Subscribe: RSS Twitter

http://media.mehrnews.com/d/2015/11/23/4/1915168.jpg?ts=1448516263924

دیده بان حقوق حیوانات: سازمان محیط زیست پس از سه سال ممنوعیت شکار، نظرسنجی را مبنای صدور پروانه شکار پرندگان قرار داده است و فعالان محیط زیست نگرانند که سرشماری پاییزه حیات وحش نیز به صدور پروانه شکار چهارپایان منتهی شود.

هومان خاکپور در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: چندی پیش یک دستورالعمل صید و شکار برای اظهارنظر به ادارات کل استان‌ها فرستاده شد. قرار بود ادارات کل استان‌ها روی این دستورالعمل نظر بدهند اما در سازمان همین اظهارنظر را درخواست صدور پروانه در استان‌ها قلمداد کردند و به رغم مخالفت موکد در استان‌ها، یا حداقل در برخی استان‌ها، بر این اساس پروانه شکار پرنده صادر کردند.

این کارشناس منابع طبیعی با اشاره به اینکه چند سال ممنوعیت شکار، تاثیر خوبی گذاشته بود می‌گوید: مردم عادت کرده بودند که شکار ممنوع است و این حاشیه امنی برای پرندگان حیات وحش ایجاد کرده بود اما با این اتفاق، با توجه به اینکه ادارات کل استان‌ها امکانات و بضاعت لازم برای کنترل کامل را ندارند نمی‌توانند به طور کامل منطقه را پوشش دهند و شکار غیرمجاز را در آن کنترل کنند. به این ترتیب سوء استفاده از این فضا زیاد شده و باعث شده که در کنار افرادی که برای آن‌ها پروانه شکار صادر شده است افراد سودجوی بسیاری هم دور از چشم ماموران وارد مناطق حفاظت شده شوند.

مناطق حفاظت شده به میدان تیر بدل شده است

به گزارش خبرنگار مهر برخی اهالی مناطق حفاظت شده می‌گویند شکارچیان، این مناطق را به میدان تیر تبدیل کرده‌اند و این در حالی است که هنوز پروانه شکاری برای چهارپایان نیز صادر نشده است.

در اغلب استان‌ها سرشماری پاییزه حیات وحش توسط اداره کل استان‌ها و با کمک فعالان محیط زیست آغاز شده است و مرتبا رسانه‌ای نیز می‌شود. موضوعی که این نگرانی را ایجاد کرده که نکند سرشماری حیات وحش مقدمه‌ای برای صدور مجوز چهارپایان باشد.

خاکپور با تأیید اینکه سرشماری پاییزه حیات وحش به خودی خود اتفاق بسیار خوبی است، می‌گوید: ما زمانی می‌توانیم منطقه را به درستی مدیریت کنیم که اطلاعات پایه منطقه را در دست داشته باشیم. از این رو سرشماری و تکمیل اطلاعات اتفاق خوبی است

با این حال این فعال محیط زیست تأکید می‌کند: نگرانی از آنجاست که اتفاقی که برای پرندگان افتاد اکنون برای چهارپایان هم تکرار شود و سازمان محیط زیست تحت فشار مافیای شکار طی یک روند ناپسند این فرایند سرشماری حیات وحش را به سمتی ببرد که بر خلاف ظرفیت برد زیستگاه‌ها و نظر استان‌ها، مجوز شکار برای چهارپایان نیز صادر شود.

صدالبته که این نگرانی با رویکرد مدیریت کنونی سازمان محیط زیست برای کسب درآمد سازمان از محیط زیست و پیشینه این سازمان در مواردی همچون جزیره آشوراده و صدور پروانه شکار پرندگان دور از ذهن نیست و پیشگیری از آن نیازمند نظارت و پیگیری دقیق رسانه‌ها و فعالان محیط زیست است.

۲ Comments

 1. شکارچی می‌گه:

  رسمان داری خل میشیاا دیدبانه شکم سیر

  منطقه حفاظت شده شکاار ممنوعه چه با پروانه چه بی پروانه

  ((در کنار افرادی که برای آن‌ها پروانه شکار صادر شده است افراد سودجوی بسیاری هم دور از چشم ماموران وارد مناطق حفاظت شده شوند.))

  کلان کارت شده اخبار بی خود دروغ رواج بدی با چهارتا طرف دار شکم سیر بد تر از خودت

  (( قرار بود ادارات کل استان‌ها روی این دستورالعمل نظر بدهند اما در سازمان همین اظهارنظر را درخواست صدور پروانه در استان‌ها قلمداد کردند ))

  درووغ

  ((ین کارشناس منابع طبیعی با اشاره به اینکه چند سال ممنوعیت شکار، تاثیر خوبی گذاشته بود می‌گوید: مردم عادت کرده بودند که شکار ممنوع است و این حاشیه امنی برای پرندگان حیات وحش ایجاد کرده بود ))

  اره جان …. از خبرا مشخصه

  ((چند سال ممنوعیت شکار))

  شکار یک سال ممنوع بود نه چند سال

  یه دکترر برو …….

 2. کوشان مهران می‌گه:

  مهندس هومان خاکپور انسانی هستند بسیار شریف.

  ولی در چند مورد با ایشان اختلاف دیدگاه دارم.

  … مردم عادت کرده بودند که شکار ممنوع است و این حاشیه امنی برای پرندگان حیات وحش ایجاد کرده بود

  پس چرا در این مدت مغازه های مجاز فروش مهمات شکاری در استان به کار خود ادامه داده و این جز موارد قاچاق سلاح و مهمات شکاری در استان و آمار بالای شکار دزدی و فروش گوشت می باشد؟

  … در کنار افرادی که برای آن‌ها پروانه شکار صادر شده است افراد سودجوی بسیاری هم دور از چشم ماموران وارد مناطق حفاظت شده شوند.

  دارندگان پروانه شکار و بویژه شکار چهارپا که به همراهی مامور به منطقه می روند همواره خاری در چشم شکار دزدان محلی می باشند.

  نخجیرگر قانومندی که هزینه شکار قانونی را متقبل شده هیچگاه هم کاسه شکار دزدان نمی گردد و ورود این افراد باعث کم شدن علنی تخلف در زیستگاه های مجاز برای شکار می گردد.

  … شکارچیان، این مناطق را به میدان تیر تبدیل کرده‌اند

  برای تنظیم کردن تفنگ برای یک شکار موفق نیاز به میدان تیر اندازی با استاندارد های لازم می باشد.

  آیا در استان برای شکارگران مجاز و دوستداران تیراندازی باشگاه های تیراندازی ایجاد شده است؟

  … این فرایند سرشماری حیات وحش را به سمتی ببرد که بر خلاف ظرفیت برد زیستگاه‌ها و نظر استان‌ها، مجوز شکار برای چهارپایان نیز صادر شود.

  سرشماری حیات وحش بر اساس قانونباید هرسال انجام شود وبرای نمونه سرشماری از جمعیت مرال پارک گلستان به معنای برآورد جمعیت برای صدور پروانه نمی باشد.

  آیا جناب آقای خاکپور,این مرد تلاشگر, از تعداد اندک پروانه های چهارپای صادر شده در برابر حجم گسترده تخلف شکار دزدان آگاهی دارند که در هر دهی شاخ های دیوارکوب شده پازن نشان دهنده بی قانونی کامل می باشد؟

  خاکپور انسانی است بسیار شریف

  در مقایسه با بسیاری از طراران شیادی که در پوست دوستدار محیط زیست فرو رفته اند هومان اصلا قابل مقایسه نمی باشد.

  ولی حقیقت جز این است که این نیک مرد کوهستان های زاگرس می پندارد.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN