Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست از راه‌اندازی مرکز امداد و نجات و اورژانس حیوانات در سال جاری خبر داد.

Animal-Rights-Watch--ARW-1-1441

مجید خرازیان مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه بیشترین تلفات گونه‌های موجود کشور در اثر تصادفات جاده‌ای رخ می‌دهد گفت: اگر بتوانیم برای مداوای حیواناتی که در اثر تصادفات جاده‌ای آسیب دیده‌اند، اما نمرده‌اند، یک واکنش سریع انجام دهیم، می‌توان برخی از آنها را از مرگ نجات داد به همین منظور بحث ایجاد مرکز امداد و نجات از سال گذشته در ذهن کارشناسان سازمان حفاظت محیط زیست کلید خورد.

وی با بیان اینکه تشکیل مرکز امداد و نجات و اورژانس حیوانات تا به حال در کشور به صورت سازمان‌یافته انجام‌ نشده است، گفت: سال گذشته کارگروهی را با محوریت NGOهای داخل استان تهران تشکیل دادیم و تصمیم گرفتیم یکی از آنها محوریت کار را در دست بگیرد. هدف ما این بود که در اولین اقدام در سه استان لرستان، گلستان و تهران عملیات امداد و نجات را راه‌اندازی کنیم.

خرازیان مقدم افزود: در درجه اول لازم بود پروتکلی نوشته شود. و در مرحله بعد برای محیط‌بانان و جوامع محلی کارگاه آموزشی گذاشته شود. تصمیمات هم بر این بود که بعد از راه‌اندازی امداد و نجات در این سه استان، هر استانی تعلیم امداد و نجات استان‌های همسایه خود را بر عهده بگیرد و به این ترتیب طی سه یا چهار سال امداد و نجات با همکاری NGOها در کل کشور راه بیفتد.

وی با اشاره به اینکه قصد داشتیم این کار را با تکیه بر ظرفیت NGOها انجام دهیم، تصریح کرد: سال گذشته اقدامات مقدماتی این طرح را انجام دادیم. برای بستن قرارداد با NGO به یک سری پیش‌نیازها به عنوان مستندات که تخصص و تجربه آنها را نشان دهد احتیاج بود. سال گذشته این مقدمات و پیش‌نیازها فراهم نشد اما امسال با فراهم شدن این شرایط می‌توان نسبت به انعقاد قرارداد با NGO مورد نظر اقدام کرد.

مدیرکل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست در پایان افزود: در حال حاضر اقدامات اولیه برای تشکیل مرکز امداد و نجات حیوانات در حال انجام است و اعتبارات لازم آن نیز آماده است؛ اگر نتوانیم در چند ماه آینده قرارداد مذکور را با این NGO منعقد کنیم اعتبار در نظرگرفته برای این طرح را به استان‌ها ابلاغ خواهیم کرد تا این طرح توسط آنها انجام شود؛ در هر صورت امسال اجرای طرح امداد و نجات و اورژانس حیوانات را خواهیم داشت.

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN