکید کرده بود، از آنجایی که شامپانزه‌ها در بسیاری از جهات به انسان‌ها شباهت دارند، باید از نظر حقوقی نیز آنها را به عنوان یک فرد به رسمیت شناخت. دادگاه اما بر این باور بوده است که شامپانزه‌ها بر خلاف انسان‌ها، دارای تعهدات قانونی نبوده و در برابر قانون پاسخگو نیستند. از همین رو نیز اعطای حقوق انسانی به این حیوانات ناممکن است.

اعلان رأی دادگاه مخالفت و انتقاد این سازمان را به همراه داشته است. زوجی که صاحب این شامپانزه هستند، به‌رغم آنکه در جریان بررسی این پرونده در دادگاه حضور نداشتند، اما همواره بر شرایط مناسب نگهداری تامی تأکید کرده بودند. آنها گفته بودند، تامی در قفس‌اش فضای کافی برای بازی در اختیار دارد و همچنین مجاز است از قفس خارج شود. این زوج اضافه کرده بودند که تامی در قفس‌اش دارای یک “تلویزیون کابلی” نیز هست.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN