Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: یکی از حوزه‌های اصلی فعالان حقوق حیوانات، چه در ایران و چه در سایر کشورهای جهان، تلاش برای توقف استفاده از حیوانات در سیرک‌ها و سایر برنامه‌های نمایشی است. منتقدان اسارت و استفاده از حیوانات در برنامه‌های نمایشی دلایل مختلفی را برای پایان دادن به چنین برنامه‌هایی بیان می‌کنند. به گزارش دیده بان حقوق حیوانات، به نقل از سایت پرتو  مهمترین دلایل فعالان این گروه برای ایجاد منع قانونی نمایش حیوانات، بدرفتاری‌ها، تنبیهات و فشارهایی است در طول دوره‌های آموزش و تمرین به آنها وارد می‌شود. به علاوه، این حیوانات به غیر از زمان‌های نمایش اغلب یا به زنجیر کشیده می‌شوند و یا در فضاهایی بسیار کوچک و نامتناسب با طبیعتشان نگهداری می‌شوند.

3500

در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی در زمینه ایجاد منع قانونی برای سیرک‌ها در برخی شهرها و کشورهای جهان، از جمله ایران، ایجاد شده است. اما، آنچه در دنیای دریا (SeaWorld) اتفاق افتاده است از آن جهت اهمیت دارد این است که به خوبی تاثیر مستقیم تغییر رویکرد مردم و مشتریان، به عنوان یکی از مهمترین اعضای چرخه بازار، با اجرایی شدن تغییرات را نشان می‌دهد.

دنیای دریا (SeaWorld) نام یک مجموعه پارک آبی در ایالات متحده آمریکا است که شعباتی در ۱۱ شهر این کشور دارد. این مجموعه به خاطر نمایش‌های نهنگ‌های قاتل هم شهرت بسیاری دارد و هم مورد انتقاد بوده است. چندی پیش، دنیای دریا اعلام کرد که تا پایان سال ۲۰۱۷ به نمایش‌های نهنگ‌های قاتل، به شیوه کنونی در محیط استخر، در شعبه شهر سن‌دیگو (San Diego) ایالت کالیفرنیا پایان می‌دهد. اما چه چیزی باعث شد تا دنیای دریا چنین تصمیمی بگیرد؟

در سال ۲۰۱۳، مستندی با نام ماهی سیاه (Black Fish) پخش شد که داستان زندگی یکی از نهنگ‌های این مجموعه با نام تیلیکام (Tilikum) را روایت می‌کرد. آنچه تیلیکام را از سایر نهنگ‌های این پارک متمایز می‌کرد این بود که تیلیکام در دوران اسارت خود منجر به مرگ ۳ نفر، از جمله دو نفر از مربیان خود شده است. این مستند زندگی تیلیکام را از زمانی که در ۲ سالگی در نزدیکی ایسلند به اسارت در آمد تا پس از انتقال به پارک دنیای دریا در آمریکا به تصویر می‌کشد. این فیلم در کنار روایت آنچه بر این ماهی غول‌ پیکر گذشته است، مشکلات رایج در تمام نمایش‌های پارک‌های آبی را به زیر ذره‌بین می‌برد و نشان می‌دهد که شناخت انسان‌ها از نهنگ‌ها که از باهوش‌ترین پستانداران به حساب می‌آیند، تا چه اندازه اندک است.

پس از پخش این فیلم، انتقادات علیه دنیای دریا شدت بیشتری گرفت، اما دیگر این انتقادات تنها از سوی فعالان حقوق حیوانات مطرح نشد. این بار تعداد بازدیدهای این مجموعه کاهش چشمگیری پیدا کرد به طوری که در گزارش‌های سود ماهانه کاملا مشهود بود. در واکنش به پخش این فیلم، دنیای دریا تلاش کرد تا با برگزاری کمپین‌های تبلیغاتی مختلف، همکاری با سازمان‌هایی که برای حفاظت از نسل نهنگ‌های قاتل تلاش می‌کنند و ارائه تخفیف‌های ویژه، مشکل کاهش چشمگیر بازدید را جبران کند. حتی در ابتدا، مدیران ارشد این مجموعه کاهش بازدید را به دلایلی چون تعطیلی بهاره، میزان بالای بارش باران در تگزاس و چالش‌های مرتبط با برند (Brand) در کالیفرنیا نسبت دادند. اما آمار بازدید و مقدار کل درآمد این مجموعه نشان می‌دهد که این روش‌ها چندان موثر واقع نشده‌اند. تعداد بازدیدکنندگان دنیای دریا در سه ماهه دوم سال ۲۰۱۵، در مقایسه با سال قبل ۱۰۰ هزار نفر، و درآمد کل این مجموعه نیز ۸۴ درصد کاهش داشته است. ارزش سهام دنیای دریا هم به نصف رسیده است.

اکنون دنیای دریا تصمیم گرفته است که تا پایان سال ۲۰۱۷ به اجرای نمایش‌های نهنگ‌های سیاه ـ به شکل کنونی ـ در شعبه سن‌دیگو پایان دهد. دست‌اندرکاران این مجموعه با در نظر گرفتن اعتراضات رو به افزایش در مورد چگونگی رفتار با حیوانات در دنیای دریا و بازخورد بازدیدکنندگان تصمیم‌ گرفته‌اند تا تغییراتی اساسی در این مجموعه ایجاد کنند. توقف برنامه‌های نهنگ‌های سیاه نیز در راستای همین تصمیمات است. گرچه هنوز دقیقا مشخص نیست که قرار است برنامه‌های جدید چگونه برگزار شوند، اما دنیای دریا گفته است که برنامه‌های جدید متمرکز بر تجربه زندگی نهنگ‌ها در محیط زندگی طبیعی آنها خواهد بود.

مدیرعامل دنیای دریا در پی این تصمیم اعلام کرد که «ما به مهمانان و بازدید کنندگانمان گوش می‌دهیم و به عنوان یک شرکت در حال تحول هستیم، ما همیشه تغییر می‌کنیم.» او تاکید کرد که توقف برنامه‌های نهنگ‌های قاتل در سن‌دیگو در پاسخ مستقیم به درخواست مشتریان صورت گرفته است. به گفته او، بازدیدکنندگان خواستار دیدن نهنگ‌ها در محیطی شبیه‌تر محیط حقیقی زندگی شان هستند و نمایش‌های این چنینی را دوست ندارند.

این تحولات نشان دهنده عمق تاثیرگذاری آگاه‌سازی و اقدامات عملی برای اجرایی کردن تغییرات است. پس از به نمایش درآمدن فیلم ماهی سیاه، قانون‌گذاران ایالت کالیفرنیا در مورد مجموعه دنیای دریا به طور خاص، برای تولید مثل حیوانات در اسارت منع قانونی صادر کردند. ادامه اعتراضات و عدم بازدید مردم از این مجموعه نیز که به کاهش مشهود سود‌دهی دنیای دریا انجامید، این مجموعه را وا داشت، تا در روش‌های اجرایی خود تجدید نظر کنند.

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN