Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: روز گذشته خبر عجیبی بر خروجی خبرگزری ها قرار گرفت: کشف لاشه حیوانی عجیب در مشکین شهر! استناد این خبر به تصویری بود از جسد نصف شده و پوسیده یک سگ سان کوچک اما به دلیل اینکه نیمی از لاشه حیوان کنده شده بود، برخی به اشتباه آن را از موجودات ماقبل تاریخ اعلام کردند.

به گزارش دیده بان حقوق حیوانات، حیوان عجیبی که در روزهای اخیر تصاویر لاشه آن خبرساز شده بود،صرفا روباه یا شغالی است که جسدش توسط فردی غیر مطلع یافت شده است.  بخش انتهایی جسد این سگ سان که احتمالا روباه، شغال یا سگ کوچک اندامی بوده قطع شده و باقیمانده پس از مدتی توسط یکی از افراد محلی پیدا می شود. قطع شدن نیمی از بدن این حیوان می تواند به دلیل کشته و خورده شدن توسط گوشتخواران بزرگی چون پلنگ بوده باشد و یا مرگ طبیعی و سپس جابجا شدن توسط جانوران مردار خوار.

در گزارش خبرگزاری ها، اشاره ای به شباهت این موجود با تیرانوزوروس رکس (یا به اختصار تی رکس T. rex) شده بود و همچنین تی رکس دایناسور پرنده معرفی شده بود؛ در حالی که تیرانوزوروس (Tyrannosaurus) از درنده خو ترین دایناسورهای گوشتخوار بوده و به هیچ عنوان قدرت پرواز نداشته و احتمالا با آرکئوپتریکس (Archaeopteryx) پرنده اشتباه گرفته شده است.

تصاویر زیر مقایسه ای است با جزییات کامل بین اسکلت یک سگ و لاشه خبرساز که اثبات می کند جانور کشف شده نه تنها ماقبل تاریخ و عجیب نیست، بلکه موجودی است که بسیاری از مردم آن را از نزدیک مشاهده کرده  اند.

 

تصویر منتشر شده توسط ایرنا، لاشه نیمه پوسیده و هنوز خیس است و پوست آن شبیه پوست پرندگان به نظر می رسد.

لاشه حیوان پس از ضبط توسط مقامات، حالت پنجه ها در این تصویر طبیعی تر است.

نحوه قرار داشتن اسکلت سگ سانان در بدن آنها

نمونه واقعی اسکلت یک سگ

بخش انتهای تصویر اسکلت از کمر بریده شده و ما حصل شباهت اندکی با تیرانوزوروس دارد

دست های سگ و کتف ها، به بخش پیشین قفسه سینه متصلند در صورتی که پاهای تی رکس به بخش خلفی و لگن متصل هستند. بخش انتهای دم حیوانات معمولا باریک می شود در حالی که بخش انتهای لاشه یافت شده در واقع ستون مهره های آن بوده و قطور است. فرم سه پر مهره های ستون فقرات نیز به وضوح مشخص است.

به فرم پنجه ها، دندان های نیش و آسیاب، بخش قابل مشاهده قفسه سینه و مهره های ستون فقرات توجه کنید.

انطباق دقیق اسکلت سگ سان و لاشه یافت شده.

تصویر اسکلت بر اساس زوایای لاشه یافت شده بازسازی شده است. دست ها از مفاصل خم شده و زاویه سر و گردن اصلاح شده.اسکلت و لاشه را مقایسه کنید.

نحوه قرار گیری اسکلت در لاشه

نحوه ترکیب لاشه و اسکلت. بخش های سفید در واقع گوشت های باقی مانده هستند.

 

جمجمه یک شغال جهت مقایسه. فرم دندان های نیش و آسیاب واضح است.

 

بالا جمجمه شغال و پایین جمجمه سگ.

 

http://arw.ir/

۲۶ Comments

 1. اکبر نعمتی می‌گه:

  بسیار مفید بود سپاس بی کران

 2. آفرین بر شما دوست تیزبین من که چنین موشکافانه موضوع را تشریح کردید . به سهم خودم از انتشار این پست که مستلزم صرف وقت بسیار بوده، متشکرم

 3. علي اكبر فرمانبردار می‌گه:

  استدلال هایی چنین منطقی علمی و دقیق را معمولا در سایت ها و مراجع علمی خارج از کشور می توان یافت . از اینکه میبینم هموطنان فهیم من در این مورد با چه پشتکار و ظرافتی ابهام این مسئله را برطرف نموده اند بسیار خوشحالم و برایتان آرزوی پیشرفت و سرافرازی را دارم . بدرود

 4. شيرين ملكي می‌گه:

  به این میگن دستاورد درخشان مدتهای مدید سر و کله زدن با جمجمه و اسکلت حیوانات از پرنده تا پستاندار… خسته نباشید

 5. شب می‌گه:

  سلام
  با تشکر و عرض خسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز
  بطور قطع برای چنین استدلالی وقت و نیروی زیادی صرف شده.
  فقط متعجبم که آیا این خبرگزاری ها این استدلال شما را هم پخش میکنند یا همچنان سر خوانندگان شان را با این خبرهای بی پایه و اساس و مشتری جلب کن گرم میکنند!
  و خوشحالم قبل از اینکه این لاشه را به عنوان گونه ای “جدیدالکشف” به موزه تاریخ طبیعی منتقل کنند، شما راز آن را آشکار کردید…

 6. سامان می‌گه:

  با سلام خدمت همه عزیزان و کاربران ومدیران محترم این سایت..اولا اینکه در بخضی از مطلب نوشته شده این حیوان احتمالا توسط پلنگ وحیواناتی از این قبیل خورده شده باشد که متاسفانه در منطقه ما چنین حیوانی وجود ندارد.دوم اینکه این لاشه در یک غار بوده که حداقل۲۰۰ سال میشه ورودی غار بسته بوده وبه تازگی توسط افرادی باز شده است که بعد بازشدن این غار این لاشه پیدا شده.سوم هم اینکه بنده کارشناس نیستم وبه نظر کارشناسان محترم سایت احترام قائل هستم اما ۲تا دندان جلویی این لاشه به هیچ کدام از سگسان ها همخوانی ندارد چندین جمجه رو مقایسه کردیم که ۲تادندان جلویی بزرگتر از انها بود.با تشکر

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   درود بر شما،
   برای دلیل مرگ و نصف شدن این موجود صرفا دو احتمال ذکر شده. یا مرگ طبیعی و یا شکار شدن. در حالت اول احتمال داده شده توسط حیوانی چون پلنگ چنین شده باشد نه قطعا پلنگ. کما اینکه در فرض دوم هر شکل مرگی ممکن است؛ مسمومیت، تصادف، نزاع، دخالت انسان و شکار و …
   بسته بودن غار استناد قابل بحثی نیست. به هر حال اگر این موجود داخل غار بوده (برخی گزارشها مغایر این نظر است) منطقا به نوعی وارد این غار شده.
   بزرگتر بودن جزیی دندان های نیش فک بالا نسبت به نمونه های مرکزی هم نمی تواند سندی برای اثبات کشف گونه جدید یا ماقبل تاریخ باشد. بی شک اطلاع دارید که در مورفولوژی جانوران اختلاف در اندازه های ارگان های درونی و شمایل بیرونی، اعضا، اسکلت و اندام ها امری است قابل قبول و تایید.
   اگر که به این نمونه دسترسی دارید، در صورت انجام آزمایش، بررسی ژنتیکی و یا یافتن هر حقیقت دیگری در این رابطه خوشحال خواهیم شد سبب رفع نگرانی جامعه علمی کشور شوید.
   از حسن نظر و توجه سرکار کمال تشکر را داریم.

 7. یاسین می‌گه:

  دوست گرامی ضمن عرض خسته نباشید آیا شما از نزدیک دیدید که اضهار نظر کردید یا بر اساس عکس های موجود در سایتها نظر دادید ضمنا در مشکین شهر تا به حال پلنگ مشاهده نشده است شما با این همه کار علمی چرا از پلنگ نام بردید و استدلا ل علمیتان را مورد نقد قرار دادید

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   از اظهار لطف و دقت نظر شما ممنونیم.
   در متن این بررسی به وضوح ذکر شده:
   «قطع شدن نیمی از بدن این حیوان می تواند به دلیل کشته و خورده شدن توسط گوشتخواران بزرگی چون پلنگ بوده باشد و یا مرگ طبیعی و سپس جابجا شدن توسط جانوران مردار خوار
   نکته اصلی این بررسی این است که اخبار مبنی بر ناشناخته بودن، ماقبل تاریخ بودن، دایناسور بودن و امثالهم همه اشتباه محض است و موجود کشف(!) شده صرفا یک سگ سان است. فرم جمجمه و دندانها گواه این مساله است.

  • با سلام.
   بنده خودم صبح همون روزی که قرار بود لاشه رو برای بررسی های بیشتر به تهران انتقال بدن رفتم اداره محیطی زیست (محلی که لاشه در آنجا نگهداری می شد) و لاشه رو از نزدیک دیدم. به همراه من دو دوست عزیزم (آقای مجتهدزاده و آقای خانعلی زاده بعنوان خبرنگاران دوهفته نامه خیاو) نیز حضور داشتن و بعد از اینکه لاشه رو از نزدیک دیدم برای من یکی که کاملاً معلوم شد که این لاشه متعلق به حیوان ماقبل تاریخ نیست و یه حیوان معمولی از خانواده سگ سانان بوده که از قسمت ستون فقرات به پایین (تا لگن و دم) کنده شده (حالا یا توسط قاچاقچیان که می خواستن این لاشه رو بعنوان لاشه یه حیوان ماقبل تاریخ به یکی قالب کنن (چون گفته می شد دو نفر وقتی این لاشه به مبلغ ۱٫۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان معامله می کردن توسط مامورین دستگیر شدن) و یا به دلایلی فرسوده شده و از بین رفته است)
   ولی در کل خوشحالم از اینکه این خبر کلی به نفع شهر ما شد:
   از جمله: ۱٫ رنکینگ سایتهای مشکین شهری بالا رفت 😀
   ۲٫ کلی مشهور شدیم 😀
   ۳٫ باعث دیگه فکر یارانه و بدهی رو نکنیم :d
   (این سه تا طنز بود ولی واقعیت داشت)
   موفق باشید.

 8. سينا می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید

  با تشکر از پیگیری شما

  با توجه به اینکه شما در فرمایشاتتان از کنده شدن قسمتی از بدن این حیوان سخن به میان آوردید ، بنده به عنوان یک شخصی که این حیوان رو از نزدیک دیدم این سوال برای بنده هم پیش آمده بود که اگر این حیوانی ۴ پا است و فرض بر این که قسمت انتهاییی بدن این موجود حال به هر دلیلی کنده شده است چرا محل کنده شده در بدن معلوم نبود؟؟؟؟ حال چون شما این موجود را از نزدیک ندیده اید قطعا بررسی های شما قابل ستایش بوده و دارای اهمیت است/ اما چیزی که از نزدیک دیده می شد وجود حیوانی ۲ پا بود ، حال این که این حیوان یک حیوان جهش یافته ژنتیکی ، به لطف فعالیت نیروگاه زمین گرمایی در این شهرستان است این سخنان را در ذهن شناور می کند که آیا واقعا این حیوان دارای یک سیر تکاملی جهشی است ، و آیا وجود فعالیت این مرکز در شهرستان می تواند تاثیری بر اینگونه عوامل داشته باشد یا خیر

 9. نعیمه می‌گه:

  با سلام
  کسی ادعا نکرده که این موجود دقیقا یک دایناسور است آنها در خبر اولیه اینطور عنوان کردند و بررسی های بعدی نشان می دهد که این موجود واقعا چیست و اگر به قول شما این موجود سگ سان باشد باز هم اشکالی ندارد.موجودات حدواسط همیشه ذهن دانشمندان را به خود جلب می کرده و هیچ کس دقیقا نمی تواند بگوید که جد اولیه ی آنها چه موجودی بوده چون تنها چند استخوان از آنها یا فسیلشان موجود است نه DNA تا بتوان بطور قطع نظر داد.
  با تشکر

 10. ضمن سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما که واقعا وقت زیادی صرف کردید و نظرات علمی خودتون رو اعلام کردید. من به همراه چندی از دوستان که نظرشون به نام آقای علی محمدی اصل دربالا ذکر شده، سر لاشه حاضر شده و ضمن عکاسی مفصل از لاشه تمام قسمت های اونرو اندازه گیری و بررسی کردیم (البته به صورت غیر علمی- چون هیچ کدام متخصص نیستیم). استدلات شما کاملا منطقی و علمی است. منتها اگر لطف کنید و این ابهاماتی که عنوان می کنم رو نیز توضیح بدهید به نظر بنده جای هیچ بحثی نخواهد بود.
  ۱- با توجه به آنچه من شنیده‌ام ظاهرا لاشه هایی که خارج از فضای ایزوله باقی می مانند بوی تعفن به خود می گیرند اما در بازدید های ما و سایر همشهریان هیچ بوی بدی به مشام ما نرسید. (بنده از نزدیک لاشه رو بوییده ام)
  ۲- آنچه شما در تصویر اول نمایش داده اید مستلزم رادیوگرافی است که ظاهرا لاشه در اختیار شما نبوده است که ای کاش از مسئولین امر چنین درخواستی کنید تا لاشه را برای رادیو گرافی در اختیار شما قرار دهند (چرا که شما بسیار بیشتر از ایشان علمی تر و فعالتر هستید). حال سوال اینجاست که اگر پای جلوی سمت راست این لاشه خم شده باشد (همانطور که شما در نظر گرفته اید) باز هم امکان ندارد که پوست یکپارچه بغل شکم لاشه (که در تصویر با شماره ۱ نمایش داده شده است) روی دست سمت راست موجود را نیز بپوشاند و ما می بایست شاهد پوست دیگری می بودیم و یا اینکه استخوان به صورت لخت قابل مشاهده می بود که هیچ کدام مشاهده نمی شود. یعنی بین مفصل شماره ۱ و ۲ (در تصویر) می بایست پوست خود لاشه را ببینیم.
  ۳- اندازه دندانها نیز برای من جای سوال داشت که جواب شما قانع کننده بود.
  ۴- این استخوان ها که شماره ۴ خورده اند با این اندازه ۴ سانتی آیا متعلق به پنجه است یا جای دیگر؟
  برای مشاهده تصاویر لطفا به این آدرس مراجعه نمایید: http://forum.5241026.com/showthread.php?tid=31&pid=57#pid57

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   با تشکر و حسن نظر سرکار،
   ۱- ظاهرا دوره گندیدگی لاشه گذشته و مایعات داخل بدن خارج شده. لاشه بسیار شبیه به لاشه های تصادفی کنار جاده هاست که خشک و چروکیده شده. در این حالت معمولا بافت نرم، عضلات(گوشت) و مخاط و جوارح داخلی توسط جانوران و حشرات و کرم ها (بیشتر کرم مگس) خورده می شود و باقی مانده به مرور تجزیه می شود. بوی تعفن مربوط به مراحل اولیه است و پس از این مراحل، پوست حالت چرمی خشک و سفت پیدا می کند. در مورد زمان بندی دقیق اتفاقات مشابه در جسد انسان، اتفاقاتی که برای جسد رها شده در طبیعت رخ می دهد، زمان مشاهده انواع حشرات و کرم ها و طول دوره استفاده آنها از جسد، زمان بندی تخم گزاری و تکثیر روی جسد، گونه های استفاده کننده از جسد و نحوه پوسیدگی و حالت پوست و گوشت و … میتوانید از پزشکی قانونی اطلاعات بسیار دقیقی به دست آورید. بسیاری از اطلاعات پلیس برای کشف زمان مرگ از روی همین نشانه ها استحصال می شود.
   ۲- همانطور که در بخش های دیگر لاشه به چشم می خورد، برخی بخش ها پوسیدگی و پارگی دارد و در قسمت شکم هم بخشی از قفسه سینه دیده می شود. اتفاق مشابه برای دست مورد اشاره هم رخ داده و جمع شدگی پوست در مراحل خشک شدن، باعث چنین حالتی شده. تصاویر رادیوگرافی با هزینه اندک قابل تهیه است و در صورت انجام توسط سازمان حفاظت محیط زیست جای شکی برای عزیزان باقی نخواهد ماند.
   ۴- استخوان های مورد اشاره سرکار، دقیقا منطبق بر آناتومی دست سگ سنان بوده و استخوان های موازی کف دست است. می توانید با مشاهده نمونه های کامل و واقعی موزه های طبیعی (نظیر آنچه مورد استناد تصویری ما بوده) تک تک استخوان ها و قطعات را مقایسه فرمایید.
   موفق باشید

   • سلام.
    خیلی ممنون از سرعت عملتون و خیلی ممنون از پاسخگوییتون.
    خوشحال می شم اگر با نام کاربری خودتون پاسختون رو در سایت ما درج کنید. چون نمی خوام با نام کاربری خودم درج بشه. بخاطر بعضی مسائل. 😀
    در هر حال اگر به سایت هم توجه کرده باشید ما هیچ اصراری بر ماقبل تاریخ بودن این موجود نداریم و صرفا در تلاش هستیم تا تمام فرضیات رو بررسی کنیم.
    موفق باشید.

 11. سالار خیاوی می‌گه:

  حالا هرجی که بوده به ما چه گیرم دایناسور باشه یا شغال اصلا من خودم بررسی کردم دیدم لاشه یه کفش دوزکه!!!!باور کنید اگه باور نمی کنید خوب نقصیر از خودتونه به من چه که باور نمی کنید این لاشه یه کفش دوزکه. من رادیو گرافی کردم کتف دایناسور شهر ما با کتف کفش دوزک از سمت راست که نصف شده شبیه ان دیگه!!!!
  مساله زیاد علمی شد سرم درد کردپس نتیجه می گیریم نیکوتین لازمه!!!

 12. Mohamadb می‌گه:

  من زیاد خبره نیستم ولی با اطلاعاتی که دارم اینو می دونم که حیوانات شکارچی ابتدا شکم طمعه رو خالی می کنن ولی در شکل هیچ اثری از خالی شدن شکمه طمعه نیست

 13. با سلام .بنده دانشجوی رشته باستان شناسی مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اصفهان میباشم و اخیرا در جلسهای که راجع همین موضوع بود شرکت داشتم وکلیه نظرات دیده بان حقوق حیوانات را تایید مینمایم.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN