Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر گفت: تیزبینی و تلاش محیط بانان منطقه حفاظت شده پرور باعث ثبت تصاویر دو عدد پلنگ ایرانی در این منطقه شد.

1787960
عباس زارع در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ماموران پاسگاه محیط بانی صیدوا از منطقه حفاظت شده پرور در حین گشت و کنترل مناطق موفق به رویت دو پلنگ ایرانی شده و در ادامه توانستند از این گونه ارزشمند جانوری فیلمبرداری و ثبت تصاویر کنند.

وی ضمن تشکر از ماموران اجرایی شهرستان مهدیشهر، افزود: سخت کوشی محیط بانان در برقراری امنیت و آرامش این مناطق، باعث شده است حیات وحش منطقه حفاظت شده پرور احساس امنیت بالایی کنند، که مصداق آن مشاهده مکرر گونه های مختلف جانوری حتی در مسیرهای رفت و آمد مردم است.

رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان مهدیشهر خاطرنشان کرد: فیلم برداری از پلنگ در طبیعت به خاطر تراکم پایین و رفتار مخفی کارانه این جانور بسیار دشوار بوده و مطابق آخرین ارزیابی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در سال ۲۰۰۸، پلنگ در فهرست سرخ و به عنوان گونه در خطر انقراض قرار دارد.

زارع با تاکید بر اینکه خوشبختانه ایران از مهمترین پناهگاه های جمعیت پلنگ در منطقه خاورمیانه به شمار می رود، تصریح کرد: کاهش طعمه به دلیل شکار غیر مجاز، تغییر زیستگاه ها به دلیل فعالیت های جاده سازی و معادن، آتش سوزی، چرای دام های اهلی و شکار پلنگ توسط شکارچیان به خاطر پوست آن از عوامل در معرض خطر انقراض قرار گرفتن این گونه است.

 

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN