Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: چندین سال است یک شیر پنج ساله در شهر خرمدره استان زنجان توسط یک سیرک‌باز دوره‌گرد، در قفسی کوچک پشت یک وانت نگهداری می‌شود، این سیرک‌باز از این شیر برای معرکه‌گیری و اجرای نمایش در شهرها و روستاهای اطراف استفاده می‌کند، در حالی که نه محل نگهداری این حیوان از امکانات بهداشتی و فضای کافی برخوردار است و نه غذای مناسبی به آن داده می‌شود.

به نوشته روزنامه «شرق»، مولانا در یکی از شعرهایش در ستایش محبت گفته بود «وز محبت شیر موشی می‌شود» شیری که در قفس تنگ این گزارش گرفتار است محبت ندیده و به این روز افتاده. سیرک‌باز دوره‌گرد خرمدره‌ای این شیر پنج ساله مظلوم را در قفس پشت وانت گذاشته و هر روز به روستاها و شهرهای اطراف می‌برد، نمایش می‌دهد و با آن کشتی می‌گیرد؛ شیر بیچاره‌ای که از خردسالی در قفس و اسیر این فرد است، حالا پنج ساله شده. شیر را سلطان جنگل می‌نامند، شیر این گزارش اما برای زنده ماندن و زندگی، شبانه‌روزش را در این قفس تنگ می‌گذراند و هر روز مجبور است برای اندک غذای بی‌کیفیتی که سهمش است در معرکه‌هایی که ترتیب داده شده با صاحبش کشتی بگیرد.

قفس پشت این وانت محل دایمی و اصلی زندگی این شیر است، قفسی که در آن نه نظافت رعایت می‌شود و نه در حد و اندازه‌های این حیوان عظیم‌الجثه است، این وانت شب‌ها در یک دامداری در اطراف خرمدره پارک می‌شود، صاحب شیر هر روز دو یا سه بار به شیر غذا می‌دهد، غذایی که ترکیبی است از بقایای دورریختنی گوشت مرغ، شیر بیچاره هم از سر اجبار و ناچاری به این غذای بی‌کیفیت عادت کرده است. گزارش‌ها حاکی از قفس کثیف و نامناسب زندگی این شیر است، هرچه نسل شیرهای تاریخ در دشت‌های آفریقا و دیگر نقاط جهان با نعره‌های هولناک‌شان مو بر تن دیگر جانداران سیخ کردند و لقب سلطان جنگل و ترسناک‌ترین درنده را یدک کشیدند، اما حالا این یکی در مظلومیتی بی‌مانند گرفتار شده است.

وانت محل زندگی شیر تا چند ماه پیش از این در خانه سیرک‌باز، پارک می‌شد، همسایه‌های این خانه اما از دست نعره‌های وحشت‌برانگیز و شبانه شیر به نیروی انتظامی شکایت بردند و چند مامور هم برای رسیدگی ماجرا به سراغ سیرک‌باز آمدند، نتیجه اما حاصلی برای شیر نداشت جز اینکه قفس محل زندگی‌اش به یک دامداری در اطراف شهر برده شود، حالا دیگر نعره‌های گاه و بیگاهش هم به جایی نمی‌رسد.

شیر اسیر، نه توان فرار دارد و نه حامی و حمایتگری به دادش می‌رسد. سازمان محیط‌زیست و دیگر نهادهای مسوول هم تاکنون هیچ اقدامی برای نجات آن انجام نداده‌اند، خلا‌های قانونی در این زمینه هم کار را بدتر کرده است، براساس قانون کسی نمی‌تواند این شیر را از دست صاحبش خلاص کند.

شیرها در هفت سالگی به اوج رشد فیزیکی خود می‌رسند. آنها در این سن بزرگ‌ترین جثه را خواهند داشت، پوست شیر هم در بازار ارزش مالی بسیاری دارد، آن‌طور که افراد محلی گفته‌اند از صاحب این شیر شنیده‌اند او منتظر رسیدن هفت سالگی شیر است، زمانی که هیکل حیوان به بزرگ‌ترین حالت ممکن برسد وقت کشتن و بهره‌برداری از پوست اوست. می‌گویند صاحب شیر از همسایه‌ها خواسته است فقط دو سال دیگر صبر کنند. در سرگذشت این شیر باید نوشت شیری که در تولگی به اسارت درآمد و تا آخر عمر در قفس ماند برای رسیدن به هفت سالگی و مرگ.

۱۸ Comments

 1. Platypus می‌گه:

  اتش بر جانم زدید. آخر این سرنوشت سیاهی است!!! ننویسید اقا . از این دردهای بی درمان نگویید . از سرطان هم بدتر است. تا ته قلبم را سوزاندید .

  برای قشنگ اسیرم . برای ملوسم :

  تنها تو هستی که می تابی هم چون ستاره ای در دور دست
  زمان به اندازهء پلکهای تو کوچک است
  وقتی نگاه عاشقانه به این خاک می کنی
  در دوردست همه چیز عین دم قرقاول زیباست .
  من گلویم از فشار درد تو می گیرد
  من بیتابی ترا در این جهنم …
  می فهمم که از کجا ضعفهایت بر تو غلبه می کنند
  به من بگو در عطر کدامین یاس نفس می کشی
  من عطری در زندگییت نمی بینم
  وقتی به آستان این همه جهالت می روی
  جز مردار سرد شده از قرنهای عفونت کرده
  چیزی به مشام من نمی رسد .

 2. farideh می‌گه:

  فقط خبر پخش نکنید، اقدام کنید این شیر را برای آزادی از این بی‌ وجدان بخرید پس این سازمان به چه درد می‌خوره؟؟؟ پخش کردن این خبرها که هنر نیست ! پس اسم خودتون رو نگذرید دیده بان حقوق حیوانات ………………………اقدام کنید

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   دوست عزیز!
   هیچ ارگان حمایت از حیواناتی در جهان وقتی امکان خرید مجدد شیر برای چنین شخصی وجو دارد،با چنین خریدی موافق نیست. در چنین شرایطی سود رسانی به این شخص، معادل بیچاره کردن یک یا چند شیر دیگر خواهد بود. با این اوصاف اگر از قیمت یک شیر اطلاعی دارید، برای هر اقدامی روی کمک شما حساب خواهیم کرد و خوشحال خواهیم شد راه تماسی با شما داشته باشیم.

   جهت اطلاع شما، انتخاب نام دیده بان، دقیقا به دلیل دیده بانی بوده و انتخاب پایگاه خبری به دلیل پخش خبر. اگر قرار بود در خرید و فروش حیوانات نقشی داشته باشیم، بی شک نامی شبیه پت شاپ انتخاب می کردیم که راضی تر باشید.

   • farideh می‌گه:

    ممنون از جواب منطقی‌ شما، میدونید دوست عزیز اینقدر این خبرها درد آور و وحشت انگیزه و اینقدر این احساس ناتوانی و ناچاری کٔشنده هست که که کاری بجز فریاد زدن و آرزو کردن نمیماند، شما کاملا درست میگید ولی‌ باور کنید این درد هست که ما را وادار می‌کنه شما رو به صورت ناجی و سوپر من ببینیم و دست به دامن شما شویم

  • مدرسی می‌گه:

   اگر دیده بان هم این اخبار رو پخش نکنه شما به کی و چی گیر میدین؟ باید بری تو تالارهای مختلف […] بگی و قربون صدقه عکس سگ و گربه همدیگه برین و از افتخارات گربه پرشینتون تعریف کنین.
   شما خودت بجز آشغال غذا دادن به گربه کوچه چه کار مفیدی کردی؟

   • farideh می‌گه:

    این هم فرهنگ […] ایرانی‌ که در همهٔ قشرها دیده می‌شه و همیشه حاضر به چماق داری هستند حتا مثلا روشن فکر، قربون این چه طرز حرف زدن هست که شما دارید؟ هر جا نظر دادید در حل جیغ زدن هستید شما اصلا منو میشناسید؟ یا اینکه سمت وکیل مدافع دیده بان رو دارید شاید هم زبان این گروه هستید؟ برای بحث کردن کمی‌ ادب یاد بگیرید با همین فرهنگ هست که ما اینطور عقب رفتیم.

 3. آزاده می‌گه:

  قلب منم به درد اومد… چرا نمیشه برای این حیوانات اسیر کاری کرد؟
  مگه شناسنامه اش به اسم این مردک بی وجدان است که خودش رو صاحب این شیر مظلوم و بیچاره میدونه
  بر چه اساس ادعای مالکیت شیر رو داره؟
  تو رو خدا کاری کنید تا نکشته این طفلک بیچاره رو

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   دوست عزیز!
   از حسن نظر و احساس شما ممنونیم
   مشغول بررسی راه های اقدام هستیم. مشکلات بسیاری برای اقدام وجود دارد که به زودی به اطلاع خواهیم رساند.

 4. نگين می‌گه:

  چوب خدا صدا نداره … بالاخره چنین بلا هایی هم سر آدم های بی وجدان میاد .

 5. نگين می‌گه:

  جناب دیده بان حقوق حیوانات که باید باید راه انداختید ، چرا خودتون دست بکار نمیشید ؟ چرا باید سکوت کنیم ؟ تا وقتی حیوونا روز خوش نبینن خواب آروم ندارم …

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   ممنون از لطف شما دوست عزیز!
   احساسات شما قابل تقدیر است. به چند نکته توجه بفرمایید:
   ۱- به عنوان دیده بان، مشغول انجام وظیفه دیده بانی هستیم. اگر دیده بان نبود، بسیاری از اتفاقاتی که در حیطه حیوانات خبرساز شد، برخوردی رخ داد، اصلاحی شد و یا عملیاتی انجام شد وجود نداشت. اگر قرار باشد نبینیم، یا فقط نزدیک ترین حیوان را ببینیم، از گربه های کوچه فراتر نخواهیم رفت!
   ۲- به عنوان فعال حقوق حیوانات، تا کنون تلاش های عملیاتی مناسبی برای کمک به حیوانات داشته ایم که گزارش آن بعد از ۴ آبان ماه به ترتیب منتشر خواهد شد.
   ۳- در مورد این شیر مشغول تصمیم گیری و بررسی حقوقی هستیم که متاسفانه نتیجه خوبی نداشته. بعد از برخی مسایلی که اخیرا رخ داد، اولویت با انتشار اخبار بعد از رسیدن به نتیجه برنامه ریزی شده است. گاهی برخورد احساسی برخی افراد و گروه ها، امکان هرگونه اقدام در حیطه منطق را از همه سلب می کند.
   ۴- در صورتی که با ایمیل صحیح اقدام به نظردهی کنید، ممکن است اتفاقات از حیطه مجازی خارج شده و تماس با شما منجر به همفکری و همکاری در این زمینه شود. البته این رخداد مشروط به این است که اهل عمل باشید.
   ممنون از شما

  • نانی می‌گه:

   یک گروه هم که داره با جون و دل کار می کنه، گیر […] بدین بهش. شما خودتون چرا دست به کار نمی شید؟ داد بزنید ببینم به کجا می رسید. یا احساساتی می شین یا میرین […] میشین فکر می کنین مفیدین.

 6. shabnam می‌گه:

  az zahamateh shoma dedehbaneh hoghogheh heyvanat besiyar sepazkozaram.aya en emkan vojod darat ke sazmanhaye hemayat az hoghogheh heyvanat va mohideh zist varedeh amal shavant ta een shireh mazloom az een vaziyat nejat peyda kardeh va be bagheh vahsh sepordeh /shavad ta hadaghal anja sharayetey behtari barayeh zendegi dashteh
  ?bashad ma dostdaraneh heyvanat be che tarigh mitavanim be een shireh? neghoonbakht komak konim
  ?lotfan rahnamayee befarmayeed.

 7. سالی می‌گه:

  این اولیش نیست و آخرش هم نخواهد بود. لنگه اش حیوانات پارک ارم خودمون اعصابم خورد میشه هر فقط میرم و وضعیت اسف بار اون زبون بسته ها رو میبینم.
  از همین جا اعلام میکنم خواهشا از داوطلبین استفاده کنید اگر فضای مناسب ندارید حیوانی رو عهده دار نشید.آخه به کی بگیم ما باغ وحش نمی خوایم.

 8. sepehr می‌گه:

  من حاضرم اگر محل نگهداری مناسب رو مد نظر داشته باشید شخصا هزینه رها سازی(خرید از صاحبش) رو پرداخت کنم

 9. وجدان می‌گه:

  دیده بان اقدام کن ما هم پشتت هستیم

 10. حسن سعادتي می‌گه:

  سلام
  خیلی وقت است که باید از انسان بترسیم نه حیوان
  اگر حیوان به کسی اسیب بزند به خاطر غریزه اش هست
  اما انسان …؟ !

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN