Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: چندی است اخباری مبنی بر جمع آوری سگ های ولگرد به گوشمان میرسد و کماکان در چند و چون ماجرا قرار داریم اما بیش تر جست و جو کردیم تا به جزئیات طرح پی ببریم .

در طرح جمع آوری حیوانات ولگرد از سطح شهر اعلام شده است که با سگ های قلاده دار و سگ های تزیینی که توسط بعضی از شهروندان نگه داری میشوند کاری نداریم اما همچنان گزارش هایی مبنی بر جمع آوری سگ های شناسنامه دار هم رویت شده است .

به گزارش ایسکا نیوز همچنین در این طرح آمده است روش جمع آوری آنها مطابق روش ثابت شده ی جهانی است که در دنیا این روش در حال اجرا است و آن هم زنده گیری است اما تصاویر پخش شده  از جمع آوری حیوانات  بیش ترین حسی که به بیننده القا میکند وحشت زده کردنحیوانات است .

دلیل ورود سگ های ولگرد به داخل شهر تهران ، افزایش شهر سازی و ساخت و ساز در حومه تهران و از بین بردن زیستگاه های طبیعی این حیوانات عنوان شده است اما کنترل بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان از طریق شناسایی کانون‌های تجمع سگ‌های ولگرد و کنترل جمیعت آنها با تعیین راهکارهای مناسب ضروری است، بنابراین بر اساس دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد شهرداری‌ها مکلف هستند نسبت به کنترل و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در راستای پیشگیری از انتقال بیماری‌های مشترک بین حیوان و انسان و سالم سازی محیط جامعه اقدام کند.

با این حال بر کسی پوشیده نیست احترام به حقوق حیوانات و حفظ جان آنها از نکات قابل تاکید در دین مبین اسلام و یکی از نکات کلیدی اخلاقی در دنیا است که باید همه ی مردم به آن احترام بگذارند اما این به این معنی نمی باشد که حیواناتی که می توانند جان و آرامش انسان ها را مورد مخاطره قرار دهند به صورت آزادانه و بی هیچ گونه تمهیداتی در کنار آنها زندگی کنند؛ لذا حفظ حقوق حیوانات و به ویژه حیوانات بدون مکان در کنار رعایت حفظ جان انسان ها ضروری است.

در گذشته مسئولین ذیربط برای رهایی از دست سگ های بدون صاحب اقدام به کشتن این حیوانات می کردند که این اقدام نه تنها از لحاظ انسانی اقدامی پسندیده نبود بلکه از لحاظ شرع مقدس اسلام  نیز منع شده بود. و با توجه به اینکه وجود این حیوانات می توانست به بروز بیماری های مشترک بین انسان و حیوان منجر شود و از طرفی هم کشتن آنها کاری انسان دوستانه نبود اما برخوردهای عجیبی هم که اخیرا صورت میگیرد سبب  افزایش نگرانی ها در این مورد شده است . شهرداری اعلام کرده روزانه بین ۳۰تا ۶۰قلاده سگ توسط شهرداری تهران از سطح شهر با استفاده از اسلحه‌های بیهوشی جمع‌آوری می‌شود اما برخی تصاویر منتشر شده از برخورد با این حیوانات این ادعا را نقض میکند.

http://iscanews.ir/wp-content/uploads/2014/12/823f0f7f-8010-472d-a2d5-ac17a22aa63d.jpg

http://iscanews.ir/wp-content/uploads/2014/12/8b760771-930b-48ce-9b2d-389cbea399ce.jpg

http://iscanews.ir/wp-content/uploads/2014/12/73dad644-95cd-4702-80ae-08be805f0464.jpg

۲ Comments

  1. زهره می‌گه:

    اگر شهرداری واقعا بودجه ندارد چون همه ما در این جامعه زندگی می کنیم بایستی شهرداری را یاری کنیم. چون ۹۰ در صد مردم جامعه با خشونت و کشتار این حیوانات مخالف هستند شهرداری می تواند مانند هزینه های دیگر مثل عوارض مشاغل و عوارض نوسازی و سایر موارد در این مورد هم هزینه ای از مردم دریافت کند.

  2. کامبیز بیات می‌گه:

    شهرداری به لحاظ مالی یکی از قویترین ارگانها هستش.هزینه جمع آوری و نگهداری این حیوانات زبان بسته شاید در مقایسه با هزینه خیلی از کارهای غیر ضروری که انجام میشه به هیچ عنوان قابل مقایسه نباشه.موضوع اینه که نمیخوان چون وقتشون رو میگره و دیگه کی برسن اختلاس کنن.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN