Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: رئیس اداره ساماندهی دفتر حفاظت و شکار و صید سازمان محیط زیست از افزایش نگهداری حیوانات وحشی در منازل مسکونی و باغ وحش‌های خانگی خبر داد و گفت: نگهداری این حیوانات بدون گرفتن مجوز از سازمان محیط زیست جرم است و قاچاق حیوانات محسوب می شود.

سید مسعود حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه نگهداری حیوانات وحشی در منازل مسکونی و باغ وحش‌های خانگی افزایش یافته است گفت: در سازمان محیط زیست قوانینی برای نگهداری از حیوانات در منازل مسکونی وجود دارد و اگر اشخاصی متقاضی نگهداری این حیوانات در منازل مسکونی خود باشند، کارشناسان متخصص حیات وحش از طرف سازمان محیط زیست مامور به بازرسی و نظارت بر محل نگهداری این حیوانات هستند.

به گفته وی، افراد متقاضی نگهداری حیوانات ، بایستی قدرت نگهداری این حیوانات را از لحاظ محل نگهداری و تامین مخارج تغذیه ای داشته باشند زیرا نگهداری این حیوانات در محل رفت و آمد و زندگی دیگر انسانها نباید باعث بر هم خوردن نظم اجتماعی شود.

حسینی تصریح کرد: همچنین حیواناتی که برای نگهداری از آنها تقاضا وجود دارد نباید در لیست حیوانات در معرض انقراض و یا لیست سایتیس باشند زیرا این کنوانسیونها اجازه نگهداری و تجارت برخی حیوانات را نمی دهد. این حیوانات نباید درنده خو و بیماری مشترک با انسان داشته باشند.

به اعتقاد وی، در عمل بسیاری از افرادی که اقدام به نگهداری حیوانات می کنند اطلاعی از این قانون ندارند و به صورت خصوصی و پنهان ازسازمان محیط زیست اقدام به نگهداری حیوانات می کنند که این کار قاچاق محسوب می شود و در صورتی که محیط زیست مطلع شود این حیوانات را به نفع سازمان مصادره کرده و به نزدیکترین مرکز قانونی نگهداری حیوانات منتقل می کند.

http://arw.ir/wp-content/uploads/2011/07/Animal-Rights-Watch-ARW-1430.jpg

حسینی در پاسخ به اینکه ضرورت نگهداری حیوانات وحشی در منازل مسکونی چیست که سازمان محیط زیست چنین مجوزی صادر می کند گفت: تمامی این اقدامات ناشی از علاقه ذاتی انسانها به طبیعت و حیات وحش است و احساس مالکیت انسان بر طبیعت و حیات وحش عامل اصلی اقداماتی چون نگهداری خصوصی از حیوانات است.

به گفته وی، بارها دیده شده افرادی با گریه و التماس تقاضای نگهداری حیواناتی مانند مارپیتون، و ایگوانا یا بزمجه استرالیایی، میش کل و بز  را به سازمان محیط زیست می دهند که این امر فقط به دلیل علاقه فردی است.

حسینی در پاسخ به اینکه گفته می شود افراد متمول و خاص نظیر بازیگران سینما و فوتبالیست ها بیشتر تقاضای نگهداری چنین حیواناتی را دارند نشان دهنده این نیست که این تقاضاها به دلیل چشم و هم چشمی است گفت: البته سازمان محیط زیست مجوز نگهداری حیوانات را به کسانی می دهد که توانایی مالی برای تأمین مخارج نگهداری این حیوانات را که قابل توجه است داشته باشند که در میان اقشار مذکور این افراد زیاد هستند ولی به نظر می رسد علایق فردی علت این تقاضاهاست.

وی در پاسخ به اینکه آیا این افراد با نگهداری حیواناتی مانند مار پیتون و ایگوانا آرامشی را که افراد در نگهداری از حیوانات خانگی انتظار دارند به دست می آورند افزود: وقتی تقاضا برای این حیوانات زیاد است حتماً تأثیر مثبتی در روحیه افراد دارد.

__________________________

خبر مرتبط:

باغ وحش خانگی/ تصویری

افزایش باغ وحشهای خانگی در کشور

ارم دیگر باغ وحش اصلی تهران نیست/ فروش گوریل،گراز،عقاب، شیر و گرگ در مولوی

راز وحشتناک باغ‌وحش خانگی

سگ و گربه مجوز نمی خواهند،نگهداری مار و میمون ممنوع

سکوت حامیان حیوانات در قبال آزار حیوانات در نمایشگاه قزوین

 

۳ Comments

 1. فربد می‌گه:

  این رو بدونید که مار ها و خیلی از دیگر خزندگان و دوزیستان در تمام جهان به عنوان حیوان خانگی نگهداری می شوند و در پستانداران نیز همین طور اون عکسی که گذاشتید از مار های خانگی هست نه وحشی……. اما در مورد سنجاب و ….. بله باید این افراد مجازات شوند.

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   مار خانگی؟!
   دوست عزیز! در تمام جهان مواد مخدر هم مصرف می شود ولی در هیچ کجا ارزش محسوب نمی شود! در تمام دنیا حامیان حیوانات مخالف سرسخت نگهداری حیات وحش به اسم حیوان خانگی هستند. تکثیر در اسارت یک حیوان، آن را به حیوان دست آموز و خانگی تبدیل نمی کند، بلکه فقط طبیعت آن را می گیرد.

 2. امیر می‌گه:

  دوست عزیز مقایسه حیوان خانگی با مواد مخدر به نظر منطقی نیست …

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN