Subscribe: RSS Twitter

روزنامه روزگار، گروه محیط زیست: خیابان پلیس، ‌خیابان سروش! حدوداً ۳۰ نفر پشت در یگان امداد تجمع کرده‌اند و با خواهش و التماس خواستار بازگرداندن سگ‌های خود از پلیس هستند. اینجا همان جایی است که اکنون بیش از ۱۰ روز است به بازداشتگاه موقت سگ‌های خانگی تهران تبدیل شده است. گوشه‌ای از محوطه داخلی یگان، توسط توری‌های سیمی فنس‌کشی شده و حدوداً ۲۰ سگ در محوطه‌ای کوچک روی هم تلنبار شده‌اند. از توله‌های کوچک شیرخواره گرفته تا سگ‌های بزرگ. سرتا‌پای همه حیوانات گلی شده. غذای سگ‌ها شده پسماند غذای سربازان یگان و از چالابی که داخل محوطه فنس‌کشی شده برایشان ایجاد شده، آب می‌خورند. اینجا هم غذا می‌خورند و هم آب و هم مدفوع و ادرار می‌کنند. در این میان دو توله کوچک هم زیر دست و پای سایر سگ‌ها به چشم می‌خورند. صاحب یکی از توله‌ها می‌گوید: «یکی از این توله‌ها متعلق به من است. هنوز شیر می‌خورد و آزاری برای کسی نداشته و ندارد. الان چهار روز است از صبح تا ۱۲ شب اینجا هستم و خواهش می‌کنم حیوان را به من بازگردانند اما هنوز قبول نکرده‌اند. او می‌افزاید: روزی که سگ من را گرفتند و آوردند اینجا، تعداد توله‌های اسیر در این مرکز هفت تا بودند اما پنج توله در همین مدت به دلیل شرایط نامناسب بهداشتی مردند و فقط این توله و یک توله دیگر باقی ماندند که زیر دست و پای سگ‌های بزرگ‌تر دارند از بین می‌روند.»
خانم آرام ‌مالک یکی دیگر از سگ‌های بازداشت‌شده به «روزگار» می‌گوید: سگ من نژاد تریر است. پنج روز قبل حیوان را به دلیل مشکلات جسمی‌اش نزد دکتر دامپزشک بردم و در حال بازگشت به خانه ۷-۸ نفر از ماموران نیروی انتظامی در حالی که سگ در ماشین بود، ‌خودرو من را پایین‌تر از پارک نیاوران متوقف کردند و هر چه گریه و زاری کردم که به خدا قسم این داروهای سگم است و بیمار است اما توجهی نشان ندادند و سگ را گرفته و داخل یک قفس بزرگ که توی آن هم چهار تا سگ دیگر بودند، انداختند و بردند. اوضاع حیوان در این مدت به مراتب بدتر شده و با این وضعیت بد بهداشتی که این مرکز دارد هر چه بیماری هم بوده لابد تا حالا گرفته اما هنوز هم سگ من را پس نداده‌اند. وی می‌افزاید: البته از برخی افراد چندین بار تعهد گرفته‌اند و سگ‌هایشان را آزاد کرده‌اند اما هنوز سگ من را نداده‌اند….
با گذشت نزدیک به ۱۰ روز از برخورد ماموران نیروی انتظامی با سگ‌های خانگی و اعتراضات مکرر جامعه دامپزشکی و انجمن حمایت از حیوانات ایران، ‌شمار سگ‌های بازداشت‌شده هر روز بیشتر از روز قبل می‌شود. در همین حال سید‌جاوید آل‌داوود‌ عضو هیات‌ علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و رئیس انجمن حمایت از حیوانات از شکایت تعدادی از دارندگان سگ‌های خانگی بازداشت‌شده به این انجمن خبر می‌دهد و به «روزگار» می‌گوید: ‌به دلیل برخورد غیر‌قانونی نیروی انتظامی با دارندگان سگ‌های خانگی، ‌انجمن از یک وکیل دادگستری خواسته شکایات همه شاکیان را جمع‌آوری کرده تا به مراجع قضایی شکایت کنیم. او می‌افزاید: متاسفانه این برخورد نیروی انتظامی کاملاً غیرقانونی است چرا‌که هیچ قانونی برای برخورد با دارندگان حیوانات خانگی یا بازداشت حیوانات‌شان وجود ندارد و طرحی هم که اخیراً در مجلس توسط برخی نمایندگان مطرح شده،‌ هنوز فقط یک طرح و پیشنهاد است که با پیگیری‌های مکرر جامعه دامپزشکی و انجمن فعلاً متوقف شده بنابراین نیروی انتظامی نمی‌تواند به استناد قانون نانوشته،‌ با دارندگان سگ‌های خانگی که سگ‌هایشان صاحب‌ شناسنامه هستند و مرتباً تحت نظر دامپزشک‌اند برخورد کند. اما با وجود اعتراضاتی که به نیروی انتظامی داشتیم، این برخوردها همچنان ادامه دارد.
آل‌داوود گفت: به اعتقاد من ریشه این برخوردها در نبود یک دستورالعمل بهداشتی و قانونی در کشور برای نگهداری حیوانات خانگی است. به همین دلیل در جلسه مشترکی که با رئیس سازمان دامپزشکی و تنی چند از اعضای جامعه دامپزشکان دام‌های کوچک در روزهای گذشته داشتیم، دستورالعملی را برای نگهداری حیوانات خانگی ارائه کردیم که در صورت تصویب سازمان دامپزشکی، دیگر نیروی انتظامی نمی‌تواند با سگ‌های خانگی برخورد انتظامی کند.
در همین حال دکتر هومن ملوک‌پور عضو جامعه دامپزشکی دام‌های کوچک به «روزگار» گفت:‌ بر اساس این دستورالعمل تمامی سگ‌های خانگی باید دارای ‌شناسنامه و گواهی بهداشتی باشند. همچنین تردد سگ‌ها در اماکن شلوغ و پرتردد، ‌نحوه استفاده از پوزه‌بند و چگونگی حمل در خودرو و موارد دیگر در این دستوالعمل لحاظ شده و اگر کسی این ضوابط را رعایت نکرد، مسلماً نیروی انتظامی می‌تواند با آنها برخورد کند اما این نوع برخوردهای اخیر به هیچ عنوان مورد تایید جامعه دامپزشکی نیست.

دامپزشکی در ایران یک شغل نیمه‌قانونی است
وی گفت: ‌متاسفانه شغل ما در ایران یک شغل نیمه‌قانونی است یعنی از این طرف وزارت جهاد کشاورزی به ما دامپزشکان مجوز فعالیت درمانی برای دام‌های کوچک (سگ و گربه) می‌دهد و از یک طرف وزارت کشور دستور می‌دهد بیماران ما را در صورت مشاهده در خودرو و… و حتی اگر در حال انتقال به مطب دامپزشکی هستند، بازداشت و جمع‌آوری کنند! به گفته وی افرادی که اقدام به نگهداری حیوان خانگی می‌کنند، ۷۵ درصد سگ، ‌۱۵ درصد گربه و ۱۰ درصد هم ماهی و پرنده دارند و از این رو ۷۵ درصد مراجعات به کلینیک‌های دامپزشکی مربوط به سگ‌هاست که در این صورت باید تکلیف دامپزشکان هم بعد از جمع‌آوری سگ‌های خانگی مشخص شود.
دکتر ملوک‌پور به «روزگار» گفت: من نمی‌دانم این رسانه‌ها و افرادی که مرتباً از بیماری‌زا بودن سگ‌های خانگی دم می‌زنند، براساس کدام آمار و ارقام و مشاهده‌ای چنین اظهارنظر می‌کنند؟ در حالی که تعداد بیماری‌های مشترک بین انسان و گاو و گوسفند چندین برابر بیشتر از بیماری‌های مشترک بین انسان و سگ است. او می‌افزاید: رسالت ما دامپزشکان نیز حفظ بهداشت جامعه و کنترل بیماری‌های حیوانات است، همان طور که رسالت پزشکان هم حفظ سلامت جامعه و کنترل بیماری‌های انسانی است. اگر حیوان تحت نظر دامپزشک و صاحبش باشد، سلامت جامعه تامین می‌شود یا اگر در بازداشتگاه‌های کثیف و در شرایط نامناسب در بازداشت باشد.

باغ‌وحش تهران سگ‌های بازداشتی را پس فرستاد
ملوک‌پور همچنین گفت:‌معلوم نیست نیروی انتظامی با این سگ‌ها می‌خواهد چه کند؟ البته گویا طی چند روز گذشته تعدادی از این سگ‌ها را به باغ‌وحش بردند که باغ‌وحش هم از پذیرش آنها امتناع کرده و دوباره سگ‌ها به بازداشتگاه بازگشتند. در این بین تعدادی از آنها می‌میرند، ‌تعدادی با گرفتن تعهد از صاحبان‌شان آزاد می‌شوند و تعدادی دیگر هم تا رسیدن سگ‌های جدید در اسارت می‌مانند!
این دامپزشک همچنین افزود: این اقدام نیروی انتطامی دخالت در کار قوه مقننه است چون قبل از اینکه قانونی وضع شود، آنها دارند قانون خودشان را اجرایی می‌کنند. ملوک‌پور تاکید کرد: این بحث غربزدگی نگهداری از سگ، ‌یکی از همان مباحث کهنه و پوسیده‌ای است که سال‌هاست مطرح می‌شود در حالی که آنها که به این سخنان استناد می‌کنند، اتفاقاً نمی‌دانند نگهداری از سگ شرق‌زدگی است نه غربزدگی! ‌چون سگ پنج هزار سال قبل از سرزمین پارس به اروپا برده شد. البته ما به عنوان حامی حقوق حیوانات مخالف برخی ناهنجاری‌های موجود در جامعه در ارتباط با حیوانات خانگی هستیم همان طور که مخالف خیلی از ناهنجاری‌های دیگر هم هستیم. اما اگر کسی بد لباس پوشید ‌یا بد موی سرش را آرایش کرد یا بد رانندگی کرد باید کل جامعه را با یک چوب زد؟ حالا ممکن است برخی افراد هم حیوانات‌شان را برای خودنمایی استفاده کنند. ‌اینکه دلیل نمی‌شود برای برخورد با همه.
ملوک‌پور می‌افزاید: صاحب یکی از سگ‌هایی که هم‌اکنون در بازداشتگاه به سر می‌برد، فردی ناشنواست که و این سگ در انجام بسیاری از کارهای او، ‌عصای دستش بوده که دیگر نیست. حالا پرسش من این است که اگر آقایان دغدغه بهداشت جامعه و بیماری‌های مشترک بین انسان و سگ را دارند، چرا سری به این مرکز بازداشت سگ‌ها نمی‌زنند تا ببینند سگ‌های بازداشت‌شده در چه وضعیت بد بهداشتی نگهداری می‌شوند. این دامپزشک یادآور شد: برخی بیماران ما اظهار داشتند هنگام گرفتن سگ‌ها، ‌ماموران از تزریق داروی بیهوشی به حیوانات استفاده کردند که این کار نوعی دخالت در حرفه دامپزشکی است و می‌تواند برای سلامت حیوان بسیار مضر باشد.
جمع‌آوری سگ‌های خانگی توسط نیروی انتظامی در چند روز گذشته در حالی ادامه دارد که طرح نمایندگان مجلس برای ممنوعیت نگهداری سگ به عنوان حیوان خانگی هنوز به تصویب مجلس نرسیده و قانونی نشده است.


۱۰ Comments

 1. melika می‌گه:

  آخه چی باید بگم انقدراعصابم خورد شدکه تا آخرش نتونستم بخونم،آخه تو این مملکت فقط مشکل بزرگ جامعه نگهداری سگه ؟؟!!! چرا به وضعیت این معتادا و کارتون خواب ها که تو گوشه وکنارشهرهستند توجهی نمیکنه چرا به بیکاری و اعتیاد و گرانی که مشکلات گریبانگیروجدی جامعه ست اهمیتی نمیدن؟یه مدت گیرمیدن به ماهواره ها الان هم گیردادن به این زبون بسته های بی گناه !واقعا برای خودم متاسفم که اینجا زندگی میکنم نمیدونم تا کی باید ادامه داشته باشه

 2. م می‌گه:

  با وضعیت فعلی ضابطه مند شدن نگهداری حیوانات امری ضروریست. کما اینکه در سایر کشورها هم ضوابط خاصی وجود دارد. متاسفانه با رفتار نامعقول از هر دو طرف، حقوق سایرین ضایع می گردد. به عنوان کسی که در مجموعه ای زندگی می کنم که دو سگ در دو واحد آن وجود دارد. متاسفانه عدم رعایت حقوق همسایگان توسط یکی از صاحبین سگها موجب شده که تا مرز شکایت هم پیش بروم. قبول کنید که وقتی یک نفر سگ بیچاره را در مدت ۲۴ ساعت، ۱۶ ساعت تنها می گذارد، در تعطیلات سگ تنها در خانه است و تنها موجب ـزار همسایگان می گردد، نگهداری این سگ توسط فرد دلیلی جز خودنمایی و اظهار وجود ندارد. سوال من از دکتر ملک پور این است که آیا پیشنهادی برای برخورد با اینگونه نگهداری سگ هم دارند یا نه.

 3. آزاده می‌گه:

  نمیدونم مشکل این آقایون با سگا چیه؟!!
  هر روز که از کوچه و خیابان گذر میکنم با انبوهی از متکدیان با چهره هایی زشت چرک و کثیف و آلوده روبرو میشم و حالم به هم میخوره … حالا آقایان بهداشت جامعه رو در جمع آوری سگهای تمیز و شناسنامه دار میبینن…
  واقعا” برای چنین جامعه ای متاسفم…

  هر چند خود مردم هم با این طرز رفتارشون با حیوانات و به خصوص سگها در اجرای این قانون بی قانون بی تاثیر نیستند

 4. anita می‌گه:

  واقعا برای این جامه متاسفم .

 5. mohamad می‌گه:

  زمانی بود که به ایرانی بودن و […]بودنم افتخار می کردم اما حالا
  خجالت میکشم خودم رو ایرانی و […] بدونم
  به خدا این اسلام نیست
  مشتی ادم ریا کار […]
  این روزا با کارای این مسولین جامعه ی جهانی ایران و ایرانی رو […]
  التماس میکنم ایرانمو نابود نکنین

  خدایا همانگونه که مرا خلق کردی و مواظبم بودی زین پس از دیگر مخلوقات جاندارت محافظت کن
  نگذار آدمانی[…] چراغ زندگانی موجودی رو خاموش کنند

 6. بابك می‌گه:

  استانبول که بودم جلوی یک رستوران شیک و ترو تمیز یک سگ بزرگ نشیسته بود و معلوم بود بدون صاحب است.از یه نفر درباره این سگها پرسیدم و اینکه چرا کسی اعتراضی نمیکند.نگاه عاقل اندر … به من کرد و گفت:همه این حیوانات رو شهرداری واکسینه میکنه و آزادند در شهر تردد کنند.آزار و اذیت اینها هم جرایم سنگینی دارد.شهرداری موظف به واکسیناسیون و رسیدگی به حیوانات شهر هم است.
  ۲-توی کشتی مسافری تکه نانها را با دستم میگرفتم و پرندگان به راحتی و بدون ترس آنرا از دستم میگرفتند.میدانید این دو موضوع چه چیزی را ثابت میکند؟اینکه حیوانات فهمیده اند انسانها با آنها کاری ندارند و اذیتشان نخواهند کرد.ولی در ایران چه؟چرا حیوانات را آزار میدهیم؟چرا به راحتی اذیتشان کرده حتی آنها را می کشیم.مگر زمین فقط به ما تعلق دارد؟آیا تا حالا این کسانیکه حیوانات را میکشند یک لحظه فکر کرده ند که شاید بچه های این سگها و… منتظر مادرشان هستند و شاید هنوز چشمشان باز نشده است که مادرشان کشته میشود.آیا تا حالا بچه گربه گرسنه بدون مادر دیده اید؟من دیده ام.صحنه دردناکیست.

 7. قاسم می‌گه:

  سلام من یک دانشجوی دامپزشکی هستم و خیلی علاقه دارم در زمینه ی پت (حیوانات خانگی) تحصیلات خودم را ادامه بدم اما با این اقدام نیروی انتظامی دیگه آینده ای از این شغل پیش چشمم نمیبینم.آخه چرا رشته ای که اینقدر در دنیا مورد توجه است و حتی ارزش این رشته از تمامی رشته های علوم تجربی بیشتر است،مورد ظلم و سنگ اندازی قرار بگیره.به امید آزادی همه ی سگ ها

 8. اشان می‌گه:

  این همه مامور اگر در کنار مرزها خدمت می کردن حتی یک گرم مواد مخدر هم وارد مملکت نمی شد ببین این همه ادم رو بسیج کردن که چی ؟ تو خیابونها سگ بگیرن ؟ خنده دار نیست ؟ واقعا متاسفم برای خودم که ایرانی هستم

 9. Sahar می‌گه:

  هر روز مجبورم سگم رو ببرم بیرون برای دستشویی.از ترسم میبرمش تو یه جای خلوت وپاتوق معتادا و… پایین یک تپه در غرب تهران.نمیدونم از سرنگ های زیر پا و شیشه های شکسته مشروب که تو پای من وسگم نره بترسم یا از مزاحمت یا سگ های بزرگ کوه یا ماشین کلانتری.هر روز همین داستان رو دارم….اگه یه جایی برای ما بود که با خیال راحت میبردیمشون عالی بود…

 10. Mati می‌گه:

  این سگها […] تمیز تر زیبا تر و انسان دوست ترن. امیدوارم هرچه زود تر […] زورتون به بقیه که نمیرسه دلخوشیشونو میگیرید یا حیوونشون یا ماهوارشون یا سروضشون […]

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN