Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8279

دیده بان حقوق حیوانات: برگزار کنندگان «وت کاپ» با ارایه گزارشی اقدام عجیب خود برای به مسابقه گذاشتن تشریح موش ها را توجیه کردند.

در این گزارش در حالی هدف اصلی معرفی دامپزشکی به دانش آموزان و اصلاح روش های غلط مدارس عنوان شده است که برای معرفی یک رشته دانشگاهی به دانش آموزان دبیرستانی برای جذب احتمالی آنها به این رشته، استفاده از معرف های بدون خشونت و جذاب تر بسیار کارآمدتر خواهد بود.

در این گزارش بر همکاری موسسه سرم سازی رازی شعبه منطقه شمال شرق کشور و کشتن ۴۲ موش برای اجرای مسابقه تصریح شده است.

جالب ترین بخش این گزارش حاکی از این است که کشتن این موش ها با رعایت اصول اخلاقی و در حضور فعالین حمایت از حقوق حیوانات مشهد انجام شده است که اگر چنین مساله ای صحت داشته باشد، باید دید افرادی که خود را فعال حمایت از حقوق حیوانات معرفی کرده اند و بر چنین مراسمی نظارت داشته اند، چه تعریفی از حقوق حیوانات و اصول اخلاقی داشته اند.

متن کامل این گزارش به قرار زیر است:

اولین دوره ی مسابقه وت کاپ به همت بسیج دانشجویی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد، با همکاری انجمن علمی دانشکده دامپزشکی، موسسه تحقیقات واکسن وسرم سازی رازی (شعبه منظقه ی شمال شرق کشور) و همچنین اداره ی پرورش استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان خراسان رضوی، برای دانش آموزان دبیرستان های پسرانه مشهد، با هدف معرفی رشته ی دامپزشکی و آشنایی با محیط آموزشی دانشگاه و نیز آشنایی دانش آموزان با روش های صحیح و اصولی کار با حیوانات آزمایشگاهی و اصلاح شیوۀ اشتباه رایج در مدارس، پس از اخذ مجوز های لازم از سوی دانشگاه فردوسی و مراکز ذی ربط و هماهنگی با مسئولین مربوطه، در روز پنجشنبه، مورخ بیست و هفتم آذر ماه سال هزار و سیصد و نود و سه، برگزار گردید. شرایط شرکت در مسابقه و قوانین داوری در تاریخ ۹۳/۹/۱۷ در سایت رسمی مسابقه قرار داده شده و در مهلت مقرر تعداد چهل و دو تیم ثبت نام نمودند. این تیم ها جهت شرکت در مسابقه و کارگاه های جانبی آن در روز مشخص شده در محل دانشکده دامپزشکی حاضر شدند.
در ابتدا تمام شرکت کنندگان با روش صحیح تشریح و استفاده از ابزار آشنا شدند سپس به صورت گروه های چند نفره از کارگاه های آموزشی در نظر گرفته شده شامل آشنایی با رشتۀ دامپزشکی، آیندۀ شغلی رشته های علوم تجربی و مشاورۀ تحصیلی بهره مند شدند؛ همچنین در حاشیۀ برگزاری این کارگاه ها بازدید از قسمت های مختلف دانشکده دامپزشکی و امکانات آموزشی-پژوهشی آن و نمایشگاه هفتۀ پژوهش انجام و فیلم های مستندی دربارۀ رشتۀ دامپزشکی (مانند مستند The Animal Files، معرفی دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی و فعالیت های درمانی آن) برای دانش آموزان پخش شد که این برنامه ها با استقبال گستردۀ دانش آموزان و مسئولین مدارس مواجه شد. لازم به ذکر است که در ابتدای ورود حاضرین به مجموعۀ دانشکده دامپزشکی، کتابچۀ معرفی موسسۀ رازی و فعالیت های پژوهشی- تحقیقاتی آن و معرفی کامل رشتۀ دامپزشکی به حاضرین اهدا شد. در کنار برگزاری این برنامه ها، که هدف اصلی برگزاری این مسابقه را تامین می نمود، دانش آموزان به صورت گروهی به تشریح موش های آزمایشگاهی پرداختند، تعداد چهل و دو موش سوری عاری از هر گونه آلودگی میکروبی و انگلی و مازاد بر نیاز موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی (شعبه ی منطقه شمال شرق کشور)، که پیش از این در اختیار دانشکده دامپزشکی قرار گرفته بود، قبل از تشریح با دوز بالا بیهوش شده و بدون هیچ گونه آزار و درد، منطبق بر روش های پذیرفته شده جهانی و رعایت کامل اصول اخلاقی بی جان شدند (قابل ذکر است که این کار با حضور فعالین حمایت از حقوق حیوانات مشهد و با رعایت کامل اصول اخلاقی انجام گرفت)، بدیهی است انجام مسابقه روی جسد موش ها صورت پذیرفت. پس از تشریح از هر گروه سوالات دقیقی پیرامون آناتومی، عملکرد، فیزیولوژی و ساختار هر اندام و دستگاه پرسیده شد و اعضای هر تیم به طور دقیق به سوالات پاسخ دادند، لازم به ذکر است که داوری قسمت تشریح بر اساس موارد زیر انجام شد و در نهایت پس از انجام داوری توسط ۵ داور آگاه و معتمد، جمع بندی صورت گرفت و امتیاز هر تیم از ۱۰۰ امتیاز محاسبه شد:
۱-شناخت اندام های مورد نظر و بیرون آوردن صحیح آن ها (۳۰ امتیاز)
۲-نظم و کار گروهی (۲۰ امتیاز)
۳- سرعت عمل( ۱۰ امتیاز)
۴-کیفیت انجام کار و تمیزی محل کار( ۱۰ امتیاز)
۵-پاسخ به پرسش های شفاهی مطرح شده( ۳۰ امتیاز)
در نهایت از میان ۴۲ تیم شرکت کننده به ترتیب گروه های زیر موفق به کسب رتبه های اول تا پنجم شدند:

۱- درخشان
۲- حس برتر
۳- ابن سینا
۴- شهید احمدی روشن
۵- ابو علی سینا

شایان ذکر است در این برنامه هیچ گونه منفعت مادی مد نظر نبوده و هزینه ی ثبت نام برای هر نفر مبلغی حدود ۳۰ هزار تومان بوده که تمامی آن صرف هزینه ی تبلیغات، پذیرایی میان وعده، نهار و برگزاری مسابقه شده است.
در خاتمه، ضمن احترام به نظر همه ی اساتید، صاحب نظران، حامیان راستین حقوق حیوانات و همچنین دانش آموزان شرکت کننده اعلام می داریم ما نیز مانند شما دغدغه مند بوده و هستیم و اطمینان می دهیم که در این برنامه علاوه بر رعایت انسانیت، عدالت و حق پذیری ،تمامی الزامات قانونی دیگر نیز رعایت شده است.

برچسب‌ها, ,

۲ Comments

  1. nature می‌گه:

    خدا لعنتشان کند مجموعه برگزار کنندگان را.

  2. کامبیز بیات می‌گه:

    اینقدر این اعمال زشت و دور از اخلاقه که آدم میمونه چی بگه.متاسفانه این مشگل در تمامی دانشگاههای کشور هست.بیشتر از همه برای اساتید این امر متاسفم.نمیدونم چرا بعضی ها فکر میکنن حتما برای پیشرفت باید این موجودات زبون بسته خداوند قربانی بشن.این آزمایشات و کالبد گشایی هاقبلا انجام شده نتایجش هم در کتابها هست هم به صورت فیلم من نمیدونم چه چیزی رو میخوان بفهمن.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN