Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات:  ماده خرس، دست توله‌اش را گرفت و از سیرک فرار کرد. این خبری بود که دیروز در کرج دهان به دهان چرخید و راه خود را به تهران هم رساند. خرسی که دو روز است، از دست نیروهای امدادی و خدماتی شهر کرج فرار کرده و به یک نگرانی در این کلانشهر نزدیک پایتخت تبدیل شده است.
به گزارش شهروند، خبر جزییات بسیاری داشت، حتی این‌که توله خرس و مادرش در چه مناطقی دیده شده‌اند و این‌که نیروهای امدادی از چه ساعتی به صورت آماده‌باش درآمده‌اند تا بتوانند این خرس‌ها را به سیرک بازگردانند. گفته می‌شد از ساعت ١١ صبح دیروز، نیروها حتی نیروهای آتش‌نشانی کرج به حالت آماده‌باش درآمده‌اند اما علت آماده‌باش نیروها اعلام نشده، ساعت حدود ١۵:٣٠ یا ١۶ بوده که به نیروهایی که هنوز درگیر سیل یکشنبه عصر و اتفاقات پس آن بودند، اعلام شد که هر جا خرسی را به همراه توله‌خرسی دیدند، اعلام کنند.
گفته می‌شد ماده خرس فراری و توله‌اش در مناطق مختلفی از شهر کرج مشاهده شده‌اند، میدان طالقانی، منطقه حصار و میدان مهران.
نام سیرک هم در شایعات بود، سیرکی معروف که هر ‌سال تبلیغات اجرای برنامه‌اش در بسیاری از نقاط پایتخت دیده می‌شود و در همین یکی دو ‌سال گذشته در بوستان ولایت تهران هم برنامه داشت، حالا قرار است در کرج برنامه داشته باشد و نزدیک آغاز اجرای برنامه سیرک، خبر فرار ماده خرس و توله‌اش دهان به دهان می‌چرخد. مدیر این سیرک معروف که تنها سیرک فعال حیوانات در کرج است، با تکذیب خبر فرار خرس از این سیرک به «شهروند» می‌گوید: «ما اصلا خرس نداریم، ببر داریم.» او انگشت اتهام انتشار چنین خبری را به سمت فعالان محیط‌زیست و دوستداران حیات‌وحش می‌چرخاند و ادامه می‌دهد: «هر بار که سیرک به کرج می‌آید، چنین شایعاتی هم برای فعالیت آن درست می‌شود. سال‌های قبل هم شایعه کردند که شیری با توله‌اش از سیرک فرار کرده است.»
این بار خبر دیده شدن ماده خرس و توله‌اش، شایعه‌ای نبود که به گفته مدیر سیرک از سوی فعالان محیط‌زیست منتشر شده باشد، عصر دوشنبه در کنار رودخانه‌ای در منطقه حصار کرج خرسی در کنار توله‌اش دیده شد که وحشت را به میان مردمی آورد که عصر را به کنار رودخانه آمده بودند. جواد موسوی مدیر روابط عمومی آتش‌نشانی کرج، در این‌باره به «شهروند» می‌گوید: «ساعت ١٧:٣٠ دوشنبه ٢٩ تیرماه، به نیروهای آتش‌نشانی اعلام شد که خرسی با یک توله خرس در منطقه حصار، خیابان یکم دیده شده است.» او ادامه می‌دهد: «زن و شوهری در حاشیه رودخانه نشسته بودند که خرس و توله‌اش را می‌بینند و سایر افرادی که حضور داشتند خرس و توله‌اش را با سنگ می‌زنند و خرس‌ها هم فرار می‌کنند.»
او با اشاره به این‌که این خبر زیر سایه اخبار سیل و تلفات ناشی از آن قرار گرفت، یادآوری می‌کند که «با وجود درگیری نیروها با حواشی سیل عصر یکشنبه، باز هم هشت نیرو و سه خودرو برای تجسس به منطقه اعزام شدند اما نه در جست‌وجوهای شب دوشنبه و نه دیروز تا عصر، ماده خرس و توله‌اش مشاهده نشدند تا توسط نیروهای امدادی گرفته شده و به مراکزی همچون محیط‌زیست تحویل داده شوند.»
او با تأکید بر این‌که توله‌خرس و مادرش وحشی بوده‌اند و گزارشی از فرار خرس‌ها از سیرک به دست ما نرسیده، ادامه می‌دهد: «منطقه‌ای که خرس‌ها در آن دیده شده‌اند در مجاورت جاده چالوس است. به نظر می‌رسد با جاری شدن سیلاب، خرس‌ها احساس خطر کرده و به کوهپایه پناه آورده‌اند. مردم هم این دو را در کوهپایه دیده و خبر حضور ماده خرس و توله‌اش در شهر را داده‌اند.»
توله خرس و مادرش، پس از احساس خطر در خانه، به کوهپایه پناه آوردند و شایعه فرارشان یک شهر را پشت‌سر گذاشت و وحشت را به میان کرجی‌هایی آورد که خبر فرار خرس‌ها را شنیده بودند. توله‌خرس و ماده خرسی که وقتی با سنگ از سوی انسان‌هایی که آنها را دیده بودند، پذیرایی شدند، احتمالا به خانه‌ای که از سیلاب ناامن شده بود، پناه برده‌اند.

۱ Comment

  1. فربد می‌گه:

    ….. ….. نجیب ایران!!‏ پذیرائی با سنگ و چوب و چماق

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN