Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8393

دیده بان حقوق حیوانات: یک فعال محیط زیست معتقد است: با عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد سطح شهر، فقط صورت مسئله پاک می‌شود.

مجید چاکری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه تولیدمثل یکی از مهم‌ترین حقوق و فرآیندهای زیستی جانداران است، تصریح کرد: زمانی که انسان‌ها زباله‌های شهری را به ‌طور غیراصولی دفن می‌کنند طبیعی است که حیوانات ولگرد نظیر سگ به دلیل نیاز به غذا به حاشیه شهر می‌روند. در حاشیه شهر شرایط برای تولید مثل حیوانات فراهم است و این امر موجب نارضایتی و برخورد انسان با آنها می‌شود.

این فعال محیط زیست بیان کرد: برخی عقیده دارند با توجه به اینکه سگ‌های ولگرد شرایط نامناسبی برای ادامه زندگی خود دارند، بهتر است از طریق عقیم‌سازی، جمعیت آنها در شهرها کنترل شود، شاید به این صورت حیوانات را از حق اولیه خود محروم کنیم اما کیفیت زندگی آنها را افزایش می‌دهیم. انجمن حمایت از حیوانات با این عقیده مخالف است. انجمن حمایت از حیوانات معتقد است حقوق حیوانات مشخص و قابل احترام بوده و باید از جانب انسان رعایت شود و عقیم‌سازی سگ‌ها زیر پاگذاشتن حق اولیه آنها است.

چاکری با بیان اینکه انجمن حمایت از حیوانات در چند سال گذشته پیشنهاد عقیم‌سازی حیوانات ولگرد را مطرح کرده است، خاطرنشان کرد: این انجمن به عنوان نماینده حمایت از حیوانات ایران در مشهد محلی برای عقیم‌سازی گربه‌ها ایجاد کرد و بر روی تعدادی از آن‌ها عقیم‌سازی اجرا ‌شد اما به دلیل عدم توانایی در انجام این کار برای تمام گربه‌ها، کمی بعد این طرح متوقف شد. در حال حاضر در مشهد هنوز اقدامی برای عقیم‌سازی سگ‌ها صورت نگرفته و این طرح فقط به صورت پیشنهادی مطرح شده و شهرداری مشهد نیز نپذیرفته است.

این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه محدودسازی و نابودی حیوانات ولگرد مشکلات خاصی را به دنبال دارد، بیان کرد: کاهش تعداد حیواناتی مانند سگ موجب از بین رفتن امنیت روستاییان و دامداران در برابر حیوانات درنده‌ای مانند گرگ و افزایش آمار موش‌ در شهرها می‌شود. متاسفانه گمان می‌شود که سگ موجود بسیار آلوده‌ای برای انسان بوده و به همین دلیل باید آن را نابود کنیم، در حالی ‌که هوا نیز ناقل بسیاری از بیماری‌هاست، با این وجود حیات انسان وابسته به آن است.

وی بیان اینکه در بسیاری از کشورها انسان‌ها و حیوانات بدون هیچ مشکلی در کنار هم زندگی می‌کنند، یادآور شد: می‌توان با مدیریت پسماند، حاشیه شهر را تمیز نگه داشت و با کنترل سلامت حیوانات ولگرد فرهنگ هم‌زیستی را افزایش داد تا شرایط برای داشتن زندگی راحت‌تر فراهم شود. احترام به حیوانات باید در بین مردم فرهنگ‌سازی شود و رفتار با حیوانات شهری، خانگی باید بر پایه احساسات انسانی، اخلاقی و علمی باشد، در این صورت می‌توان گفت رفتار مناسبی با حیوانات داریم.

برچسب‌ها

۳ Comments

 1. vahid می‌گه:

  کاش عقیم می کردن
  همرو کشتن

 2. Leila Akbari می‌گه:

  متاسفانه در میان مردمی که خود برای خود ارزش و حقوق انسانی قائل نیستند حیوانات و به طورکلی طبیعت نیز هرگز در امان نیستند و نخواهند بود. یک دانشمند نروژی در مقاله خود راجع به زندان ها می نویسد که در جامعه ای (جامعه نروژ) که محله های کثیف و فقیر ندارد، زندان ها نیز هرگز کثیف و دور از استانداردهای یک زندگی انسانی نیستند. وضعیت طبیعت در این سرزمین نیز از همان استانداردهای حاکم بر زندگی انسان ها که خود نیز جزیی از آن طبیعت هستند پیروی می کند. برای نجات طبیعت در این سرزمین باید این انسانها به خود نگاهی انسان مدار بر مبنای حقوق و ارزشهای واقعی یک انسان داشته باشند. راه ناامیدانه طولانی است …

 3. فرهود می‌گه:

  این قسمت علی بود کاش کمی هم مسئولین از این قضیه آگاه گردند. “:
  “این فعال محیط زیست با اشاره به اینکه محدودسازی و نابودی حیوانات ولگرد مشکلات خاصی را به دنبال دارد، بیان کرد: کاهش تعداد حیواناتی مانند سگ موجب از بین رفتن امنیت روستاییان و دامداران در برابر حیوانات درنده‌ای مانند گرگ و افزایش آمار موش‌ در شهرها می‌شود. متاسفانه گمان می‌شود که سگ موجود بسیار آلوده‌ای برای انسان بوده و به همین دلیل باید آن را نابود کنیم، در حالی ‌که هوا نیز ناقل بسیاری از بیماری‌هاست، با این وجود حیات انسان وابسته به آن است.
  وی بیان اینکه در بسیاری از کشورها انسان‌ها و حیوانات بدون هیچ مشکلی در کنار هم زندگی می‌کنند، یادآور شد: می‌توان با مدیریت پسماند، حاشیه شهر را تمیز نگه داشت و با کنترل سلامت حیوانات ولگرد فرهنگ هم‌زیستی را افزایش داد تا شرایط برای داشتن زندگی راحت‌تر فراهم شود. احترام به حیوانات باید در بین مردم فرهنگ‌سازی شود و رفتار با حیوانات شهری، خانگی باید بر پایه احساسات انسانی، اخلاقی و علمی باشد، در این صورت می‌توان گفت رفتار مناسبی با حیوانات داریم.”

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN