Subscribe: RSS Twitter

http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1394/9/5/548614_538.jpg

دیده بان حقوق حیوانات: به طور جهانی ۱۴٫۵ درصد آلودگی گازهای گلخانه ای توسط دام ها ایجاد می شود. و ۶۵ درصد آلودگی صنعت دام را گوشت های گاو و لبنیات تشکیل می دهند.

خوردن گوشت تاثیر عجیبی روی گرم شدن زمین دارد. هر ۳۰ گرم گوشت اندازه ۱۱۳ کیلومتر حرکت یک ماشین دی اکسید کربن تولید می کند.

به گزارش خبرآنلاین، مقاله نویس سی‌ان‌ان جان دی. ساتر مطلب مفصلی درباره تاثیرات گوشت گاو بر تغییرات آب و هوایی نوشته است که بخشی از آن را می خوانید؛

این داستان یک تکه بزرگ گوشت گاو است، به طور دقیق ۰٫۵۸ کیلوگرم.

ولی قبلا از اینکه این کار را شروع کنم که توضیح بدهم این گوشت از کجا می آید و چرا خوردن این گوشت ها تاثیری سنگین و غیرقابل انتظاری روی تغییرات آب و هوا دارد، احساس می کنم باید یک اعترافی انجام دهم؛ آن تکه بزرگ گوشت که یکی از بیشترین لذت ها را به من داد.

پس از خوردن آن گوشت کباب شده به همراه دوستم، به شکل نا خود آگاه جمله “اوه خدای من” از دهانم خارج شد.

من در رابطه با تغییرات آب و هوا برای اینکه آگاهی مردم نسبت به موضوعی که فکر کنم بزرگترین مشکل زمین است، افزایش یابد، می نویسم.

اما در این لحظه باید با همکارم موافقت می کردم؛ “اقلیم را فراموش کن” !

دنیل وان، یک گوشتخوار شماره یک که من می شناسم، به من کمک کرد غذا را تشریح کنیم. از نمک فلفلی که در اطراف آن بودند تا کباب شدن بعضی از قسمت های آن.

دانستن داستان گوشت فقط به این تجربه اطلاعاتی اضافه می کند.

آشپز این باربیکیو مردی ۸۰ ساله به نام فرانسس تومانتز است. او موی سفیدی دارد و پیش بند قرمزی می زند. کار او ۹ شب شروع می شود و فردای آن روز با سرو شدن ۲۷۰ کیلو گوشت تمام می شود. دستور آشپزی او بسیار ساده است؛ نمک و فلفل.

ولی یک حقیقت تلخ در رابطه با مصرف گوشت هم وجود دارد؛ گوشت برای اقلیم افتضاح است. به علت گفتن این خبر بد من را به تنهایی مقصر ندانید، هزاران نفر از شما ها در نظرسنجی ای در فیسبوک رای دادید که در این رابطه در سی ان ان بنویسم.

گاو و اقلیم؟! معمولا از این دو کلمه در یک جمله استفاده نمی شود.

ولی خوردن گوشت قرمز مانند یک ماشین مدل بالا در چرخه محیط زیست تاثیر دارد. شاید به اندازه سوخت های فسیلی تاثیر نداشته باشد، اما تاثیرات قابل توجهی روی تغییرات آب و هوایی می گذارد.

به گزارش سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل به طور جهانی ۱۴٫۵ درصد آلودگی گازهای گلخانه ای توسط دام ها ایجاد می شود. و ۶۵ درصد آلودگی صنعت دام را گوشت های گاو و لبنیات تشکیل می دهند.

در نمودار زیر میزان دی‌اکسیدکربن تولید شده توسط هر نوع ماده غذایی و مقایسه گوشت گاو با دیگر مواد غذایی را می بینید؛

این ماده غذایی، بزرگترین ماشین آلوده‌کننده هوا

از زمان انقلاب صنعتی تاکنون ما دمای زمین را ۰٫۸ درجه سلسیوس گرم کرده ایم، بانک جهانی می گوید با توجه به آلودگی که الان ایجاد کرده ایم زمین ۱٫۵ درجه دیگر هم بیشتر گرم خواهد شد.

اما در تگزاس در هیج جایی کسی به نظر نگران نمی آید، تومانتز در این رابطه گفت: همه اینجا در مرکز تگزاس گوشت گاو می خورند. مردم هر چیزی که بخوانهد را خواهند خورد، هر چیزی که اشتهای آن ها صدا کند.

او در رابطه با اینکه آیا گیاه خواران هم وجود دارند گفت: کسی را نمی شناسم. اگر آمها گوشتشان را نخورند یک نفر دیگر گوشت آنها را خواهد خورد.

سوخت ۱۱۳ کیلومتر رانندگی معادل ۳۰ گرم گوشت

روز بعد از آن شب که ۳۰ گرم گوشت گاو خوردم، صبحانه ی سبزیجاتی خوردم و تصمیم گرفتم آلودگی که غذا من ایجاد کرده حساب کنم. من اینکار توسط اطلاعات داده شده توسط سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا انجام دادم.

نتیجه: نزدیک به ۲۹ کیلوگرم گاز دی اکسید کربن.

از نگاه اتمسفر، این همان مقدار سوختی است که یک اتومبیل آمریکایی در ۱۱۳ کیلومتر می سوزاند. یک غذای ۱۱۳ کیلومتری! این یعنی فاصله شهر سن آنتونی به آستین.

شاید این مقدار دقیق نباشد، اما در هر حال این نشانه یک حقیقت مسلم است گوشت گاو روی تغییرا اقلیم به شکل عجیب و زیادی تاثیر می گذارد.

چرا اینگونه است؟! و این آلودگی از کجا می آید؟! من به راه رفتم تا جواب این سوال را پیدا کنم.

حقه باز های شهر شما کجا هستید؟!

ایستگاه اول: من خواستم با یک گاو آشنا شوم، به دامداری کری بکسلی، کسی که در رستورانش غذا خوردم، رفتم.

اگر می توانستم بکسلی و مزرعه اش را پیدا کنم، می توانستم چیزی که دنبالش بودم را پیدا کنم. او در تلفن به من گفت حقه بازان شهر شما کجا هستید. من اصلا نمی دانستم کجا بودیم.

بکسلی مردی بود که اصلا به تغییرات آب و هوا فکر نمی کند، اما وقتی فکر می کند او کارخانه و یا اتومبیل ها را تصور می کند.
او در این رابطه به من گفت: من کارخانه ها را تصور می کنم، کارخانه هایی بزرگ.

من هم که در آنجا بودم چیز دیگری را تصور کردن برایم سخت بود، برای این هم دلیل منطقی وجود دارد؛ شما صدای هاضمه گاو را نمی شنوید.

گاو ها بسیار مودب هستند

اگر می خواهید در رابطه با کمک گاو ها به تغییرات آب و هوا صحبت کنید، شما باید در رابطه با آروغ زدن گاو ها هم صحبت کنید.
دانشمندان هم عاشق این حرف نیستند.

یک محقق بازنشسته شده در این رابطه گفت: ما این را خروج گاز از بدن می نامیم. گاو ها بسیار مودب هستند و اینکار را با صدا انجام نمی دهند.

فهمیدن اینکه گوشت های گاو چه مقدار تاثیر روی تغییرات اقلیم می گذارد بسیار مهم است، زیرا اطلاعات غلط زیادی در این رابطه وجود دارد. فعالانی وجود دارند که اشتباها می گویند گوشت های خوراکی اصلی تزین عامل تغییرات آب و هوا هستند ( سوخت های فسیلی عامل اصلی هستند ). کسان دیگری هم هستند که می گویند گوشت گاو هیچ تاثیری ندارد.

در تگزاس تحقیقات زیادی در رابطه با مقدار متان تولید شده توسط گاو ها انجام می شود، به گزارش « اف ای او» حدود ۴۳ درصد از گاز گلخانه ای تولید شده توسط گاو ها از خروج متان از بدن آنها به وجود می آید.

این بزرگترین قسمت تولید آلودگی گوشت گاو است.

اقلیم گوشتخوار

تغییرات اقلیم یک بازی اعداد است.

اگر ما می خواهیم افزایش ۲ درجه ای دما را کاهش دهیم، ما باید جلو هر نوع آلودگی را بگیریم.

سوخت های فسیلی باید در کانون این اقدامات باشند. اما گوشت گاو هم می تواند مهم باشد.

تحقیقی در ۲۰۱۴ نشان داد که اگر این کصرف گوشت ادامه یابد، تا ۲۵ سال دیگر از طریق دامداری و کشاورزی ۱۲ میلیارد تن دی اکسید کربن تولید خواهند شد. این مقدار به تنهایی می تواند جلوی کاهش ۲ درجه ای دما را بگیرد.

اگر جهان برای اقلیم رژیم غذایی اش را تغییر بدهد، تولید گازهای گلخانه ای کشاورزی به ۴٫۹ میلیون تن خواهد رسید، نویسندگان “رژیم اقلیم” را استفاده از مرغ و یا هر چیز دیگر به جای سه چهارم وعده های گوشتیمان تعریف می کنند.

تحقیقات نشان می دهد سبزی خواری برای اقلیم بهتر است و این یک نیاز است که برای جلوگیری از تغییرات آب و هوا رژیممان را تغییر دهیم.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN