Subscribe: RSS Twitter
سبزپرس – گروه محیط طبیعی: اهالی روستای «منصور آباد» از توابع شهرستان رفسنجان یک گربه پالاس را مشاهده کردند و توانستند از آن عکس برداری و فیلمبرداری کنند.

به گزارش سبزپرس، پس از آنکه «گروه دوستداران طبیعت رفسنجان» و اداره محیط زیست رفسنجان در روز ۲۹ خردادماه از حضور نوعی گربه وحشی در روستای منصور آباد اطلاع یافتند، گروهی کارشناسی عازم روستا شدند که تنها موفق به مشاهده عکس ها و فیلم های تهیه شده از این گربه شدند.
گربه مشاهده شده، از گونه نادر «گربه پالاس» است که از نظر جثه کمی از گربه خانگی بزرگتر است.
آنطور که در فیلم ها و عکس های تهیه شده توسط اهالی به نظر می رسد، این گربه از ناحیه چشم راست دچار آسیب شده است اما به دلیل آنکه گربه محل را ترک کرده بود، گروه اعزامی به روستا، قادر به درمان آن نبودند.
گربه پالاس یکی از گربه های نادر ایران است که در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت در رده «نزدیک به تهدید» قرار گرفته است. با این حال کارشناسان معتقدند که وضعیت این گوشتخوار در ایران، رده «در معرض خطر» باشد.
پالاس گربه ای انزوا طلب است که از پستانداران کوچک، خزندگان و پرندگان تغذیه می کند و پیش از این گزارش هایی از مشاهده آن در مناطق مرکزی ایران و همچنین استان های آذربایجان غربی و شرقی در شمال غرب منتشر شده بود.

Leave a Reply


© ۱۳۸۵ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN