Subscribe: RSS Twitter

http://gamesabz.com/wp-content/uploads/2014/03/%D8%AD%DB%8C%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C-250x187.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: این پانسیون ها که در شمال شهر قرار دارند، در اصل برای نگهداری این حیوانات در غیاب صاحبان‌شان دایر شده‌اند و خدماتی چون فروش وسایل خور و خواب، نظافت و بهداشت و یا آموزش و تربیت سگ و گربه را نیز ارائه می‌دهند.

از این پانسیون ها با نام “هتل” یاد شده است؛ هتل‌هایی که بر حسب امکانات و سرویس‌های خود تا سطح “هتل پنج ستاره” نیز ارتقاء می‌یابند و  این شغل نوظهور به سرعت در حال گسترش است.

در این مراکز، انواع اسباب‌بازی‌‌، لباس، کفش و غذاهای مخصوص خارجی وجود دارند و خدمات آرایشی و پیرایشی هم‌چون کوتاه کردن مو و ناخن و بال، شستشو و نیز معاینات دامپزشکی ارائه می‌شود. تبلیغات این مراکز در دنیای مجازی صورت می‌گیرد.

به گزارش شهروند هزینه‌ها بر اساس کیفیت خدمات و محل پانسیون ها تعیین شده‌اند. سرویس برخی از آنها به چند قفس و مقداری خوراک محدود می‌شود که در این صورت، هزینه نگاهداری حیوانات روزانه ۵ تا ۱۰ هزار تومان است. در پانسیون‌های لوکس اما بهای نگاهداری به روزی ۵۰ تا ۷۰ هزار تومان می‌رسد. این قیمت‌ها مربوط به سگ و گربه هستند و مخارج نگاهداری جوندگان و پرندگان ارزان‌تر است.

هزینه مراقبت روزانه از جوندگان و پرندگان، بین ۲ تا ۱۰ هزار تومان است: «شاغلان مالک حیوان خانگی به صورت ماهانه حداقل ۶۰ هزار و حداکثر ۲ میلیون تومان برای نگاهداری حیوانات‌شان هزینه می‌کنند.»

*دوره‌های آموزشی و پرورشی

در این پانسیون ها دوره‌های آموزشی نیز برگزار می‌شود. مربی مرکزی در الهیه می گوید که سگ‌ها و گربه‌ها در این دوره‌ها در دو مرحله مقدماتی و پیشرفته تربیت می‌شوند: «در دوره مقدماتی دستورهای ضروری به توله‌ها آموزش داده می‌شود مثل این که کجا دستشویی برود، فرامین بکن و نکن را یاد بگیرد و اوامر صاحبش را بفهمد. مرحله پیشرفته برای اصلاح رفتار حیوان، افزایش اعتماد به نفس او، از بین بردن ترس‌هایش و ترک عادت‌هایی مثل صمیمیت با غریبه‌هاست.»

*پرستاری سگ به فهرست مشاغل ایران افزوده شد

نرخ دوره یک ماهه کلاس‌های مقدماتی ۵۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان و نرخ کلاس‌های ۱۲ جلسه‌ای پیشرفته یک میلیون و ۲۰۰ تا یک میلیون و۵۰۰ هزار تومان است. این پانسیون ها برای صاحبان حیوانات نیز دوره‌های آموزشی دارند تا به آنها چگونگی تشویق و تنبیه حیوان، تفاوت نژادها و باید و نباید رفتار با حیوان را یاد بدهند. هر جلسه آموزش مالکان، ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد.

در پانسیون های مربوطه، آرایشگاه‌های مخصوص حیوانات نیز به راه هستند؛ آرایشگاه‌هایی که کوتاه کردن ناخن، چیدن بال و سوهان زدن نوک پرنده و مدل دادن به موی سر و تن سگ و گربه را انجام می‌دهند. صاحبان حیوانات برای انتخاب مدل مو، از ژورنال‌های خارجی موجود در پانسیون‌ها استفاده می‌کنند. نرخ پایه آرایش سگ کوچک ۲۵ هزار تومان، سگ بزرگ ۳۵ هزار تومان و گربه ۳۰ هزار تومان است.

*خدمات جفت‌یابی و جفت‌گیری

یافتن جفت از دیگر سرویس‌های این پانسیون‌هاست. یک دامپزشک بر روند تولید مثل حیوانات با یافتن جفتی سالم و هم نژاد نظارت می‌کند و البته این امر با انتخاب مالکان و از طریق آلبوم‌هایی انجام می‌شود که از عکس و شناسنامه انواع حیوانات داوطلب تهیه شده است.

برخی از این پانسیون ها خدمات کاشت میکروچیپ (برای گم نشدن حیوان) و ثبت رسمی نژاد حیوان‌ را هم ارائه می‌دهند که بین ۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه دارد. قیمت نوزادان سگ و گربه در پانسیون‌ها حداقل حدود ۵٠٠‌ هزار تومان و حداکثر به ٢ تا ٣‌میلیون تومان برای نژادهای کمیاب‌تر می‌رسد.

*ممنوعیت‌های عجیب در ایران

اصلی‌ترین تعهدات پانسیون های یاد شده، شامل تمیز کردن به موقع قفس‌های نگاهداری، بهداشت حیوان، استاندارد بودن خوراک و چکاپ‌های دامپزشکی می‌شوند. صاحب یک پانسیون در منطقه ده تهران به شهروند گفته است: «حیوان خانگی به دلیل وابستگی به مالک خود اگر مدتی طولانی در جای دیگر نگاهدای شود، دچار افسردگی و بی‌غذایی می‌شود. اگر پرنده باشد آواز نمی‌خواند یا پرهایش می‌ریزد. به همین دلیل پانسیون‌ها از پذیرش بیش از یک ماه حیوان به دلیل دردسرهای احتمالی خودداری می‌کنند.»

*از پانسیون تا بازداشتگاه

شغل نوظهور پرستاری و پیرایش و پرورش حیوانات خانگی در حالی رو به گسترش است که گرداندن سگ در معابر عمومی در ایران جرم تلقی می‌شود و تلاش‌های نوینی نیز برای جرم‌انگاری نگاهداری سگ، صورت می‌گیرد.

۳۲ نماینده مجلس ایران طرحی را ارائه کرده‌اند که در صورت تصویب آن، “گرداندن سگ و میمون دراماکن عمومی” مجازات جدی خواهد داشت. طبق این طرح، نه تنها سگ گردانی در شهر، بلکه معامله و نگاهداری سگ در خانه نیز مجازاتی چون ۷۴ ضربه شلاق، سه تا شش ماه حبس، ضبط حیوان و جریمه نقدی از یک تا ۱۰ میلیون تومان خواهد داشت.

تدوین کنندگان این طرح خواستار آن شده‌اند که حیوانات مصادره شده به “باغ وحش، جنگل یا بیابان” منتقل شوند و هزینه‌های نگاهداری تا پایان مراحل انتقال نیز بر عهده صاحبان‌شان باشد.

پیش از این و در بهار سال ۱۳۹۲ نیز “یگان امداد” نیروی انتظامی با انجام عملیاتی در خیابان‌ها، سگ‌ها را از صاحبانشان گرفته و به بازداشتگاه کهریزک برده بود. از بین ۱۵۰ سگی که بازداشت شده بودند، حدود ۶۰ قلاده سگ و سگ‌توله به دلیل تشنگی، گرسنگی و بیماری‌های ویروسی تلف شدند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN