Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: مدیرکل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان‌های مردم نهاد زیست محیطی پنج کشور حاشیه دریای خزر متولی سرشماری فک‌های این حوضه آبی شده‌اند که این پایش به زودی انجام می‌شود.
به گزارش ایرنا، داود میرشکار روز چهارشنبه گفت: اکنون یک آمار ۱۰۰ هزارتایی در جمعیت فک‌های خزری وجود دارد که مربوط به چند سال گذشته است.وی اظهار کرد: نداشتن اطلاعات کافی به ویژه آماری از جمعیت فک‌ها موجب می‌شود تا مطالعات و حفاظت از این گونه در خطر انقراض با جدیت و به روش علمی پیگیری نشود.

میرشکار ادامه داد: از این رو سازمان‌های مردم نهاد پنج کشور حاشیه دریای خزر از جمله ایران، آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان دور هم جمع شدند و تصمیم گرفتند متولی پایش فک‌های خزری شوند و در این رابطه نشست‌های زیادی داشتند.

وی گفت: سازمان حفاظت محیط زیست نیز از سازمان‌های مردم نهاد فعال در این عرصه خواسته است تا برنامه‌های پایش خود را به سازمان ارایه دهند و سازمان نیز تصمیم دارد تا جایی که می‌تواند به سمن‌ها در راستای تامین اعتبار، نیروی انسانی و یا به روزرسانی پایش کمک کند.

مدیر کل دفتر زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که سمن‌ها نشست‌های خود را آغاز کرده‌اند گفت: گزارش‌های دوره‌ای خود را به سازمان ارایه می‌دهند.وی اظهار کرد: فک‌ها بر روی یخ‌ها زاد و ولد می‌کنند از این رو پایش باید در فصل زمستان و از نقاط شمالی دریای خزر آغاز شود زیرا در این حالت می‌توان با هواپیما، عکس‌های هوایی و زمینی شمارش دقیقی انجام داد.

میرشکار ادامه داد: بخش‌هایی از روسیه و قزاقستان و برخی از جزایر ترکمنستان بیشتر اوقات در زمستان یخ می‌بندند از این رو بهترین مکان برای شروع سرشماری هستند، همچنین در این بخش‌ها از سواحل این کشورها تردد بسیار کم است از این رو آرامش زیادی بر فضا حاکم است که موجب روی آوردن فک‌ها به این بخش‌ها می‌شود.

به گفته وی همچنین یک سری جزایر بسیار کوچک در اطراف دریای خزر وجود دارد که فک‌ها گاهی بر روی آنها مستقر می‌شوند.وی گفت: دفتر زیست بوم‌های دریایی پیشنهاد داد تا با همکاری کشور ترکمنستان در بهار، تابستان و پاییز، سواحل دو کشور نیز مورد پایش قرار گیرد زیرا در این فصول تردد فک‌ها در این سواحل بسیار زیاد است.

میرشکار افزود: انجام پایش و سرشماری نیاز به برنامه علمی دارد از این رو قرار شد این برنامه از مرکز تحقیقات فک خزری در هلند به سازمان محیط زیست ارسال شود و ترکمنستان نیز نقاط پایشی خود را اعلام کند و بعد از آن برآورد هزینه و نیروی انسانی صورت گیرد و در صورت تامین اعتبار پایش انجام می‌شود.

وی ادامه داد: در صورت اجرایی شدن پایش فک‌های خزری ایران و ترکمنستان، قطعا به پایش سمن‌های زیست محیطی نیز کمک خواهیم کرد.میرشکار با تاکید بر این که فک‌های خزری گونه‌ای در خطر انقراض هستند گفت: برای حفاظت از آن‌ها در حال ایجاد کمیته‌های تخصصی حفاظت از فک خزری در سه استان شمالی کشور از جمله گلستان، مازندران و گیلان هستیم.

فک خزری با نام علمی Pusa caspica یکی از پستانداران کمیاب آبزی دنیا است که فقط در دریای خزر و رودخانه‌های منتهی به آن زندگی می‌کند. این گونه تنها پستاندار دریای خزر محسوب می‌شود و به دلیل صید بی‌رویه و به هم خوردن شرایط زیستی و کاهش شدید جمعیت نیازمند حمایت بین‌المللی است.

فک خزری به طور میانگین ۵٫۱ متر طول و ۶۸ کیلوگرم وزن دارد و یکی از کوچک‌ترین انواع فک به شمار می‌رود.ساحل‌نشینان شمال به آن سگ آبی می‌گویند، فک‌ها جانورانی با ارزش‌اند که حتی با مدفوع خود یک منبع غذایی در دریای خزر به وجود می‌آورند و نابودی آن‌ها اکوسیستم خزر را به خطر می‌اندازد.

فک‌ها در تابستان، بهار و پاییز بیشتر در آب‌های ایران زندگی می‌کنند و برای زایمان به مناطق یخی در شمال دریای خزر مهاجرت می‌کنند.این تنها پستاندار دریای خزر در خطر نابودی قرار دارد.

۳ Comments

 1. مینا می‌گه:

  سلام . در مورد دو خبری که در سایتهای دیگه درج شده :
  فستیوال وحشیانه زجرکش کردن حیوانات در نپال .
  بریدن شاخ گوزن ها برای استفاده از خون آنها .
  تلاش کردم براشون کامنت بذارم اما نشد.
  پس نظرمو اینجا مینویسم….یادمه چند سال پیش خبری درج شد همراه با عکس از زنده پوست کندن یک گربه که پتیشنی در همین رابطه درست شد و افراد زیادی از سراسر دنیا از جمله خود من این پتیشن رو امضا کردیم و بعد از مدتی عاملین این جنایت هولناک محاکمه و مجازات شدند .
  در مورد عاملین شکنجه حیوانات در اون دو تیتر که عکسشون هم موجوده آیا میشه هر چه زودتر پتیشنی ساخت که از راه قانون باهاشون برخورد بشه تا جلو این اعمال وحشیانه گرفته بشه؟؟
  ممنون میشم پرسش من پاسخ داده بشه .

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   پتیشن ها در برخی کشورها قابل پیگیری هستند و در بخری کشورها قانون به انها توهی نمی کند. با اینحال ممکن است با یک جستجوی صحیح پتیشن مرتبط با این دو خبر را بیابید.

 2. سين شين می‌گه:

  توی این پروژه چطور می سه همکاری داشت؟

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN