Subscribe: RSS Twitter

Animal-Rights-Watch-ARW-8608

دیده بان حقوق حیوانات: یک سیرک در شیراز، پس از اعلام ممنوعیت استفاده از حیوانات در سیرک ها، از حیوانات استفاده کرده است اما از سوی افرادی تلاش می شود این مساله مخفی بماند.

زمستان سال ۱۳۹۴ و پس از ده سال تلاش حامیان حیوانات و دو سال همراهی رسمی سازمان حفاظت محیط زیست با کمپین «سیرک نه!» بالاخره خبر اجرایی شدن ممنوعیت استفاده از حیوانات در سیرک های هر ۳۱ استان کشور منتشر شد. این بار عدم موفقیت سیرک باز های متمول و حامیانشان برای استمرار فعالیت در هر شکل و با هر قالبی، منجر به تغییر نمایش های حمایت از پر درآمدها شد تا جایی که «حیوان آزار» دیروز، به جای «پهلوان» معرفی شد، اتفاق طنزی که یک روز هم دوام نداشت و پهلوانان جعلی در فاصله کم تر از ۲۴ ساعت از دروغ پراکنی های مجازی، با اسب، میمون و سگ به اجرای برنامه پرداختند. انتشار تصاویری از این تخلف در فضای مجازی باعث شد حامیان این سیرک تلاش کنند مساله مخفی باقی بماند و اخبار و تصاویر آن منتشر نشود اما این اتفاق با عکس العمل سریع حامیان حیوانات شیراز همراه شد. در متن منتشر شده توسط «حامیان حیوانات شیراز» به تاریخ ۱۵ فروردین ماه ۱۳۹۵، نظارت شایسته وکافی مسوولان محیط زیست درخواست شده و بر حل مشکلات حیوانات باغ وحش بدنام شیراز نیز تاکید شده است.

مشخص است که انتظار حامیان واقعی حیوانات و حیات وحش از مسوولان و متولیان مربوطه، این است که با این تخلف به سخت ترین شکل ممکن برخورد کنند و با نظارت دایمی بر این مجموعه، از اجرای نمایش با حیوانات جلوگیری کنند.

متن کامل نامه درخواست حامیان حیوانات شیراز به این شرح است:

اعتراض به تداوم حضور حیات وحش در سیرک قهرمانی

علیرغم ممنوع شدن حضور حیات وحش در سیرک های کشور که نتیجه تلاش ده ساله حامیان حقوق حیوانات کشور است اما از طریق برخی از شهروندان شیرازی مطلع شدیم در برخی از سانس های سیرک قهرمانی در روزهای پس از نوروز ۱۳۹۵ همچنان حیوانات و حیات وحش حضور دارند.

به همین منظور در روز شنبه ۱۴ فروردین سانس ۹ تا ۱۱ شب در سیرک قهرمانی حاضر شدیم و متاسفانه شاهد حضور دو عدد سگ، یک عدد اسب و یک عدد میمون در برنامه های اجرای شده بودیم. خوشبختانه استقبال خیلی کمی از برنامه سیرک صورت گرفته بود و بر همین اساس احتمال می دهیم به دلیل عدم استقبال کافی برخی از برنامه ها به طور کامل اجرا نشده است و این بر شدت نگرانی های ما می افزاید زیرا علاوه بر حیوانات ذکر شده، گزارش هایی از حضور یک عدد شیر و تمساح در شب های پیش به دست ما رسیده بود. شدت این نگرانی زمانی افزایش می یابد که یکی از عوامل اجرایی سیرک در گفتگویی با یکی از اعضای ما خبر از اجرای برنامه با حضور شیر در هفته آینده داده بود.

نکته دیگری که بر ابهامات موجود می افزاید عدم اجازه عکسبرداری و فیلمبرداری از سیرک قهرمانی است. با این حال علیرغم همه سختی ها چند عکس از برنامه دیشب گرفته شد که به پیوست ارسال می شود.

حامیان حیوانات شیراز ضمن ابراز نگرانی شدید از تداوم حضور حیات وحش و حیوان آزاری در سیرک قهرمانی از مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست درخواست دارد با نظارت شایسته و کافی اجازه این تخلف را ندهد. همچنین لازم است تدابیر لازم برای حل مشکلات حیوانات در باغ وحش شیراز اندیشیده شود تا پیش از این وجهه شهر پایتخت فرهنگی ایران توسط عده ای حیوان آزار ویران نشود.

حامیان حیوانات شیراز

۱۵ فررودین ۱۳۹۵

Animal-Rights-Watch-ARW-8607

برچسب‌ها, ,

۷ Comments

 1. آمیتیس می‌گه:

  باید جریمه و مجازات سختی برای این افراد در نظر گرفته شود

 2. افسون شیرازی می‌گه:

  گل انداختن گردن پهلوان […] ؟؟؟؟؟ ها ها ها چقدر خنده دااااار ..
  از کی تاحالا به کسی که سرش رو میکنه تو دهن شیری که دندون هاش رو کشیدن و ساییدن میگن پهلوان؟!!!!!! حیوونهای باغ وحشش دارن تلف میشن از عدم رسیدگی و بیماری و افسردگی توی قفس های کوچیک و غیر استاندارد ..ها ها پهلوان؟!!!
  قهرمانی ها همه ملت رو فیلم کردن ..
  سیرک حیواناتشون هر شب شیراز اجرا داره با حیوانات… مگه میشه اینقدر مسیولان این تیاتر گل اندازون بی خبر باشن ؟؟؟ واقعا سوال خوبیه کی منفعتش در این مخفی کاریه ؟؟!!!!!

 3. ساناز می‌گه:

  توروخدا بست کنید تا کی قراره این حیوونای زبون بسته ابزار دست این حیوونای انسان نما باشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تا کی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خدا ازتون نگذره

 4. فلو می‌گه:

  باید فکر اساسی برای این متخلفان بشه

 5. همیشه در زمانی که باید بر خورد بشه کوتاهی می کنند و بعد هی قانون تصویب می کنن خب اگه قرار نیست کسی ضامن اجرایی شدن باشه دیگه چرا زحمت تصویب قانون و میکشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. صالحی می‌گه:

  اگر می خواهید بدانید یک فرد خاص یا افرادجامعه ای در چه سطحی از انسانیت هستند، رفتار آنها با ضعیف تر از خودشان را با دقت بررسی کنید: راننده با پیاده، بزرگسال با کودک، ذیحق یا بی حق، انسان با حیوان بی دفاع و … .

  جزییات بیشتر : سنگ‌باران وحشیانه گوزن زرد باردار/ ۴ نکته درباره شرمساری ملی “کاسیت خرم آباد”

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN