Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات ایران : یک دلیجه کشف شده از متخلفان در «نای بند» رهاسازی شد
محیط بانان اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر، یک دلیجه کشف شده از متخلفان در پارک ملی دریایی «نای بند» را رهاسازی کردند.

به گزارش سبز پرس در هفته گذشته ماموران اجرایی پارک ملی دریایی «نای بند» موفق به  کشف و ضبط هشت رشته تور و طناب، یک دلیجه و چهار قمری از شکارچیان متخلف شدند.

شکارچیان متخلف در سردشت و تکاب دستگیر شدند
در خبری دیگر، اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از دستگیری سه شکارچی غیرقانونی در محدوده ارتفاعات عباس آباد (تاژان قلعه) خبر داد.ماموران اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سردشت در جریان گشت و کنترل به سه شکارچی متخلف برخورد کردند و ضمن جلوگیری از تخلف، آنان را دستگیر و از متخلفان تعداد سه قبضه اسلحه به همراه تعدادی ادوات شکارو لاشه پرندگان شکار شده کشف و پرونده این افراد به مقامات قضایی تحویل شد.
همچنین  ماموران یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تکاب  یک شکارچی  متخلف را در منطقه ی شکار ممنوع «چیچکلو» دستگیر و یک قبضه اسلحه به همراه تعدادی ادوات شکار از او کشف و ضبط کردند.

شکارچی سابقه دار فراری توسط محیط بانان استان سمنان به دام افتاد
ماموران اجرائی اداره پارک ملی توران در استان سمنان در حین گشت و کنترل در حوزه عباس آباد ، متوجه یک دستگاه موتورسیکلت با دو سرنشین شدند که به محض مشاهده محیط بانان فرار کردند. اما ماموران پس از تعقیب و گریز موفق به دستگیری متخلفان شده و از آنان لاشه سه کبک و یک قبضه سلاح تک لول و تعدادی ادوات شکار کشف و ضبط کردند و شکارچیان متخلف که یکی از آنان مجرم فراری بود، تحویل مراجع قانونی شدند .حوزه استحفاظی عباس آباد در منطقه حفاظت شده توران، به لحاظ دشتی و تپه ماهوری بودن منطقه، زیستگاه طعمه هایی نظیر قوچ و میش ، آهو و خرگوش بوده و شرایط بسیار مناسبی برای زیست گونه در معرض خطر انقراض یوزپلنگ آسیایی می باشد ولی وجود دامداری های سنتی و واقع شدن اتوبان تهران – مشهد در حاشیه منطقه، تهدیدی جدی برای زیست گاه این گونه نادر جانوری است.

شکارچیان متخلف در منطقه حفاظت شده جهان نما دستگیر شدند
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گلستان،محمد ممشتی با اعلام خبر دستگیری شکارچی متخلف در منطقه حفاظت شده جهان نما گفت : مأموران و ضابطان گارد اجرایی محیط زیست شهرستان «کردکوی»  موفق به دستگیری یک شکارچی غیر مجاز در منطقه «چمن ساور» منطقه حفاظت شده «جهان نما» شدند.او از کشف و ضبط  یک قبضه اسلحه غیر مجاز گلوله زنی  لاشه یک مرال ( گوزن قرمز ) و قطار فشنگ و تجهیزات انفرادی از شکارچیان متخلف خبر داد. این متخلفان پس از دستگیری، به همراه ادات ضبط شده به مراجع قضایی تحویل شدند. گوزن قرمز، حیوان حمایت شده و در معرض خطر انقراض است که شکارچیان متخلف به شکار او پرداخته بودند.ممشتی تاکید کرد: در شرایطی که هر روز شاهد درگیری و افزایش خشونت علیه مأمورین زحمتکش محیط زیست هستیم بر همه مردم طبیعت دوست و نجیب منطقه فرض است به یاری حیات وحش که بیشتر گونه های آن کمیاب بوده شتافته و دست شکارچیان خاطی را از این حیوانات کوتاه نمایند .
او از تمام علاقمندان و دوستداران طبیعت و حیات وحش درخواست کرد در حفاظت از این میراث های طبیعی ارزشمند سازمان محیط زیست را  یاری داده تا با این افراد که قصد سودجویی از این گونه های با ارزش را دارند برخورد قانونی صورت گیرد و نسل این گونه حمایت شده از خطر انقراض نجات یابد .جنگلهای استان گلستان زیستگاه گونه های جانوری مختلفی است که «مرال» به عنوان یک گونه بومی و منحصر به فرد از پستانداران حمایت شده ای است که در جنگلهای خزری زیست می کند . این گونه ارزشمند در فصل جفت گیری که از اواسط شهریور آغاز و تا اواسط مهر ماه ادامه دارد رفتارهای خاصی از خود بروز داده و با نعره هایی که سر می دهد مبادرت به ایجاد قلمرو برای خود می کند که به آن «گاوبانگ» می گویند و ماده ها را در قلمرو گرد هم آورده و به شدت از قلمرو در برابر نرهای دیگر حراست می کنند.در این زمان، اگر گوزن نر دیگری وارد آن محوطه شود صدایی می کند که بلافاصله گوزن صاحب قلمرو،  خود را به او می رساند تا او را از منطقه خارج کند. در این زمان شکارچیان با استفاده از وسایل خاصی صدای گوزن را تقلید می کنند و گوزن های نر را به راحتی به طرف خود می کشند و آنها را شکار می کنند.

کشف و ضبط ۷ قبضه اسلحه شکاری در مناطق مختلف استان قزوین 
در خبری دیگر، مدیرکل محیط زیست استان قزوین از دستگیری هفت شکارچی متخلف در منطقه «بویین زهرا» خبر داد و گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان در واحد مرکز، اداره بوئین زهرا، سرمحیط بانی های « آوج» و «طارم سفلی» در حین عملیات گشت و کنترل در دو روز گذشته موفق به دستگیری هفت نفر از متخلفان شکار شدند.
علی آقا فرهادی تاکید کرد: این متخلفان به شکار بدون داشتن مجوز پرداختند که از آنان تعداد هفت قبضه اسلحه شکاری دولول و تک لول و ۱۰ قطعه لاشه کبک به همراه سایر ادوات شکار و صید کشف و ضبط گردید و پرونده آنان جهت بررسی و صدور حکم به مراجع قضایی تحویل شد.

دستگیری ۲۰ شکارچی متخلف در خراسان جنوبی در شش ماهه نخست امسال
اداره حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی، از دستگیری ۲۰ شکارچی متخلف در شش ماهه نخست امسال در مناطق مختلف تحت مدیریت حفاظت محیط زیست استان خبر داد. به استناد قانون شکار و صید پرونده هایی برای شکارچیان متخلف تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شد. این افراد پس از طی مراحل قانونی مجرم شناخته شدند و رأی به محکومیت آنان صادر شده است.

Leave a Reply


© ۱۳۹۹ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN