Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات/ محمد مهدی حیدرپور:  پژوهش های دانشمندان کانادایی و اسکاتلندی نشان داده اند کلاغ ها از منطق برای درک محیط اطراف خود به روشی که ممکن است حتی از توانایی میمون های بزرگ نیز پیشی بگیرد، استفاده می کنند.
به گزارش عصرایران،  انسان تنها مخلوق هوشمند در سیاره زمین نیست. بنابر گزارش نشنال جئوگرافیک، پژوهش های مختلف نشان داده اند که برخی حیوانات بسیار باهوش‌تر از آن چیزی هستند که مردم فکر می کنند. با در نظر گرفتن این حقیقت، در ادامه با برخی از باهوش‌ترین موجودات سیاره زمین بیشتر آشنا می شویم.

کلاغ سیاه

487081_874

 

کلاغ ها حیواناتی فوق العاده کاردان هستند و به عنوان موجوداتی که توانایی انجام چند وظیفه را دارند، شناخته می شوند. پژوهش های دانشمندان کانادایی و اسکاتلندی نشان داده اند کلاغ ها از منطق برای درک محیط اطراف خود به روشی که ممکن است حتی از توانایی میمون های بزرگ نیز پیشی بگیرد، استفاده می کنند.

دلفین

487082_446

دلفین ها به عنوان حیواناتی هوشمند در جهان مشهور هستند. بنابر گزارش دیسکاوری نیوز، مغز بزرگ دلفین برای آگاهی و احساسات شکل گرفته است. در حقیقت، مغز دلفین ها از نظر ساختاری پیچیده‌تر از مغز انسان ها است. به گفته “لوری مارینو”، کارشناس دلفین در دانشگاه اموری، اگر استانداردهای انسانی برای هوش روی حیوانات به کار گرفته شود، دلفین ها به سطوح استعداد مغز ما بسیار نزدیک هستند.

موش صحرایی

487083_649

موش ها از شهرتی بد به عنوان عاملی بیماری‌زا برخوردار هستند، اما آنها حیواناتی بسیار باهوش محسوب می شوند. به گفته پژوهشگران دانشگاه گوئلف در انتاریو، اگرچه موش های صحرایی ممکن است قادر به انجام وظایف شناختی با استفاده از راهبردهایی که در سوژه های انسانی مشاهده می شوند، نباشند اما اغلب به روش خود موفق هستند.

خوک

487084_433

خوک ها ممکن است باهوش‌ترین حیوانات اهلی در جهان باشند. بنابر گزارش نیویورک تایمز، پژوهشگران دریافته اند خوک های اهلی می توانند از آیینه ها برای یافتن غذای خود استفاده کنند و همچنین برای تصاحب غذای بیشتر خوک های دیگر را فریب دهند. خوک ها از قدرت یادگیری خیلی سریع برخوردار هستند و می توانند ترفندهایی مانند پریدن از میان حلقه تا انجام بازی ویدیویی با جوی استیک را عملی کنند.

بونوبو

487085_166

بونوبو نزدیک‌ترین پسر عموی شامپانزه، یکی دیگر از حیوانات هوشمند معروف، است. بونوبوها که نسل‌شان به شدت در معرض خطر انقراض قرار دارد تنها در آفریقای مرکزی ساکن هستند. همانند میمون های بزرگ دیگر، بونوبوها استفاده از زبان اشاره و علامت ها را فرا می گیرند. بنابر گزارش نشنال جئوگرافیک، بونوبویی به نام کنزی تخته ارتباط علامت‌هایش را با خود حمل می کند و از طریق آن می تواند با پژوهشگران صحبت کند. همچنین، کنزی ترکیبی از علامت ها را اختراع کرده است تا افکار خود را بیان کند.

سنجاب

487086_588

احتمالا هنگامی که یک سنجاب را در حال عبور از خیابان مشاهده می کنید با خود گفته اید آیا وی از خطر آگاه است؟ بنابر پژوهش های صورت گرفته ممکن است آنها از این مساله آگاه باشند، اما وقتی غذا در سمت دیگر خیابان وجود داشته باشد، ممکن است اهمیتی به خطر ندهند. بنابر گزارش ساینس دیلی، سنجاب از قدرت یادیگری خیلی سریع سود می برد و همچنین از همنوعان خود چیزهای جدید را یاد می گیرد. سرقت غذا یکی از مواردی است که سنجاب ها به نسل های بعدی خود منتقل می کنند.

فیل

487087_326

فیل ها به عنوان حیواناتی باهوش شناخته می شوند. استفاده از ابزار مانند برگ نخل برای دور کردن مگس ها در این حیوانات مشاهده شده است. همچنین برای ورود بی سر و صدا به مزرعه پرورش موز فیل هایی که دارای زنگوله های چوبی بوده اند از گل یا خاک رس برای خفه کردن صدای زنگوله استفاده کرده اند.

گاو

487088_776

گاوها شبیه حیواناتی آرام که تنها نگران نشخوار کردن هستند، به نظر می رسند. اما مطالعات نشان داده اند این حیوانات از زندگی عاطفی پیچیده و غنی بهره می برند. بنابر گزارش نشریه تایمز، دانشمندان دریافته اند گاوها دارای دوستان و دشمنان هستند. همچنین، آنها قادر به حس احساسات قوی مانند درد، ترس و حتی اضطراب هستند.

زنبور

487089_652

زنبورها از آن چه که دانشمندان هوش گروهی کلاسیک می نامند، سود می برند. یک زنبور به تنهایی ممکن است در مفهوم کلاسیک هوشمند نباشد، اما یک کندو زنبور این گونه است.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN