Subscribe: RSS Twitter

دیده بان حقوق حیوانات: به گزارش روابط عمومی واموررسانه سازمان حفاظت محیط زیست، دومین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی تجهیزات ورزش، تیراندازی، شکار، سوارکاری و طبیعت گردی از تاریخ ۱۴ تا ۱۷ آبان در محل نمایشگاه دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود.

حمید ناطقی رئیس ستاد اجرایی برگزاری نمایشگاه تخصصی تیراندازی و شکار در نشست خبری که امروز برگزار شد،  گفت: به دنبال اجرای موفقیت آمیز اولین دوره نمایشگاه تجهیزات ورزش تیراندازی، شکار، سوارکاری، و طبیعت گردی در سال گذشته، به منظور توسعه و فرهنگ سازی در زمینه ورزش تیراندازی و شکار ، این نمایشگاه برگزار می‌‌‌شود.

وی در ادامه به اهداف برگزاری این نمایشگاه اشاره کرد و گفت:‌معرفی و توسعه ورزش سوارکاری به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مظاهر ارتباط میان انسان و طبیعت، فرهنگ سازی شکار و نقش آن به عنوان یکی از ارکان حفاظت از طبیعت ، فرهنگ سازی شکار قانونی و جلوگیری از شکار مخرب غیرقانونی ، گسترش تورهای طبیعت گردی و جلوگیری از تخریب طبیعت از جمله اهداف برگزاری دومین نمایشگاه تخصصی ورزش تیراندازی، شکار، سوارکاری و طبیعت گردی است.

ناطقی اظهار داشت: کشور امارات متحده عربی ۴و ترکیه ۳ نمایشگاه تخصصی در این زمینه برگزار کرده‌اند ضمن این‌که سایر کشورهای اروپایی نیز در این زمینه سال‌ها فعالیت کرده اند.

وی در ادامه تأکید کرد: به دنبال منافع اقتصادی نیستیم؛ این کار علمی است و توسعه گردشگری و طبعیت گردی در این زمینه نیاز به فرهنگ سازی دارد.

۷ Comments

 1. آزاده می‌گه:

  امیدوارم هر کی شکار میکنه خودش یه روز شکار طبیعت بشه…
  شکار چه قانونی و چه غیرقانونی کاری زشت و خلاف انسانیته…
  متاسفم واسه اونایی که به این تفریحات!!! وحشیانه علاقه دارند

 2. پوریا می‌گه:

  اگه چیزه بدی بود خود محیط زیست پروانه صادر نمیکرد.
  یک سری افراد بدون هیچ علمی میان اینجا و اظهار نظر میکنن.ندانسته حرفی نزنید

  • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

   دوست عزیز!
   مجلس و نیروی انتظامی هم به دنبال راهی هستند برای ارایه سرنگ مجانی به معتادان و زندانیان. آیا اعتیاد و مواد مخدر خوب است؟!

   • پوریا می‌گه:

    پس شما میفرمایید کشورهایی همچون آمریکا و اروپا هم این اشتباه را دارن مرتکب میشن که سالیانه درامد زیادی از فروش پروانه شکار دارند.
    چرا شما هایی که به اصطلاح طبیعت دوست هستید فقط گوشت این حیوانات رو توی غذاهاتون دوست دارید!!!!اون حیوانی که گوشتش توی ناهار و شام شما هست با زجر زیادتری کشته میشه تا اینکه با یک تیر کشته بشه.

    • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

     دوست خوب!
     اروپا و آمریکا مراد ما نیستند و ما هم مرید درآمد سالانه بالا به هر قیمتی نیستیم. در اروپا و آمریکا اتفاقات دیگری هم رخ می دهد که بی شک خود شما هم آن را اشتباه می دانید و قابل بیان نیست. ای کاش به جای دیدن ظاهر آمریکا و اروپا، از نحوه آمارگیری آنها در زمینه حیات وحش، نحوه مدیریت شکارشان و نحوه احترامشان به قوانین و البته از میزان جریمه ها و شکل برخورد با بی قانون هایشان مطلع بودید.

     ما به اصلاح طبیعت دوست نیستیم. فعال حقوق حیواناتیم و طبیعت را هم به طریق اولی گرامی میداریم.

     امیدواریم مهارتتان در تیر اندازی به قدری باشد که شکارتان را از ۴۰۰ متری با یک تیر خلاص کنید تا لا اقل کمتر زجر بکشد نه اینکه به بهانه طبیعت گردی و طبیعت دوستی، شکار زخمی فراری را از صدها متر رد خونش بی رمق و جان داده بیابید!

     • پوریا می‌گه:

      تا وقتی که قرار باشد ما به فکر بهتر بودن و تکامل خود نباشیم وضع ما همین است.شما دارید ایران را با کجا پس مقایسه میکنید!!؟
      وقتی ما مدیریت خوبی در ضمینه حفاظت محیط زیست داشته باشیم پس دیگر نباید نگران شکار شدن حیوانات باشیم.
      کی گفته شکار فقط در ۴۰۰ متری هست.شما اگر از شکار چیزی میدونستید این حرف رو نمیزدید.شکارچی هیچ موقع به شکاری که بدونه ممکنه با تیر زدن بهش از پا در نیاد تیر نمیندازه چون ردگیری شکار مشکل میشه براش.اگه از سلاح سر در میاوردید این حرف رو نمیزدید.اینرو بدونید که شکارچی میتونه محافظ محیط زیست باشه.پس باید بعضی از شکارچیان فرهنگ سازی بشن نه اینکه شما بیای و همشون رو به چشم یک قاتل و خون آشام ببینی.شکار تروفه به ادامه بقای حیوانات جوانتر کمک میکند.این گناه یک شکارچی نیست که باید صبر کنه تا هر ۵ سال بهش یک پروانه بدن.اونهم تازه با قرعه کشی.شما دیدتون از یک شکارچی به کلی اشتباه هست.شمایی که خودتو حافظ حیوانات میدونی و محیط زیست رو دوست داری به فکر آلودگی هوا باش که این چیزها ضرر بیشتری برای طبیعت داره تا یک شکارچی

     • دیده بان حقوق حیوانات می‌گه:

      سرکار از دنباله روی اروپا و آمریکا گفتید، ما هم توضیح دادیم از تفاوت شرایط ایران و آمریکا و اینکه نسخه های آمریکایی در ایران پیچیدنی نیست.
      اگر مدیریت خوبی در زمینه حیوانات داشته باشیم (که نداریم) در آن صورت فقط می توان بیان کرد که شکار از نظز زیست محیطی و آماری اثر مخرب غیر قابل جبرانی بر محیط نخواهد داشت و طبیعت قابلیت جبران صدمات مختصر وارده را دارد؛ ولی این تنها بخشی از ماجراست، در واقع فقط بخش زیست محیطی ماجرا! در مساله شکار اخلاق، قانون، شرع، جامعه شناسی، جرم شناسی، روانشناسی، فلسفه و حقوق حیوانات نیز دخیلند.
      به دلیل اینکه بر خلاف تصور شما بیش از ۱۶ سال است در زمینه حقوق حیوانات و البته مخالفت با شکار فعالیت داریم، صرفا مختصری از تجارب این مدت را بیان می کنیم:
      – بسیاری از خاطرات شکارچیان از زخمی شدن حیوان و رد زدنش در برف و یا روی خاک حاکی است و آن هم از روی رد خون حیوان زخمی. بخش زیادی از این رد زنی ها هرگز به یافتن حیوان مصدوم ختم نمی شود.
      – به نظر شما چطور یک محافظ محیط زیست قادر به شلیک به بخشی از محیط زیست است؟ اگر یک فرد مدعی حفاظت از درختان تبر در دست داشته باشد، شما را به خنده ای تلخ وادار نمی کند؟
      – چه دیدگاهی به شکارچی اجازه می دهد خود را حافظ محیط زیست بداند ولی از فاصله ای اقدام به شلیک کند که هیچ شانسی برای فرار حیوان متصور نیست؟ حیوانات شکارگر طبیعی به نحوی از انحا به شکار نزدیک می شوند و با اعضای بدن اقدام به صید طعمه می کنند. در بیشتر مواقع هم طعمه قادر به فرار و رهاندن جانش است. کدام شکارچی بدون سلاح جرات رودر رویی با شکار را دارد و کدام روش شکار به طعمه امکان تقلا برای نجات جانش را می دهد؟!
      – شکار تروفه شنیع ترین و غیر موجه ترین نوع شکار است. تا کنون هیچ سندی مبنی بر موفق بودن حیوانات جوان جدا شده از گله در تشکیل گله جدید وجود خارجی نداشته و ندارد. شکار حیوانات سالدار گله، در واقع حذف بهترین نمونه های ژنی هر گله و مقاوم ترین آنهاست که انتخاب طبیعی را با مشکل مواجه می کند و نسل حیوان را ضعیف می کند. از طرفی به دلیل کهولت سن حیوانات ترفه، معمولا هدف خوردن آنها نیست و افتخاری شرم آورتر است از آویختن اجسادشان بر در و دیوار و شرکت در مسابقات، یعنی قتل حیوان برای هدفی غیر اخلاقی.
      – آلودگی هوا متولی خاص دولتی و اجتماعی خودش را دارد و ما در زمینه حقوق حیوانات فعالیت می کنیم. ممکن است مواد مخدر و سرقت هم در آلودگی هوا و تخریب محیط زیست نقش مستقیم نداشته باشد؛ اما قرار نیست ۷۰ میلیون ایرانی صرفا به دنبال مبارزه با سرقت و اعتیاد باشند و از سایر امور در لایه های مختلف مسایل اجتماع غافل شوند که در اینصورت کل ستاد مبارزه با مواد مخدر به حکم شما باید به دنبال رفع آلودگی هوا باشد و پلیس تعطیل شود!
      – فردی که بی مجوز، با سلاح جنگی و خودکار، با بمب و نارنجک و تله و موتور و ماشین و چوب و سنگ به جان حیوانات می افتد را شما چه می نامید؟ فردی که با کارد سر خرس می برد را چه؟ فردی که خرس های سمیرم را کشت چه؟ فردی که با مجوز یک شکار، هر چه ببیند می کشد چه؟ فردی که سنجاب زمینی و درنا و لک لک و حواصیل و کلاغ می کشد چه؟ شاید به نظر شما همه این ها حامی حیواناتند و آن شکارچی عجیب و غریب ذهن شما شکارچی؟! خوشحال خواهیم شد با راهنمایی شما فقط یک نمونه از آن گونه شکارچی که بیان کردید را پیدا کنیم!
      – در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در زمینه شکار و دلایل مخالفت با آن مختصری در اینترنت جستجو بفرمایید. اطلاعات خوبی خواهید یافت که اگر داشتید چنین ایراداتی نمی گرفتید.

Leave a Reply


© ۱۴۰۱ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN