Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8481

دیده بان حقوق حیوانات: بار دیگر بیستم شهریور از راه رسید، چهار سال پیش در چنین روزی صدای ضجه های خرس های قهوه ای کشته شده به دست شکارچیان در گوش ایرانیان طنین انداز شد. آن ضجه ها هشداری بود برای آگاه ساختن ما از وضعیت دردناک حیوانات سرزمین مان به این امید که بکوشیم برای کاستن از درد و آلام آنها. فریاد دادخواهی خرس ها همچنان در گوش ما طنین انداز است، همچنان که حیوانات این سرزمین همچنان مورد آزار و خشونت واقع می شوند.

دیده بان حقوق حیوانات ضمن دعوت همه به احترام به حقوق حیوانات و پرهیز از خشونت بر علیه آنها در همه عرصه ها، انتظار دارد در سال پیش رو نکات ذیل مورد توجه ویژه قرار گیرد:

اول: سیرک، دلفیناریوم، باغ وحش و هرگونه نمایش حیوان مصداق بارز حیوان آزاری است؛

باید بساط حیوان آزاری هر چه سریعتر برچیده شود و کلیه سازمانهای دولتی، غیردولتی و اشخاص حقیقی خود را متعهد و ملتزم به پایان آزار حیوانات در سیرک ها بدانند. بی توجهی به آنچه که در «کمپین سیرک نه» برای تعطیل کردن سیرک ها آمده فاقد عدم وجاهت شرعی، اخلاقی، علمی و اجتماعی است.

دوم: پناهگاه های حیوانات از جانب دولت و سازمان های تابعه و تمامی ارگان های حاکمیتی به رسمیت شناخته شوند؛

پناهگاه های حیوانات با منابع انسانی قابل احترام و نیرو و انگیزه سرشار به خوبی می توانند می توانند در خدمت حیوانات شهری باشند و به مقصدی موقت یا دایمی برای حیوانات آسیب دیده تبدیل شوند. البته لازم است نظارت ویژه بر عملکرد این اماکن از سوی دستگاههای مرتبط و سازمانهای غیردولتی حامی حیوانات صورت گیرد.

سوم: با قاچاق و تجارت حیوانات به شدت برخورد شود؛

شوربختانه در سالهای گذشته شاهد افزایش تجارت و قاچاق حیات وحش بوده ایم. لازم است کنترل و نظارت جدی برای مبارزه با بهره برداری اقتصادی از حیوانات انجام شود. باغ های وحش، باغ های پرندگان، سیرک ها و برخی اماکن که با نام کلینیک فعالیت می کنند و گروه های مجازی تنها برخی از این مصادیق هستند. در سال های گذشته به ویژه دو سال اخیر در این حیطه گزارش های مهمی از قاچاقچیان کلان به مسوولان ارایه شد که عدم برخورد درخور با آناه ما را بر آن داشت تا از آغاز سال جاری کمپین «قاچاق حیات وحش نه!» را راه اندازی کنیم. (جهت جلوگیری از سوء استفاده و مطلع شدن قاچاقچیان، این کمپین تا مدتی بدون پوشش رسانه ای فعال بوده است.)

 

منتخبان نشان خرس قهوه ای ۱۳۹۴

دیده بان حقوق حیوانات در سال های گذشته به مناسبت این روز ضمن برگزاری همایشی در شهر تهران به منتخبان حقوق حیوانات نشان ملی حقوق حیوانات «نشان خرس قهوه ای» را اهدا می کرد. هزینه مراسم این روز صرف یکی از اهداف این روز شده که خبر آن متعاقباً اعلام می شود و برنامه ای در تهران اجرا نخواهد شد. ضمن اینکه به همین مناسبت در هفته آینده برنامه ای در شهرستان سمیرم اجرا خواهد شد.

کنشگران برتر عرصه حقوق حیوانات پس از مشورت و همفکری با جمعی از فعالان «حقوق حیوانات» به شرح ذیل اعلام می گردد:

* به پاس یک عمر تلاش برای آگاه سازی زیست محیطی، ترویج مهربانی و احترام به حقوق حیوانات از طریق گیاهخواری و ترک کشتار حیوانات به هر شکل، نشان خرس قهوه ای ۱۳۹۴ به همراه لوح سپاس و یک عدد دستبند نارنجی به جناب آقای غلامعلی بسکی، پزشک و کوشنده محیط زیست اهداء می شود.

* به پاس تلاش شرافتمندانه، سالم و بدور از منفعت طلبی برای کمک به حیوانات نیازمند توسط شادروان شعله رئوفی دوستدار حیوانات و صاحب پناهگاه گربه ها که سالهای واپسین عمر خود را به دور از هیاهو صرف نگهداری از گربه های آسیب دیده کرد لوح سپاس با کمال افتخار به بازماندگان ایشان اهداء خواهد شد.

* به پاس تلاش مجدانه برای آگاه سازی عمومی نسبت به وضعیت حیات وحش و توجه ویژه به موضوعات شکار و قاچاق حیات وحش، لوح سپاس و یک عدد دستبند نارنجی به جناب آقای سام خسروی فرد، کارشناس، کوشنده محیط زیست و روزنامه نگار اهداء می شود.

* در بخش برگزیده جوان به پاس تلاش در جهت جلب توجه عمومی نسبت به حقوق حیوانات در شهر زاهدان، ترویج احترام به حقوق حیوانات در دانشکده محل تحصیل، همکاری و عضویت با گروه های حامی حقوق حیوانات، کمک رسانی به حیوانات  آسیب دیده، لوح سپاس و یک عدد دستبند نارنجی به سرکار خانم رکسانا سرابندی دانشجوی دامپزشکی و حامی حقوق حیوانات اهداء می شود.

* به پاس توجه و حساسیت نسبت به موضوع حقوق حیوانات و مخالفت جدی با سیرک حیوانات، لوح سپاس به ائتلاف انجمن های محیط زیستی استان کرمانشاه اهداء می شود.

۵ Comments

 1. شاهین سپنتا می‌گه:

  مگر روز ملی حمایت از حیوانات و جایزه خروس سفید چه اشکالی داشت که سعی کردید روز و جایزه دیگری را جایگزین آن کنید؟
  کشتار خرس های قهوه ای بسیار ناراحت کننده بود ولی اگر فردا چند گرگ خاکستری یا طوطی سبز هم کشته شود باید روزی دیگر را نام گذاری کرد و نشان گرگ خاکستری یا طوطی سبز اهدا کرد؟

  • تحریریه می‌گه:

   درود بر شما،
   همانطور که اشاره فرمودید، روز مورد اشاره روزی است که به کوشندگان «حمایت از حیوانات» تعلق دارد و علی القاعده به فعالان «رفاه حیوانات» مرتبط است. این روز، به «حقوق حیوانات» ارتباط داشته و البته مکمل آن روز است.

 2. فرناز حیدری می‌گه:

  * به پاس تلاش مجدانه برای آگاه سازی عمومی نسبت به وضعیت حیات وحش و توجه ویژه به موضوعات شکار و قاچاق حیات وحش، لوح سپاس و یک عدد دستبند نارنجی به جناب آقای سام خسروی فرد، کارشناس، کوشنده محیط زیست و روزنامه نگار اهداء می شود!!!!
  جملات شرم آور…

  • نادر می‌گه:

   چه چیز شرم آور تر است

   آگاه سازی عمومی درباره وضعیت حیات وحش وتوجه ویژه به شکار وقاچاق حیات وحش

   و یا دلال مضلمه قوچ فروشان و شیرگردانان شدن؟

   خانم فرناز حیدری همه در عرصه حیات وحش خود را به ندیدن و نشنیدن نزده اند.

   برخی کارشان از گفتن جملات شرم آور به تن دردادن به اجرای کارهای شرم آور رسیده است.

   بعد از نامه جعلی؛ قاچاق یا انتقال قانونی شیرها به تهران؟!

   این مشت باز شده نمونه خروار خروار شرم بر باد رفته است.

 3. جملات شرم آور؟!!!
  شرم برای اونهایی که نامه جعل میکنند و تو نشست مطبوعاتی انتشار میدن؛ معلوم نیست حیوونای بدبخت و از کجا میارن ایران تو روز روشن .

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN