Subscribe: RSS Twitter

http://gilan.doe.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=b17ff783-70d7-44c6-8890-d69076d36161

دیده بان حقوق حیوانات: میشد موج خواهش و التماس رو از چشاش بخونی تموم تنش خیس شده بود واز سرما می لرزید میخواست زنده بمونه اهالی محل هم همینطور دوست داشتند کاری براش بکنن اینو از نون واستخوانهایی که اطرافش روی زمین پخش شده بود می شد فهمید. سعی کرده بودن بهش کمک کنن .اما نمیشد بهش نزدیک شد چون خطر گاز گرفتگی و هاری و … .

خوب که بررسی کردیم شواهد حاکی از این بود که بخاطر برخورد با یک خودرو دچار ضایعه نخاعی شده . حیوان بیچاره دیگه رمقی نداشت که حتی زوزه بکشه یه نفر روی تنش یه کیسه گذاشته بود که بلکه حیوون بیشتر از این زیر بارون خیس نشه اهالی محل میگفتن الان دوشب هست که کنار جاده افتاده و زنگ زده بودن اداره محیط زیست آستانه  که بلکه بتونیم اون شغال نگون بخت رو نجات بدیم حیوون با گوش هایی آویخته و چشمایی مغموم به ما خیره شده بود گاهی سعی میکرد پایین تنه ی فلج و بی حس خودش رو به زور بلند کنه اما دیگه رمقی نداشت. چونه شو گذاشته بود روی دستاش و بی صدا به ما خیره شده بود و به شدت میلرزید . یکی میگفت مهندس اگه نمیشه معالجه ش کرد با تیر خلاصش کنید که درد نکشه اما معتقد بودم که ما بهش جون ندادیم تا بخوایم ازش بگیریم . یکی میگفت بابا ولش کنین شغاله دیگه ، پدر مرغ و خروسای مارو درآوردن. و من فقط گوش میدادم توی این فکر بودم که جابجاش کنیم ولی این حیوون دیر یا زود تلف میشد موبایلها یکی پس از دیگری از جیبا در اومدن و صدای شاتر دوربینها شون به صدا دراومد . در این حین یکی آروم و خونسرد گفت : فکر کنم مرد !! . چشاش نیمه باز بود و چونه ش روی دستاش؛ شاید به توله هاش فکر میکرد . شایدم به داستان های دوران کودکی ما که همیشه حیوون بده ی داستان ما بود همون حیوون دزد زباله گرد !! . اما هیچکدوم از ما به بچه هامون اینو یاد نداده بودیم که تا چقدر نقش این رفتگران طبیعت در پاکسازی محیط زیست از لاشه ها و مردار حیوانات و از بین بردن جوندگان موذی و کنترل آفات مهم و موثر است . هیچکدوم از ما به کودکانمان یاد نداده بودیم که اگر گونه هایی مثل شغال در اطراف ما نباشند به سرعت بیماریهای خطرناک دامی باعث تهدید سلامت و بهداشت ما میشن و  هیچکدوم از ما سعی نکردیم در مناطقی که این حیوانات تردد میکنند با احتیاط رانندگی کنیم .
این یک داستان نیست. حقیقتی ست که همه روزه جان ده ها گونه جانوری رو توی جاده های ما میگیره . دیگه داستان تلخ تلف شدن خرس و پلنگ و شغال و کفتار و گونه های با ارزش حیات وحش بی بدیل ما به حکایتی تکراری اما غمبار تبدیل شده . که وجدان هر ایرانی عاشق طبیعت رو بدرد میاره و اینجاست که ضعف آموزش در سطوح آغازین تعلیم تربیت به چشم میاد. تا زمانی که آقا گرگه قصه ها دنبال شنگول و منگول هست و کفتارها ، لات و لوتای انیمیشن شیر شاه هستند و رو بهی حیلت ساز در پی قالب پنیری با کلاغ قصه ها سخن را آغاز میکنه ، این داستان تکرار خواهد شد . بیاییم دوستی با حیات وحش رو به کودکانمان بیاموزیم تا نسل فردای ما احترام گذاشتن به طبیعت را فرا بگیرند.
شغال با نام علمی   Canis aureusاز خانواده سگ سانان میباشد که در تمام مناطق اعم از جنگلی، تپه ماهوری، کوهستانی، بیابانی و دشتها و مراتع زندگی میکند . طول بدن این حیوان ۴۸ تا ۱۰۵ سانتی متر و طول دم آن ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر، ارتفاع بدنش ۳۸ تا ۵۰ سانتی متر و وزن آن ۶ تا ۱۵ کیلوگرم میباشد. دارای سری نسبتا بزرگ و شبیه به سگ، گوشهایی کوچک و نوک گرد و دمی شبیه دم گرگ ولی تیره تر است که انتهای آن بریده به نظر میرسد. رنگ بدنش زرد و زرد مایل به طلایی است اما متناسب با زیستگاه و فصلهای مختلف سال تفاوت میکند. از پستانداران کوچک و پرندگان و خزندگان، حشرات، لاشه حیوانات، باقی مانده غذای طعمه خواران ، زباله های شهری و روستایی و غذاهای گیاهی تغذیه میکند عمل میکند. شغال ماده در زمستان و اوایل بهار بچه میزاید.
منبع: روابط عمومی اداره کل محیط زیست گیلان

____________________________

صفحه ویژه تصادفات جاده ای وحوش

تلفات تاسف بار حیات وحش در جاده ها؛ هر کیلومتر حد اقل یک گونه ارزشمند/ تصویری

توقف عملیات اسفالت جاده گزویه دراستان یزد بمنظورحمایت از یوزپلنگ‌های آسیایی

عبور از مسیر یوزپلنگ‌های آسیایی ممنوع!

تصویر دردناک از خرس تصادفی که در مازندران کشته شد/ تصویر +۱۶

تصادف خودرو با خرس قهوه‌ای و گوزن/ شکستگی دو پای خرس و مرگ گوزن

مرگ حیوانات وحشی “تنگ صیاد” درتصادف با خودروها/ عدم پیش بینی ها لازم برای گذر حیات وحش

مرگ تلخ حیوانات هنگام عبور از جاده‌ها/ تصویر

مرگ یک کفتار در برخورد با خودروهای عبوری/ تصویری

 

برچسب‌ها, ,

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN