Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8180

دیده بان حقوق حیوانات: کارشناس حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: باغ دارای پرندگانی است که بدون کسب مجوز وارد شده اند.

مریم امیدی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: فعالیت باغ پرندگان به ۱۰ سال پیش برمی گردد که از سال ۷۵ آغاز به فعالیت کرد اما در آن زمان اقدامی برای کسب مجوز از محیط زیست از سوی شهرداری انجام نپذیرفت.

وی افزود: در طول این سال ها گاهی اقداماتی برای کسب مجوز توسط این واحد انجام شده اما چندان جدی نبوده است و بر این اساس این باغ دارای پرندگانی است که بدون هماهنگی و کسب مجوز از محیط زیست اصفهان از طرق مختلف این پرندگان وارد شده اند.

کارشناس حفاظت محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه کسب مجوز توسط باغ پرندگان و شهرداری و در طرح مدیریت ناژوان در حال پیگیری و در مراحل نهایی است، تاکید کرد: مقدمات این کار انجام شده است و پس از طرح در کمیته تخصصی مربوطه مجوز نهایی برای این باغ و همچنین باغ وحش صفه صادر می شود.

وی ادامه داد: پس از صدور این مجوز تمامی فعالیت های این باغ باید زیر نظر محیط زیست استان قرار گیرد و تمامی پرندگان از مراکز مجاز و مورد تایید نظر این سازمان تهیه و ورود هر نوع پرنده به این باغ نیز نیازمند مجوز است.

امیدی ابراز داشت: گونه های پرندگان ورودی به این باغ می تواند از طریق باغ های مشابه که دارای گونه های مازاد هستند انجام شود و در صورت تصمیم برای ورود هر نوع پرنده از خارج از کشور باید از محیط زیست استان مجوزهای لازم کسب شود.

وی با اشاره به اینکه با کسب مجوز از این پس ورود غیرقانونی پرندگان به باغ پرندگان را شاهد نخواهیم بود، ابراز داشت: این نکته قابل ذکر است که پرندگان این باغ معمولا با محیط مورد نظر آداپته می شوند و محیط نسبتا مناسبی مطابق با محیط اصلی زندگی برای پرندگان آبی، گوشتخوار، و غیره فراهم شده است.

کارشناس حفاظت محیط زیست استان اصفهان اظهار داشت: همچنین پرندگان مناطق حاره ای و گرمسیر در اتاقک های شیشه ای نگهداری می شوند که درجه حرارت و رطوبت آن تاحدودی با شرایط زیست اصلی آنها مطابق است تا مشکلی برای نگهداری آنها نباشد و البته شرایط پرندگان شکاری کاملا مناسب نیست و باید فضای مناسب تری برای زیست آنها فراهم شود.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا این مطلب صحت دارد که برخی پرندگان این مجموعه به دلیل شرایط نامناسب زندگی افسرده شده اند، گفت: تاسیس مراکزی همچون باغ پرندگان از نظر علمی، آموزشی و پژوهشی و آگاه سازی گریزناپذیر است ضمن اینکه برخی پرندگان به دلایل مختلف مانند آسیب دیدگی امکان رهاسازی در محیط را ندارند و توسط خود سازمان محیط زیست یا مردم به منظور تیمار و تحویل این گونه مکان ها می شوند.

امیدی تاکید کرد: این افسردگی تنها می تواند درباره پرندگان شکاری که در قفس نگهداری می شوند تاحدودی صحیح باشد چراکه این پرندگان عادت به قلمرو وسیع، پرواز در اوج  و شکار پرندگان دارند که در باغ پرندگان اصفهان مهیا نشده است اما امیدواریم با تذاکرات سازمان و تدابیر  در نظر گرفته شده اصلاحات این بخش نیز انجام شود و  شزایط زندگی این پرندگان نیز به استانداردهای محیطی تاحدودی نزدیک شود.

وی افزود: گونه های دیگر پرندگان در محوطه این باغ آزاد هستند و اداره دامپزشکی استان و محیط زیست نیز از نظر تهیه و شرایط مناسب بهداشتی بر این اماکن از گذشته نظارت داشته اند و در آینده نیز این امر ادامه خواهد داشت.

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN