Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: کاندیداهای نمایندگی مجلس در رابطه با حقوق حیوانات موضع گیری کنند.

فیلم دردناک ارسالی به تحریریه دیده بان حقوق حیوانات حکایت از لزوم رسمیت یافتن بحث «حقوق حیوانات» و جرم انگاری «حیوان آزاری» در کشور دارد.

در این فیلم که توسط دوربین موبایل گرفته شده است، سگی به شدت مورد ضرب و شتم قرار می گیرد و حد اقل چهار نفر با سر دادن قهقهه و خنده نظاره گر ماجرا هستند تا جایی که یکی از شاهدان خطاب به ضارب خواستار توقف ضرب و شتم حیوان بی نوا می شود.

این اتفاق در حالی رخ می دهد که متاسفانه علیرغم وجود آموزه های ملی و شرعی در رابطه با منع حیوان آزاری، و در عین تلاش های بیست ساله اخیر فعالان حقوق حیوانات برای رسمیت یافتن حقوق حیوانات و جرم انگاری حیوان آزاری، هنوز قانون و قانونگذار در این زمینه سکوت کرده اند.

قوانین پیشنهادی برای دفاع از حقوق حیوانات تحویل مسوولان شده است

دو سال قبل و پس از روی کار آمدن دولت جدید، نخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات با همکاری و حضور نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد. در این همایش که به مناسبت ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات و با عنوان حیوان آزاری و خلاء قانونی در برخورد با آزار حیوانات برگزار شد، مدیران ادارات تخصصی سازمان حفاظت محیط زیست، وکلای ارشد کشور، نمایندگان گروه های مدافع حیوانات و جمعی از اصحاب رسانه و دوستداران حیوانات حضور داشتند. این نخستین بار در چهار دهه اخیر بود که مسوولان کشور رسما از «حقوق حیوانات» صحبت کردند و در این مورد به بحث پرداختند. یک سال بعد و در پی انتشار ویدیوی سگ کشی از طریق تزریق در شیراز که به سگ کشی با اسید معروف شد، هزاران نفر از دوستداران حیوانات در برابر ساختمان سازمان حفاظت محیط زیست تجمع کردند. رییس سازمان با حضور در میان تجمع کنندگان قول داد تا در عین حال که سازمان متبوعش در حیطه حیوانات شهری مسوولیت قانونی ندارد، در این زمینه پیش قدم شود تا سایر ارگان های درگیر در مساله نیز از خواب برخیزند. ابتکار بعدتر و در روز جهانی حقوق حیوانات در مصاحبه ای با یورونیوز عنوان کرد که از همکاری در دفاع از حقوق حیوانات استقبال می کند.

معاون رییس جمهور در ارتباط با آزار حیوانات و به ویژه سگ کشی در ایران گفته بود که حیوان آزاری تحت هر شرایطی قابل قبول نیست و این رفتار ناشی از یک خلاء قانونی است.

دلواپسان، سگواپس شناس شدند و تهدید کردند!

پیرو انتشار تصاویر تجمع کنندگان در برابر سازمان حفاظت محیط زیست، رسانه های خاص در رفتاری کاملا سیاسی حاضران را «سگواپس» لقب دادند و انتقادات شدیدی را متوجه تجمع کنندگان کردند. همچنین رفتار حزبی با ریاست سازمان را به خواسته های به حق حیوان دوستان نیز تسری داده و تلاش کردند دفاع از حیوانات را طبق رویه همیشگیشان بی اولویت و غیر ضروری دانسته و تلاش برای دفاع از حقوق حیوانات را به آن سوی خطوط قرمز هل دهند و عامدانه بر سگ کشی تشکیلاتی شهرداری ها که با اصول عقل و منطق و شرع و علم و اخلاق منافات دارد چشم ببندند.

از آنجا که تخلیه هیجان حیوان دوستان در این تجمع بی سابقه و تلاش معاون رییس جمهور برای ارایه کمک در این حیطه با چنین بازخورد تاسف باری مواجه شد و اصل ماجرا نیز کم کم به فراموشی سپرده شد و با پیگیری رسمی همراه نشد، دیده بان حقوق حیوانات با ارسال مجموعه ای از قوانین پیشنهادی در دفاع از حقوق حیوانات، تلاش کرد پیگیر قولی باشد که معاون رییس جمهور در این تجمع داده بود، قولی که با توجه به نزدیک بودن خانه تکانی در مجلس، شاید زمان اجرایش فرا رسیده باشد…

دیده بان حقوق حیوانات با توجه به آغاز فعالیت های تبلیغاتی کاندیداهای محترم نمایندگی مجلس از کاندیداهای ورود به خانه ملت درخواست می کند با موضع گیری واضح در زمینه رسمیت دادن به حقوق حیوانات و جرم انگاری حیوان آزاری در مجلس آتی، زمینه مشارکت حداکثری حامیان حیوانات در انتخابات پیش رو را فراهم آورند. اعلام یا عدم اعلام موشع در این زمینه، در رای حامیان حیوانات تاثیر به سزایی خواهد داشت.

فیلم ارسالی یک محیط بان مظلوم

فیلم حیوان آزاری فوق توسط محیط بان احمد بحری در اختیار دیده بان قرار گرفته که از زحمتکشان عرصه های طبیعی کشور است. محیط بانی که از ضرب و شتم توسط متخلفان و تهدیدات منشوری که شده درد دلهای فراوان دارد اما امیدوار است دفاع از محیط بانان، ارتقای وضعیت شغلی و البته استخدام نیروهای جدید هم در اعلام موضع کاندیداهای ورود به مجلس جایی خاص داشته باشد.

صحت فیلم منتشر شده مورد تایید است و با توجه به مشخصات قابل پیگرد در فیلم، مراتب از طریق شکایت رسمی دیده بان حقوق حیوانات با اتهام «حیوان آزاری» مورد پیگرد قضایی قرار خواهد گرفت؛ امید که فتح بابی باشد برای ایجاد یک رویه قضایی در برابر حیوان آزاری.

Animal-Rights-Watch-ARW-8592

___________________________________

حاشیه های جالب اولین همایش تخصصی حقوق حیوانات

نخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات، حیوان آزاری و خلاء قانونی در برخورد با آزار حیوانات برگزار شد/ به مناسبت ۲۰ شهریور، روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

استقبال ابتکار از همکاری در دفاع از حقوق حیوانات/ به مناسبت ۱۰ دسامبر روز جهانی حقوق حیوانات

اهدای نشان خرس قهوه ای و تقدیر از کنشگران برتر حقوق حیوانات/ به مناسبت ۲۰ شهریور، روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

برگزاری نخستین همایش تخصصی حقوق حیوانات به مناسبت «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات»

فراخوان سومین دوره اهدای نشان خرس قهوه ای – شهریور ۱۳۹۳

اهدای نشان خرس قهوه ای به فعالان حقوق حیوانات/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ تصویری

«اشک سیاه»؛ترانه ای برای یوزپلنگ آسیایی/ رونمایی شده ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ فیلم

دو سال گذشت؛ خرس های قهوه ای همچنان ضجه می زنند/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

انتشار نماهنگ «اینجا به بعدش دیگه با آدماست …»/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

ضرورت دوستی با محیط زیست و پرهیز از حیوان آزاری؛ بخش نخست/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

فوری: بازداشت مجدد قاتل خرس های سمیرم این بار با اسلحه جنگی/ تاثیر جرایم بر رفتار کشتارچیان هیچ است!

پوستر «باور ما کدام است؟»/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

تیزر گروه خورشید سیاه/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

برگزاری کنسرت خورشید سیاه به مناسبت «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات»/ رونمایی از ترانه «اشک سیاه» یوزپلنگ

آزردن حیوانات تمرینی برای کشتن انسان‌هاست/ به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

حقوق حیوانات، گذار از خودپسندی و دیالکتیک تاریخ/ به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

گفت وگو با یک محیط بان:راهی برای برگشت نیست/ به مناسبت روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات

اهدای «نشان خرس قهوه ای» به گروه، فرد و جوان فعال حوزه حقوق حیوانات/ تصاویر قطع کنسرت خورشید سیاه و یک دقیقه سکوت به یاد محیط بان شهید یاری

بیانیه روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ رونمایی از جایزه سالانه حقوق حیوانات و «نشان خرس قهوه ای»

بیانیه گروه های زیست محیطی در رابطه با «روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات»

به مناسبت ۲۰ شهریور ،روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات، خورشید سیاه می خواند

جنایت در حق حیوانات/ بلوتوث های سیاه زیست محیطی، خطری جدی و بی سابقه برای حیات وحش/ فیلم و عکس

رای دادگاه سلاخان خرس‌های سمیرم و چند نکته/ متهمان در دادگاه حاضر نشده و تنها به هجده ماه حبس محکوم شدند!

خرس قهوه‌ای سمبل مظلومیت حیات وحش ایران/ ۱۸ ماه حبس برای عاملان کشتار

«انقراض» آهنگ جدید شهرام مهاجر/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ صوت

کنسرت خورشید سیاه/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ تصویری ۲

کنسرت خورشید سیاه/ ویژه ۲۰ شهریور روز مبارزه با خشونت علیه حیوانات/ تصویری ۱

لغو همایش حقوق حیوانات و حیوان آزاری ۲۰ شهریورماه/ هزینه برگزاری صرف امداد رسانی به هموطنان عزیز زلزله زده خواهد شد

۱۱ Comments

 1. سهیل می‌گه:

  خاک عالم بر سر […]

 2. حامد تواضع می‌گه:

  سلام.ممنون از توجه و حساسیتی که به خرج میدهید.پیگیری برخورد با اون مرد جدا لازمه و هر کاری که از دستم بر بیاد برای به نتیجه رسیدن این اقدامات انجام خواهم داد.
  شخصا احساس میکنم که با توجه به بی تفاوتی مجموعه حکومت، لازمه کمپینی برای برخورد مناسب و شدید با حیوان آزاران شکل گرفته و به شدیدترین وجه ممکن با حیوان آزاری برخورد بشود.

 3. S.P می‌گه:

  سلام از وقتی این فیلم رو دیدم همش صدای ناله اون سگ تو گوشمه امیدوارم پیداشون کنن و به بد ترین شکل مجازاتشون کنن چون به بدترین شکل اون زبون بسترو ازار دادن.

 4. سعید می‌گه:

  سلام،خداروشکر امشب اخبار شبکه سه گفت که عامل این حیوان آزاری دستگیر شده و با دادستان اون شهر مصاحبه کردند و ایشون گفت که تا ۷۴ ضربه شلاق و ۲ ماه زندان مجازات این فرد میتونه باشه و همچنین ایشون گفتند که متاسفانه قوانین برای حمایت از حیوانات اهلی و همون حقوق حیوانات نداریم و تاکید کردند که باید به این موضوع پرداخته بشه و تصویب بشه

 5. مینا می‌گه:

  خبرو خوندم اما فیلمو نگاه نکردم…چون تحملشو ندارم…همین دیروز از داروخونه برای سگهای پناهگاه یک بسته کامل گاز استریل خریدم…چند روز دیگم تصمیم دارم برم براشون دارو بخرم…لوازم دیگه رو هم که از چند هفته پیش تهیه کردم…اما تو دلم غم دارم…ای کاش این سگ بینوا هم جزو سگهای پناهگاه بود…خدایا…

 6. آمیتیس می‌گه:

  ممنون از مطالب مفیدتون

 7. kooshan می‌گه:

  البته اقدام جهت پیگیری این «حیوان آزاری» کاری پسندیده و انسانی بوده است اما واقعیت این است که در دنیای مجازی مستندات و فیلمهای بسیار دهشتناک تری از این مورد هم در ارتباط با وحوشی چون کفتار هم وجود داشته که هنوز هم قابل دسترسی هستند و متأسفانه چندان هم پیگیری نشده و بفراموشی سپرده شده اند و شاید یکی از دلایل آن پیش بینی ناتوانی در برخورد با مرتکبین بوده که عمدتأ از جوامع محلی بوده اند و این موضوع باعث شده تا حامیان حیوانات، رسانه های مربوط و نیز سازمان حفاظت محیط زیست در صدد پیگیری آن موارد برنیایند.

  • تحریریه می‌گه:

   تمام موارد مشابهی که به تحریریه این پایگاه خبری واصل شده اند، بدون استثنا پیگیری شده و کتبا به مقام های مسوول اطلاع رسانی شده است. برخی که قابلیت جلب توجه عامه داشته اند (خرس های سمیرم، کشتن پلنگ توسط سگ های گله، کفتار کشی برای آلت تناسلی، آزار و کتک زدن سگ کلاله) با هدف اطلاع رسانی و جلب توجه عامه در قالب خبر نیز منتشر شده اند.
   از آنجا که انتشار بیش از حد و مکرر چنین اخباری نتیجه عکس خواهد داشت، از انتشار همه این اخبار خودداری می کنیم.

 8. لیلا محمدی می‌گه:

  اینا فقط اسم انسان رو یدک میکشن وگرنه …..

 9. mina می‌گه:

  سگ زنده است و به کانون حمایت از حیوانات تحویل داده شده است.((خدایا شکرت ))

  […]
  جزئیات جدید از دستگیری عامل شکنجه و آزار و اذیت یک سگ در گلستان

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان به تشریح جزئیات جدید از دستگیری عامل شکنجه و آزار و اذیت یک سگ در کلاله پرداخت و گفت: این فرد با قرار کفالت روانه زندان شده است.

  حجت الاسلام و المسلمین حقی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در رابطه با کلیپ منتشر شده از آزار و اذیت یک سگ در فضای مجازی گفت: پس از انتشار فیلم در فضای مجازی، تحقیقات قضایی صورت گرفت و صبح امروز عامل شکنجه این سگ دستگیر و با قرار کفالت روانه زندان شد.

  وی افزود: شخصی که به فیلمبرداری اقدام و آن را منتشر کرده نیز تحت تعقیب قضایی قرار دارد.

  دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گلستان در ادامه بیان کرد: سگ زنده است و به کانون حمایت از حیوانات تحویل داده شده است.

  حجت الاسلام و المسلمین حقی تصریح کرد: جرم این فرد ارتکاب عمل حرام در انظار عمومی است، حیوان آزاری هم جز عمل حرام است و دستگاه قضا به پرونده این فرد طبق قانون رسیدگی می‌کند.

 10. jalil می‌گه:

  لعنت خدا برقوم ظالمین

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN