Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: معاون خدمات شهری شهرداری سنندج با اشاره به این‌که پارسال، ۱۲۶۸  سگ رها شده در شهر سنندج کشتار شده‌اند، گفت: امسال نیز تاکنون  قلاده سگ در سطح شهر کشتار شده‌اند.

images

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کردستان، «آرش رخزادی» اظهار کرد: در پی خبر درج شده در برخی سایت‌ها مبنی بر جولان سگ‌های رها شده، اجرای طرح اتلاف سگ‌ها در سطح شهر و نواحی منفصل به‌صورت مستمر و بدون وقفه اجرا می‌شود.

وی افزود: بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری و بند ۳۱ ماده ۱۰ اساسنامه سازمان دهیاری، جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و جمع‌آوری حیوانات بدون صاحب و دفع حیوانات مزاحم، مریض و ولگرد از وظایف شهرداری و دهیاری‌هاست که این امر در مناطق شهری و نواحی منفصل باید با هماهنگی هر دو ارگان جهت راندمان بیشتر انجام گیرد.

وی علت افزایش سگ‌های بی صاحب و رها شده  در سطح شهر را مواردی از قبیل افزایش حواشی شهر و اتصال شهر به روستاهای هم‌جوار، رهاسازی سگ‌ها در روستاها و هجوم سگ‌ها به شهرها، عدم مشارکت و همکاری شهروندان در خصوص تخلیه پسماند در محیط، ازدیاد تراکم جمعیتی در سطح شهر، عدم ارائه آموزش‌های لازم توسط ارگان‌های ذی‌ربط، دوگانگی نظرات مردم در خصوص اتلاف سگ‌ها، عدم اجرای طرح اتلاف سگ‌های ولگرد توسط دهیاری‌ها در روستاهای اطراف و عدم اختصاص اعتبار لازم جهت اتلاف یا زنده‌گیری توسط ارگان‌های حامی این جانداران برشمرد.

معاون خدمات شهری شهرداری سنندج با اشاره به آمار اتلاف سگ‌های رها شده در سال گذشته خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۱۲۶۸  و امسال نیز تاکنون ۶۱۰  در سطح شهر معدوم شده‌اند.

وی افزود: هر دو شب یکبار به صورت مستمر اجرای طرح اتلاف سگ‌های ولگرد توسط اکیپ ویژه با نظارت ارگان‌های ذی‌ربط انجام می‌شود.

رخزادی در رابطه با روش زنده‌گیری نیز اظهار کرد: روش زنده‌گیری سگ‌ها علاوه بر طولانی بودن و سخت بودن در اجرای آن، نیازمند اعتباری ویژه است، چون حداقل باید تیمی به استخدام درآید و یا به‌صورت پیمانکاری با شهرداری وارد قرارداد شوند که این امر هزینه زیادی را در بردارد.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری برای اجرای طرح زنده‌گیری سگ‌های رها شده، نسبت به تعیین پیمانکار اقدام شده و مکاتبات لازم برای تأمین اعتبار و تصویب این طرح را به شورای شهر و استانداری ارسال کرده است.

معاون خدمات شهری شهرداری سنندج گفت: مهم‌ترین راه حل کاهش سگ‌ها در محدوده‌ی شهرها که بارها از سوی حامیان حیوانات بیان شده چیزی جز ایجاد محدودیت در شرایط زندگی سگ‌ها نیست و بزرگترین محدودیت همان قطع منابع غذایی سگ‌ها(انواع پسماندهای شهری) است و این امر مهم تنها با همکاری شهروندان و آن هم با استقرار پسماندها در یک نوبت در شبانه‌روز و در زمانی خاص(ساعت ۱۱ شب) فراهم می‌شود.

۳ Comments

 1. آرش می‌گه:

  فرهنگ اسلامی و آریایی و ۷۰۰۰ ساله و ۲۰۰۰ ساله و هرچه که هست ؛ از آن چیزی نمانده؛
  اگر پایانی به این رفتارمان ندهیم؛ مطمین باشید که دنیا پایانی بر ما خواهد داد.

 2. nature می‌گه:

  خیر نبینند خداوند خودش این آدمها را از سمت ها و مسئولیتهایی که به ناحق به آنها سپرده شده پایین بیاورد…

 3. ساسان می‌گه:

  با سلام خدمت Nature عزیز
  انتقادی کوچک دارم … امیدوارم از من بپذیری … تا زمانی که منتظر باشیم خدا یا موجودی غیر از خودمان ، وظایف ما را انجام دهند ، این شرور ، کماکان باقی خواهند ماند . اگر قرار بود خدا این شرور را برطرف سازد ، چرا ما را می آفرید ؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۰ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN