Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یک فعال محیط زیست گفت: حاصل باز و بسته شدن‌های نمادین زاینده رود، تلف شدن میلیون‌ها قطعه از ماهی‌های رودخانه است.سپهر سلیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، در خصوص کمپین نجات ماهیان زاینده‌رود از مرگ، اظهار کرد: این کار کاملا نمادین بود و تنها ۵۰ متر از کل رودخانه را پوشش دادیم که میزان ۱۰ درصد تمام ماهی‌هایی است که در طول رودخانه بالا و پایین می‌پرند و از تشنگی جان می‌دهند.

وی با بیان اینکه حتی از آن میزان ماهی که برای نجات به بالادست برده می‌شوند یک درصد هم زنده نخواهند ماند، افزود: تشکل‌های مردم نهاد و مردم در این حرکت نمادین شرکت کردند تا حساسیت خود را نسبت به محیط زیست و ماهیان در حال مرگ نشان دهند.

پای ۱۰۰ میلیون حق حیات در میان است

این فعال محیط زیست تأکید کرد: میلیون‌ها  ماهی در زاینده‌رود در حال تلف شدن هستند و کاری هم نمی‌شود کرد چرا که برای نجات این تعداد ماهی یک فراخوان بسیار وسیع و تجهیزات بسیار زیادی نیازمند است و حتی نیروهای نظامی از جمله ارتش، سپاه و بسیج هم باید کمک کنند.سلیمی با بیان اینکه مسئله میلیون‌ها جان ماهی‌ها در میان است، گفت: با خشک شدن زاینده‌رود میلیون‌ها حق حیات در حال از بین رفتن است و سؤال اینجاست که چه دلیلی دارد که مدام آب را به صورت نمادین باز و بسته کنیم تا این میزان تلفات بدهیم.

وی تصریح کرد: این مسئله باز و بسته کردن نمادین آب، تلفات بسیار زیادی بر روی دست رودخانه زاینده رود می‌گذارد، پس بهتر است به جای اینکه مدام آب را باز و بسته کنیم، چند سال آب را بسته نگه داریم و به طور کامل برای آن طرح‌ریزی کنیم و بعد آن را به نحوی باز کنیم که هیچ‌گاه بسته نشود زیرا رودخانه هم از باز و بسته شدن‌های نمادین خسته شده است.

این فعال محیط‌زیست خاطرنشان کرد: بی‌شک کسی وجود ندارد که تخلفات بالادست از جمله برداشت‌های بی‌رویه و زیادی خواهی های مداوم را نداند، این‌ها دلیل اصلی خشکی زاینده‌رود است پس باید برای آن فکری بشود تا تلفاتی این چنینی رقم نخورد.

۱ Comment

  1. farbodkh می‌گه:

    دوستان من خودم اصفهانی هسم باز و بسته شدن زاینده رود نمادین نیس بلک برای ابیاری زمین های زراعی شرق استان هست در فصل کاشت لطفا یک جانبه ب مسائل نگاه نکنین با تشکر

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN