Subscribe: RSS Twitter

http://ilam.doe.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=a7a35f97-5d9a-4ca1-ac17-ab644b5cf57f

 

دیده بان حقوق حیوانات: معاون پایش و نظارت اداره حفاظت محیط زیست ایلام گفت : وفور طعمه و امنیت منطقه کوهستانی کبیرکوه در جنوب شرقی استان وجود گونه بسیار نادر پلنگ در این منطقه را برای سومین بار اثبات کرد.

‘مازیار سلیمان نژاد’ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: دوربین های تله ای دید در شب در منطقه عمومی حفاظت شده کبیرکوه در محدوده شهرستان دره شهر موفق به شناسایی پلنگ در این منطقه شدند.

وی افزود: خوشبختانه ارتفاعات کبیرکوه سخت گذر و فاقد مسیر خودرو بوده که همین عوامل دسترسی نیروی انسانی به منطقه را به طرز چشمگیری کاهش داده و باعث امن بودن زیستگاه های منطقه برای زیست و تکثیر انواع وحوش شده است.

وی اعلام کرد: با توجه به گزارش های مردم بومی منطقه مبنی بر وجود پلنگ در کوهستان های کبیرکوه، ماموران حفاظت محیط زیست نیز برای اثبات این ادعا اقدام به نصب دروبین های تله ای دید در شب کردند.

سلیمان نژاد یادآور شد: خوشبختانه شبانه تصاویر این پلنگ به صورت مشخص در دروبین ثبت شد و این عکس ها وجود گونه با ارزش این گربه سان در منطقه عمومی کبیرکوه را به اثبات رساند.

معاون محیط زیست ایلام با اعلام این که هنوز هیچ یک از ماموران حفاظت محیط زیست از نزدیک این گربه سانان را ندیده اند، افزود: مشاهده پلنگ برخلاف بسیاری از گونه ها به آسانی انجام نمی پذیرد و این درنده به ندرت از مخفی گاه های خود و فقط برای یافتن طعمه بیرون می آید که این عوامل دیدن این گونه جانوری را با مشکل مواجه می کند.

وی ادامه داد: پس از اثبات وجود این گربه سان ارزشمند هدف ما افزایش نظارت، پایش و نصب دروبین های بیشتر در منطقه است.

معاون نظارت و پایش اداره حفاظت محیط زیست ایلام اظهار گفت: با توجه به این که زیستگاه پلنگ، کوهستان هاست به احتمال فراوان در دیگر مکان های کوهستانی استان از جمله ‘مانشت’ و ‘قلارنگ’ نیز پلنگ وجود داشته باشد، هرچند که در گذشته در این مناطق تصاویری از پلنگ توسط دوربین های دید در شب ثبت شده است.

سلیمانژاد در پایان با بیان اینکه تعداد پلنگ های استان مشخص نیست از تلاش برای تعیین میزان پراکنش قلمرو این گربه سان با ارزش و کم یاب در استان خبر داد.

در سال های گذشته تصاویری از دیگر گونه های نادر، کم یاب و ارزشمند مانند گربه وحشی، گربه جنگی، کاراکال، خرس قهوه ای و شاه روباه توسط دوربین های تله ای در نقاط مختلف استان ایلام ثبت شده است.

استان ایلام به سبب برخورداری از طبیعت جنگلی و وجود زمین های پست و کوهستانی از مناطق مهم زیستگاهی گونه های جانوری و حیات وحش کشور به شمار می رود.

برچسب‌ها,

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN