Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: صدای شلیک شبانه و پس از آن صدای زوزه سگ مجروح سکوت شب را می شکند. صدای زوزه سگ کم تر و کم تر می شود تا بار دیگر سنگینی سکوت شب بر آن غلبه کند. همه چیز به حالت اول بر می گردد. باز هم سکوت شب اما با یک تفاوت!!  جانی گرفته شده است!

به گزارش خزرآنلاین پدیده ازدیاد سگ های ولگرد مشکلی است که این روزها کلانشهرها با آن دست و پنجه نرم می کنند. بارها از حمله دست جمعی سگ های ولگرد خوانده ایم و از ترس افرادی نوشته ایم که شب ها به دلیل احتمال حمله سگ های ولگرد از خانه خارج نمی شوند.

اما راهکارهایی که در این میان می توان اتخاذ کرد چیست؟

شهرداری ناحیه یک منطقه یک رشت در حالی اقدام به تیراندازی به سمت این سگ های ولگرد می کند که این کار همواره اعتراضاتی را از سوی فعالین حقوق حیوانات در پی داشته است.

اگر از بحث هایی که حکایت از پرداخت مبالغ چند ده هزار تومانی برای کشتن هر سگ ولگرد دارد، بگذریم و تنها از این حیث به قضیه نگاه کنیم که نابود کردن این سگ ها می تواند تا حدود زیادی از انتقال بیماری هایی که بین انسان و حیوانات مشترک است، در کلانشهرها پیشگیری کند، باز هم ذکر چند نکته ضروری است:

اول: از نظر شرعی آیا کشتن این حیوانات جایز است؟

کمال روحانی مترجم و مولف کتاب احکام و فتاوای پزشکی معاصر به این نکته اشاره کرده است.

سؤال: امروزه، در اطراف شهرها، سگ ها و گربه های ولگردی پیدا می شوند و اکثر، حامل و ناقل بیماری هستند که بین انسان و حیوان مشترک است؛ مانند سل، بیماری های پوستی و … لذا مراکز بهداشتی برای خلاص شدن از دست این حیوانات از روش هایی چون خوراندن گوشت مسموم، گلوله و … استفاده می کنند، حال با توجه به آن چه در بالا گفته شد، حکم از بین بردن این گونه حیوانات از نظر گاه شرع چیست؟

پاسخ:

اگر ثابت شود یا ظن غالب بر آن باشد، خطری متوجه جامعه ی انسانی است یا این حیوانات حامل و ناقل بیماری های عفونی و مشترک بین انسان و حیوان هستند، کشتن آن ها از نظر شرع جایز است. اما باید برای کشتن این حیوانات تدابیری اتخاذ شود که مرگ آن ها سریع و فوری باشد و هنگام مرگ زیاد زجر نکشند، چون حدیث حضرت رسول (ص) می فرماید: «اذا اذبحتم فأحسنو الذبحته و اذا اقتلتم فأحسنوا الذبحه» رواه مسلم

همانطور که مشخص است اگر چه  کشتن این سگ ها جایز است اما روش کشتن آنان باید به صورتی باشد که زجر زیادی نکشند و لذا تیراندازی به آنان، آن هم در حالی که بسیاری از این حیوانات پس از مجروحیت فرار کرده و ساعاتی بعد در دل تاریکی و با دردهای جانکاه، جان می سپارند، با معیارهای شرعی همخوانی ندارد.

دوم: آیا کشتن با شلیک گلوله تنها راه حل است؟

بر طبق نظر مریم نگهبان دکتری تخصصی حشره شناسی از دانشگاه تربیت مدرس و از فعالان تولید آفت کش های گیاهی ارگانیک و  مدیر عامل شرکت نانو فناوران،  متاًسفانه حق حیات سگ های ولگرد خیابانی به طرز وحشیانه ای توسط مامورین شهرداری در کلانشهرها پایمال شده و کشته می شوند، باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

آیا سگی که چندین توله دارد و به آن ها در پناهگاهی شیر میدهد را باید به طور ناگهانی توسط مامورین شهرداری جلوی توله هایش در کوچه کشت؟ این صحنه  بسیار دلخراش است و بار روانی منفی دارد.

اما راه حل هایی که حامیان «حقوق» حیوانات در این میان به جای شلیک مستقیم به این حیوانات ارائه می دهند، از قرار زیر است:

 ۱٫ زنده گیری سگ‌های ولگرد و انتقال و دور کردن آنها از شهرها به طبیعت.

 ۲٫ آن طور که به نظر می‌رسد مشکل اصلی سگهای ولگرد ، وجود آنها در سطح شهرهاست. پس نتیجتا راه حل مسالمت آمیز و بدون خشونت جلوگیری از تقابل یا ورود سگها به سطح شهرها می‌باشد. در این طرح حیوانات از سطح شهر جمع‌آوری شده و بطور هفتگی یا ماهیانه آنها را به خارج از شهر منتقل می‌شوند.

مزایای این طرح عبارت است از:

 ۱٫ حیوانات کشته نمی‌شوند.

 ۲٫  حیوانات عقیم نمی‌شوند.

 ۳٫  حیوان به زندگی طبیعی در طبیعت بازمی‌گردد.

 ۴٫  هزینه نگهداری از حیوانات به حداقل می‌رسد.

۵٫  احتمال نقض حقوق حیوانات به شکل چشمگیری کاهش می‌یابد.

در پایان باید گفت از شهرداری رشت انتظار می رود به جای شلیک مستقیم به این حیوانات که می تواند بار روانی منفی داشته و همچنین باعث شیوع بیماری های عفونی شود، آن ها را زنده گیری کرده و در طبیعت رها کند یا آن که پناهگاه‌هایی برای نگهداری از حیوانات زنده گیری شده ساخته ‌‌‌شود همانطور که در شهری مثل مراغه موفق شده‌اند معدوم سازی سگ ها را به کل ریشه کن کنند. جالب آن که بسیاری از شکارچیان هم حتی از حاضر به همکاری در کشتن این حیوانات در ازای مبالغ چند ده هزارتومانی نیستند و این نوع کشتن حیوانات را صحیح نمی دانند.

_____________________________

در رشت کسی دلش به حال حیوانات نمی سوزد!

پیشنهاد احداث سامانکده حیوانات را به شهرداری رشت داده شده بود

چرا شهرداری رشت همیشه آسانترین راه را انتخاب می کند؟

مسوول پروژه سگ کشی رشت: این روش، روش مناسبی است؛ نیازی نمی بینم تمام جزئیات را توضیح دهم!

عکاس سگ کشی شبانه: هنوز نتوانسته ام زوزۀ سگ‌هایی که نتوانسته بودند در جا جان بدهند را از یاد ببرم

برای سگ کشها: دیدار به قیامت!/ به بهانه قتل عام شبانه سگ های رشت

گزارش گیلان امروز از کشتن سگها توسط شهرداری رشت:سگ کُشی شبانه در رشت

جوابیه شهرداری رشت در خصوص کشتار شبانه سگ های شهری

سگ کشی با گلوله در شهر رشت به بهانه هاری!/ تصویری

فوری: آگهی سگ کشی این بار در رشت؛ فرصت ۴ روزه برای حامیان حیوانات

سگ کشی وحشیانه با گلوله؛ از ریختن آبروی کشور با لبخند تا تفریح سرباز ناجا با سگ کشی/ تصویری

گزارش هافینگتون پست از پیکار موفق بانوی تبریزی با سگ کشی

برچسب‌ها,

۴ Comments

 1. سبحان می‌گه:

  سگ دومی قلاده گردنش بود سگی که صاحب داره رو چرا میکشن.!!!؟

 2. کامبیز بیات می‌گه:

  واقعا مسئولین و برخی از مردم فکر میکنن با این کار آرامششون بیشتر میشه.مطمئنم کسانی که در این کار مشارکت داشتن چه تصمیم گیرنده و چه عمل کننده عاقبت بخیر نخواهند شد.شما با این رفتارتون یکجوری به جنگ با خدا رفتید یا اصلا به اون اعتقاد ندارید.

 3. سینا می‌گه:

  اینا میخوان جواب خدا رو اون دنیا چی بدن
  میخوان بگن به خاطر پول اینکارو کردیم!!!
  باید یکی باهاشون همینکارو بکنه تا بفهمن سگ ها هم دل دارند روح دارند؛؛؛؛؛؛

 4. آدم می‌گه:

  این کار شهرداری نهایت خودخواهی وتوحش است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN