Subscribe: RSS Twitter

به گزارش روابط عمومی سازمان حفاظت محیط زیست و به نقل از  خبرگزاری مهر مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان  با اعلام اینکه وضعیت عمومی ببر سیبری ماده پس از ۴۰ روز مصرف آنتی بیوتیک رو بهبود است گفت:منتظر مجوز از سازمان دامپزشکی هستیم تا برای بار سوم از بدن ببر نمونه برداری کرده و اطمینان حاصل کنیم که دیگر مشکلی ندارد.

حسین محمدی مدیرکل دفتر حیات وحش و آبزیان سازمان حفاظت محیط زیست  گفت: در حال حاضر ببر سیبری ماده در یک محوطه قرنطینه در مجموعه ارم نگهداری می شود و با سایر حیوانات هیچ گونه تماسی ندارد و در محل رفت و آمد مردم هم قرار ندارد.

وی افزود: ببر سیبری ماده یک دوره ۴۰ روزه آنتی بیوتیک مصرف کرد و اکنون پس از گذشت ۲۰ روز از پایان دوره مصرف آنتی بیوتیک منتظر مجوز از سازمان دامپزشکی هستیم تا برای بار سوم از بدن ببر سیبری نمونه برداری کرده و اطمینان حاصل کنیم که دیگر مشکلی ندارد.

محمدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر یک نفر مسئول رسیدگی به ببر سیبری ماده است که تمام فعالیت هایش بر اساس نکات بهداشتی و شرایط قرنطینه و تحت نظارت کامل انجام می شود.

او در پاسخ به اینکه در صورتی که نتایج نمونه برداریها مؤید سلامت ببر سیبری باشد آیا حیوان به باغ وحش ارم منتقل می شود گفت: این امر بستگی به نتایج آزمایشها و تصمیمات کارشناسان بعد از بررسی نتایج دارد ولی آنچه مسلم است در حال حاضر هنوز پناهگاه حیات وحش میانکاله برای نگهداری ببر سیبری آماده نشده است.

محمدی با بیان اینکه مسئولان با شدت و قوت هرچه تمام تر مشغول آماده سازی پناهگاه حیات وحش میانکاله هستند افزود: با توجه به اینکه آماده سازی شرایط اقلیمی این منطقه برای نگهداری ببر ها بسیار دشوار است بعید است که تا پایان سال اماده شود.

وی تصریح کرد: پیرو مذاکراتی که با مسئولان روسی صورت گرفته زمانی که پناهگاه حیات وحش میانکاله آماده شود سازمان محیط زیست تصمیم دارد ۴ توله ببر روسی دیگر از روسیه به کشور وارد کند.

محمدی نظرات مخالف ورود ۴ ببر روسی دیگر به کشور را غیر کارشناسانه و غیر علمی خواند: علت ابتلای ببر سیبری نر به بیماری مشمشمه آلودگی الاغ مورد تغذیه این حیوان بوده و ببرها پس از بررسی کامل سازمان دامپزشکی از کشور روسیه وارد شدند بنابراین به هیچ بیماری آلوده نبودند.

به گفته وی، در ۵۰ سال اخیر هیچ گونه گزارشی از بیماری مشمشه در کشور روسیه نشده است بنابراین تمام کسانی که گفته اند ببرها در روسیه بیماری مشمشه داشته اند اشتباه می کنند.

محمدی در حالی بر تصمیم قطعی سازمان محیط زیست برای ورود ۴ ببر سیبری دیگر به کشور تأکید می کند که بسیاری از کارشناسان و متخصصان محیط زیست با ورود دو قلاده ببر سیبری قبلی مخالف بودند و آنرا اتلاف هزینه و انرژی می خواندند.

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان شرایط طبیعی ایران برای نگهداری ببر سیبری نامناسب است. از سوی دیگر تجربه مرگ ببر نر سیبری در باغ وحش ارم نشان دهنده عدم وجود توانایی لازم برای ایجاد شرایط مصنوعی دلخواه این گونه در کشور است که با توجه به نادر بودن اینگونه ورود تعداد بیشتر ببر سیبری به ایران غیرکارشناسی به نظر می رسد.

هوشنگ ضیایی کارشناس محیط زیست نیز در گفتگو با مهر تنها دلیل مرگ ببر سیبری نر در باغ وحش ارم را آلودگی الاغ مورد تغذیه این حیوان در باغ وحش ارم معرفی کرد و افزود: این ببر ها شرایط خوبی در باغ وحش ارم داشتند و فقط یک بد شانسی منجر به مرگ ببر نر و ابتلای ببر ماده به بیماری مشمشه شد.

وی افزود: در حال حاضر وضعیت ببر ماده خوب است و روبه بهبودی کامل است.

ضیایی در پاسخ به اینکه نگهداری ببر آلوده به مشمشه در مجموعه ارم به کارکنان این مجموعه آسیب نمی رساند تصریح کرد: سرایت مشمشه از گوشتخواران به انسان بسیار نادر است کما اینکه خود من بارها این ببرها را به هنگام بیماری معاینه کرده ام و مشکلی برایم پیش نیامده است.

به گفته وی، انتقال این بیماری از سم داران مانند الاغ و اسب به انسان بسیار رایج است به همین جهت چنانچه اینگونه جانوران به مشمشه آلوده شوند سریعاً بایستی معدوم شوند.

برچسب‌ها

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN