Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: درآمدهای میلیونی قاچاق پرندگان شکاری را افزایش می‌دهد.

سعید یوسف‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه اصفهان، در خصوص آخرین وضعیت پرندگان شکاری اظهار کرد: مباحث اقتصادی مهم‌ترین علل قاچاق پرندگان شکاری به کشورهای حاشیه خلیج فارس است؛ این پرندگان ارزش زیادی دارند و باید حفاظت شوند.وی با بیان اینکه پرندگان شکاری از مهم‌ترین جانوران یک اکوسیستم محسوب می‌شوند، افزود: این پرندگان در رأس هرم غذایی قرار می‌گیرند، دارای ارزش زیستی بسیاری هستند و از حلقه‌های اصلی یک اکوسیستم محسوب می‌شوند.

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اینکه درآمدهای میلیونی پرندگان شکاری و سود سرشار از قاچاق این پرندگان، قاچاق آن‌ها را افزایش می‌دهد، ادامه داد: متاسفانه پرندگانی که مورد سواستفاده قرار می‌گیرند یا به هر شکل ناجوانمردانه‌ای قاچاق می‌شوند به شدت در معرض خطر انقراض هستند و همین امر موجب کاهش جمعیت پرندگان شکاری در کشور شده است.

یوسف پور با بیان اینکه باید در خصوص قاچاق این پرندگان باید تدبیری اندیشه شود، افزود: استان اصفهان به لحاظ وسعت و با توجه به اینکه شهر مواصلاتی مهم کشور محسوب می‌شود، می‌تواند محلی از مبادلات باشد و قطعاً تردد قاچاقچیان نیز در این محورها صورت می‌پذیرد.

دستگیری ۶۰۰ شکارچی در ۵ ماهه نخست سال جاری

وی به پدیده قاچاق حیوانات در کل کشور اشاره کرد و گفت: متاسفانه شرایط ساختاری سازمان محیط زیست کل کشور به گونه‌ای است که تعداد نیروی دراختیارش برای گسترده مناطق حفاظت شده کافی نیست و قطعا استان‌هایی مثل اصفهان هم از این نقص کشوری مستثنا نیست.

معاون محیط طبیعی اداره کل محیط زیست استان اصفهان با بیان اینکه سازمان محیط زیست باید از ظرفیت‌های برون سازمانی از جمله همیاران محیط زیست، نیروی انتظامی، پلیس راهور، قوه قضاییه و …. استفاده کند، افزود: پیشنهاد شده تا سازمان مبارزه با قاچاق کالا و ارز پدیده قاچاق حیوانات را هم بررسی کرده و بحث قاچاق آن‌ها را پیگیری کند.

یوسف پور تصریح کرد: در پنج ماهه نخست سال جاری ۶۰۰ مورد متخلف و شکارچی در اصفهان دستگیر شده‌اند، اما نکته مهم این است که جای امیدواری وجود دارد که آگاهی‌های مردمی نسبت به حیات وحش و محیط زیست افزایش یافته است.

____________________________________________________________________________

سود بالای قاچاق گونه‌های جانوری به خارج

کشف ۱۶ پرنده شکاری کمیاب با پلک دوخته شده در سمیرم(پشت پرده قوش بازی)

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN