Subscribe: RSS Twitter

رامین وردانی/ کارشناس روان‎شناسی

دیده بان حقوق حیوانات: در کشور ما به مناسبت‎های مختلف و به ویژه در ایامی نظیر عید قربان و ماه محرم رسم قربانی کردن گوسفندان جاری است و به جای خود اگر به قصد قربت الهی انجام شود امید ثواب هم از آن می‎رود. اما یکی از مسائلی که در این بین مطرح است غفلت برخی خانواده‌ها از انجام این عمل در برابر چشمان کودک خویش است. این غفلت بیشتر زمانی رخ می‎دهد که خانواده ، حیوانی مانند گوسفند را در کوچه یا در حیاط و پارکینگ محل سکونت خود ذبح می‎کنند و کودک نیز به تبع آن به تماشای صحنه ذبح می‎نشیند! صرفنظر از ایراد بهداشتی انجام این عمل و لزوم توجه به توصیه دامپزشکان برای ذبح در مراکز معتبر و مجاز در اینجا از دیدگاه روان‎شناختی به موضوع ذبح حیوان و رابطه آن با به تماشا نشستن کودکان می‎پردازیم.

به نظر می‎رسد تابحال تحقیق و یا گزارشی در خصوص ذبح حیوانات و تأثیر آن بر ذهن کودکان انجام و منتشر نشده باشد و یا حداقل به ندرت این موضوع مورد توجه محققین واقع شده است. بعبارتی ذبح حیوانات با اصطلاح قربانی‌کردن در کشورهای اسلامی و بخصوص در کشور ما به قصد قربت الهی و ادای نذورات انجام می‎شود که این امر پسندیده ممکن است از لحاظ روانی تأثیرات منفی بر ذهن کودکانی که با مفاهیمی نظیر قصد قربت یا نذر و غیره آشنا نیستند بگذارد.

روان‎شناسان معتقدند خاطرات تلخ نسبت به خاطرات خوش ماندگارترند و مدت زمان زیاد و حتی تا پایان عمر در حافظه بلندمدت انسان باقی می‎مانند و این خاطرات ممکن است هر از چند گاهی به حافظه هوشیار آدمی بازگشته و او را آزار داده و ذهنش را مشغول کنند. مشاهده لحظه ذبح گوسفند برای کودک، تصویری دردناک در ذهن وی برجای گذاشته و خاطره‎ای تلخ و ناخوشایند به وی هدیه می‎کند!

در این زمینه به یک مثال توجه کنید. اگر زمانی از ما خواسته شود یک خاطره بد را به یاد آوریم، براحتی می‎توانیم این کار را انجام دهیم در حالیکه یادآوری خاطرات خوش به سختی انجام می‎شود. آنانی که فیلم ترسناک نگاه می‎کنند حتماً مفهوم این مثال را بهتر متوجه می‎شوند. بر این اساس خاطره ذبح گوسفند هم که در همین ردیف خاطرات است برای کودک به راحتی در زمان‎های مختلف و در طول مدت رشد وی تداعی و بازیابی می‎شود.

لحظه جان دادن و دست و پا زدن یک حیوان حتی برای بزرگسالان نیز براحتی قابل تحمل نیست، چه رسد به کودکان که از روحیه به مراتب لطیف‎تری برخوردارند. لذا پدران و مادران باید توجه کنند که نمایش لحظه ذبح گوسفند ممکن است عواقب جبران‎ناپذیری برای کودک عزیزشان در پی داشته باشد.

اینگونه خاطرات در ذهن کودک باقی مانده و او را آزار می‎دهند و کودک بطور مداوم لحظه ذبح و جان دادن حیوان را با خود مرور می‎کند و حتی ممکن است در خواب نیز با کابوس مواجه شود.

اگر محل ذبح خانه کودک باشد و یا به دلیلی کودک به محل ذبح بازگردد و یا در آنجا رفت و آمد داشته باشد ، پس از مشاهده ذبح حیوان و در پی بازگشت کودک به آن محل ممکن است دچار استرس، اضطراب و تپش قلب شده و بار دیگر خاطره دردناک دست و پا زدن حیوان برایش تداعی شود.

به لحاظ علمی این امکان وجود دارد که در این شرایط کودک شرطی شده و هر زمان که با صحنه و یا نشانه‎ای از لحظه ذبح مواجه گردد همان خاطرات تلخ برایش تداعی شود و یا حتی دچار اختلالی به نام “استرس پس از سانحه یا PTSD” شود. این اختلال ارتباط نزدیکی با حوادث ساخته دست بشر نظیر درگیری خیابانی، تصادفات و یا مشاهده مرگ موجودات دارد و با علائمی نظیر اضطراب، تپش قلب، تنش عضلانی، تنگی نفس، بیخوابی و افزایش تحریک‎پذیری نمایان می‎شود.

از سویی دیگر کودک برای رشد به منابع پروتئینی نیازمند است و ممکن است حتی با دیدن لحظه ذبح و ثبت خاطره ناخوشایند، در طول دوره رشد و یا حتی پس از آن از خوردن گوشت امتناع کند. نگارنده مواردی سراغ دارد که فردی با مشاهده سربریدن حیوان یا ذبح پرنده خانگی‎ خود تا سالها از خوردن گوشت قرمز یا مرغ تنفر داشته است!

اهمیت این موضوع زمانی بیشتر آشکار می‏شود که بدانیم بر اساس روایات اسلامی حتی ذبح حیوان در مقابل حیوان دیگر نهی شده است و لذا تعمیم آن به کودک که قطعاً روحیه‎ای کاملاً لطیف و حساس دارد به خوبی نشان می‏دهد که باید اکیداً از ذبح حیوانات در برابر دیدگان کودک پرهیز نمود.

_________________

منبع: حکیم مهر

_________________

خبر مرتبط:

برخورد نامناسب با قربانی

فرزندت را به «سلاخی» نگمار!/ حرفه قصابی از نظر تربیتی اثر سوء دارد.

 

۷ Comments

 1. sepide می‌گه:

  سلام.
  طبق متن خبر: “لحظه جان دادن و دست و پا زدن یک حیوان حتی برای بزرگسالان نیز براحتی قابل تحمل نیست، چه رسد به کودکان که از روحیه به مراتب لطیف‎تری برخوردارند.”

  مرسی که به چنین مسائلی توجه کرده اید، اما
  چنین چیزی که حتی تحملش برای بزرگسالان هم سخت است و می تواند سبب آسیب روحی و روانی مردم شود و به ندرت کسی حاضر می شود تا خودش این عمل کشتار را انجام دهد، چرا اصلا باید انجام شود، بخاطر پروتئین؟ بخاطر دچار شدن به سوء تغذیه در اثر نخوردن گوشت؟

  بله، افراد بسیاری بوده اند که با دیدن این صحنه های کشتار و حتی بازدید از کشتارگاه، برای همیشه از خوردن گوشت دست کشیده اند.

  چنین عملی برای کارکنان کشتارگاه که بطور مرتب با این امر در ارتباط هستند آسیب روحی و روانی شدیدی در پی دارد.

  نخوردن گوشت، هیچ آسیبی به بدن شما وارد نمی کند، و سلامتی شما را تضمین می کند، نگران پروتئین و آهن و غیره نباشید، تمام انها در منابع گیاهی موجود است و بخوبی هم قابل جذب هستند، و تمام گیاهخوارانی که به شیوۀ درست تغذیه کرده اند، نشان داده اند، رژیم گیاهی از رژیم گوشتی بسیار سالم تر است.

  این همه بیماری های مختلف، و این همه درد و رنج و کشتار حیوانات، می تواند وجود نداشته باشد.

  • رهگذر می‌گه:

   خوشحالم که افرادی مثل شما هم وجود دارند.
   بدانید که جهالت و لذت ریختن خون فقط در ارتباط با یکدیگر عمل می کند.
   اگر نمیدانید از کجا می آیید لااقل لحظه ای به آن اندیشه باشید که به کجا می روید……..

 2. آتوسا می‌گه:

  فقط یک سوال×!!!! چرا نوشتید این امر پسندیده؟
  واقعا […] کردن کاری پسندیده است ؟!!!!!

 3. رهگذر می‌گه:

  سلام و تشکر از مسئولین این سایت که ما را به فکر وادار کرد !
  هرگز به تعداد پیچ و مهره های اتومبیل خود فکر کرده اید؟ آیا میدانید اختراع اتومبیل نتیجه ابزارسازی چند هزار ساله بشریت است. اکنون تصور کنید کسی اتومبیل شما را با چکش خرد کند………….! چه حالی می شوید؟
  حالا برویم سر اصل موضوع ! موجودات اطراف ما نتیجه میلیونها سال کنش و واکنش های فیزیکی و شیمیایی با محیط زیست ما هستند و بدون شک بر حسب تکامل ذات حیات که از آفریننده زمین و زمان سرچشمه می گیرد. از کوچکترین موجودات باکتری ها گرفته تا بزرگترین آنها مانند فیل و نهنگ رازی نهفته در بر دارند که انسان دوپا فکر می کند بیش از آفریننده اش می داند و باید آنها را برای شکم خود بخون بکشد.. حالا با توجه به مطالب فوق فرض کنید مشغول مطالعه هستید و ناگهان از کنار میزتان مورچه ای هراسان وارد حریم دید شما می شود…..آیا می دانید تا به حال چند تا از این موجودات کارگاه الهی را له و لورده کرده اید؟ اکنون به مثال اتومبیلتان فکر کنید که کسی آن را با چکش خرد کرده…….فقط یک دقیقه فکر کنید خداوند در گارگاه خود این موجودات زیبا و اسرارآمیز را به ما هدیه می کند تا از فوائد آنها استفاده کنیم و ما آنها را به خاک و خون میکشیم. این موضوع به هیچ وجه با […] و تبصره و نفسیر توجیه نمی شود و فقط دلیل بر وحشیگری ایست.
  آنانکه بر این باورند که سر بریدن حیوانات لطفی در حق خدایشان است بهتر آنکه خود را از خشم خدا پنهان کنند. امن ترین کار برای انان اینست که شاهرگ خود را ببرند تا شاید کارگاه الهی از خشم خود بگذرد.
  افسوس و ای کاش که مفهوم این بیت ساده را درست بما می فهماندند.
  میازار موری که دانه کش است ، که جان دارد و جان شیرین خوش است.
  آنان که حیوانات را بنام […] سر مببرند بدانند که انسان اولیه هم اینچنین ناجوانمردانه حیوانی را نمی کشت بلکه شکار میکردو فقط برای روزی خود ونه برای […] دروغین .
  […] بترسید از کشتن. اگر نمی توانی زنده کنی حق کشتن را از کجا بخود می دهی ؟ […] خدا بر شما باد ! …. […] خدا بر همه آنان که حیوانات را سر میبرند……..یکی از مفاهیم جهان سوم لذت در ریختن خون است….. پاینده باشید!

 4. توحید می‌گه:

  سلام
  مقاله بسیار خوبی بود و من با این دیدگاه موافقم که ذبح کردن حیوان نباید جلوی چشم کودکان و افراد حساس انجام بشه.
  ولی تعجب می کنم از نظر بعضیا که چرا سعی دارن به اسم دلسوزی و دفاع از حقوق حیوانات وارد مسائل شرعی شده و اونا رو زیر سوال ببرن!!!مسائلی مثل قربانی کردن و نذر که می دونید قربانی کردن در حج واجب هست.
  یک سوال دارم:مگر خداوند صاحب کل حیوانات،گیاهان،زمین و آسمان ها نیست؟چرا بعضیا میان به اصطلاح کاسه داغ تر از آش می شن و خودشونو بیشتر از اون چیزی که خدا فرمان داده یا برای انسان حلال کرده صاحب این حیوانات می دونن و به خودشون اجازه می دن که حقوقی غیر از حقوقی که صاحب و مالک واقعی این موجودات در دین مقدسش برای آن ها وضع کرده،قرار بدن!!!
  یه سوال دیگه؟چرا به اسم دفاع از حقوق حیوانات گیاهخوار ،حیوانات گوشتخوار و شکارچی رو از بین نمی برید؟
  حیوانات شکارچی که نمی تونن مثل آدم گیاهخوار بشن!
  وجود حیوانات شکارچی حتما دارای حکمت هست و چه بسا با از بین رفتن اونا نسل حیوانات گیاهخوار منقرض بشه!می تونید تحقیق کنید و همه چیز رو از عینک احساسات و دلسوزی غیر مصلحت اندیشانه نگاه نکنید.
  بدن انسان به گوشت نیاز داره،شاید انسان هایی بتونن گیاهخواری کنن ولی قطعا برای بیشترا این کار به سلامتی آسیب می رسونه .در ضمن در روایات داریم که هرکی تا چهل روز گوشت نخورد اگر شده قرض کنه و گوشت بخورره!این یک دستور برای سلامتی انسان و دوری از رهبانیت است.البته داریم که نباید در خوردن گوشت هم زیاده روی کرد.
  ما نباید از حقوقی که خداوند در شرع مقدس اسلام برای حیوانات وضع کرده جلوتر یا عقب تر بزنیم.
  در ضمن این همه انسان در سراسر جهان دارن از سوء تغذیه و گرسنگی رنج میبرن، چرا از حقوق آن ها دفاع نمی شه!یعنی شما موافقید مردم گرسنگی بکشن و بیمار بشن بعد ما بذاریم حیوانات همینجوری تلف بشن و لابد مراسم ترحیم هم براشون بگیریم!
  چه بسا با گیاهخوار شدن انسان ها نسل حیوانات اهلی منقرض بشه،می شه بررسی کرد.
  یه نکته دیگه اینه که ما مجبوریم برای استفاده از گوشت حیوانات سر آن ها ر ا ببریم ؛جون اینجور سریع تر جون میدن و هم خون اونا که اگه تو بدن بمونه فاسد می شه و گوشت رو هم فاسد می کنه با این روش خارج میشه!
  ندارید احساسات به عقل غلبه کنه!حیوانات چه بکشیشون چه نکشیشون بالاخره میمیرن انسان ها هم همینطور.

 5. ن.شمس می‌گه:

  با سلام ،من چند روزه اومدم چلگرد مرکز شهرستان کوهرنگ . از توصیف صحنه هایی که میبینم عاجزم . حتی عکس هم نمیتونستم بگیرم . بهت زده هستم . به جای آب توی جوی کنار خیابون اصلی خون جریان داره . اینجا کشتارگاه نداره . کنار خیابون بره ها و گوسفندها جلوی چشم همدیگه سر بریده میشن . این تابلو همه جا به چشم میخوره : بریدن سر گوسفند شیری در مقابل مشتری . برای اتلاف سگ ها تو این منطقه از بیل و سنگ استفاده میکنن . اینجا عشایر نشینه . بعد از اینکه سگها خدمتشونو به این مردم میکنن رها میشن و بعضا به بدترین شکل از پا در میان . این یه کابوس وحشتناکه از قساوت […] ساده ای که نمیفهمه چکار میکنه . امروز تصمیم گرفتم اگر کار کوچکی از دستم بر میاد انجام بدم . رفتم چند تا عکس از خیابون اصلی اینجا گرفتم . و تصمیم دارم به هر ارگانی که بتونه در این زمینه کاری بکنه ارسال کنم . این شهر مردم بسیار مهربان و فهمیده ای داره سزاوار نیست محل زندگیشون تا این حد زشت باشه . رفتم به سگ پیری که توی بلوار جلوی ساختمان جهاد خوابیده بود غذا بدم . هنوز بهش نرسیده بودم آقایی که اونجارو بیا میزد باتمام قوا لبه تیز بیل سنگینشو توی کمر این حیوان بیچاره فرود آورد که قطعا به قطع نخاعش منجر شده . بیچاره زوزه کشان خودشو کشید روی زمین و توی خرابه جلوی ساختمان جهاد گم شد . لطفا کاری بکنید . صحنه هایی که در این سه روز دیدم از جلوی چشمم محو نمیشود.

 6. علی حقجو می‌گه:

  یکی از لذتبخش ترین خاطرات بچگی لحظه دست و پا زدن گوسفند بدون سر و تکون خوردن رودها بدون اینکه گوسفند جانی در بدن داشته باشد بود . ذبح گوسفند همیشه برای افرادی که طبیعی رشد کرده اند ، خوردن دل و جگر خوشمزه و کباب را تداعی میکند. اگر این نعمت خدادادی ظلم است نباید هیچ فرقی را بین همه موجودات دارای جان گذاشت. در اینصورت حامیان گیاهان هم میتونند شکایت کنند که بعضی ها چرا باید با قساوت دل سر یک تربچه را با چاقو جدا کنند و کمر چند تا تره را با قساوت و بیرحمی از وسط نصف کنند. بچه هامون را طبیعی بار بیاوریم

Leave a Reply


© ۱۴۰۲ دیده بان حقوق حیوانات – ایران · Subscribe: RSS Twitter · Animal Rights Watch - IRAN